Milas Çizgi Gazetesi

MİLASLI YÖRÜKLER, ‘SÖKE TOYU’NA RENK KATTILAR

MİLASLI YÖRÜKLER, ‘SÖKE TOYU’NA RENK KATTILAR
Süt Birliği
Okundu
18 Nisan 2024 - 19:25
Süt Birliği
Milas Yörük Obaları Kültür Derneği yönetimi ve üyeleri, Söke Yörük Türkmen Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği tarafından düzenlenen Yörük Türkmen Toyu’na katıldılar. Derneğin halk oyunları ekibinin gösteri yaptığı şölende, coşkulu katılımıyla dikkatleri çeken Milaslı Yörükler, şölene renk katan taraf oldular.

 

Milas Yörük Obaları Kültür Derneği yönetimi ve üyeleri, Aydın’ın Söke ilçesinde gerçekleştirilen Yörük Türkmen Toyu’na katıldılar.

Milas Belediyesi’ne ait otobüsle 13 Nisan 2024 Cumartesi günü Söke’ye giden Söke Yörük Türkmen Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Sami Karagöz ve dernek yöneticileri tarafından karşılanan Milas Yörük Obaları Kültür Derneği yönetimi ve üyeleri, Söke Sanayi Sitesi’nden başlayarak şölen alanına kadar devam eden şenlik kortejine de katıldılar.

Türkiye’nin çeşitli illerinden gelen misafirlerin de katılım sağladığı Yörük Türkmen Toyu ve konferans, izleyenlerin beğenisini kazanırken, bu tür etkinliklerin Yörük kültürünün tanıtımına önemli bir katkı sunduğunun altı çizildi.

Milas Yörük Obaları Kültür Derneği Başkanı Erkan Turgut, Yörük kültürünün yaşaması ve gelecek kuşaklara aktarılması adına düzenlenen bu tür etkinliklerin önemli bir kazanımının da düzenlendiği yöredeki vatandaşlara yönelik sosyal etkinlik olmasının altını çizerek; “Gerek bizim derneğimize ait halk oyunları ekibimiz, gerekse diğer illerden gelen misafir halk oyunları ekiplerinin gösterileri, ardından yöresel sanatçıların seslendirdiği türküler, yaşatmaya çalıştığımız Yörük kültürünün en somut örneğidir.

Rengarenk kıyafetlerle sergilenen gösteriler, seslendirilen türküler Yörük Türkmen geleneğinin sürdürülmesi, Yörük kültürünün yaşatılması gerektiğinin en önemli tarafıdır. Bu tür etkinlikler aynı zamanda birlik ve beraberliğimizin de daha da güçlenmesi adına çok önemlidir.

Bizleri ağırlayan Söke Yörük Türkmen Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Sami Karagöz ve dernek yöneticilerine teşekkür ediyoruz. Bizim için son derece keyifli bir etkinlik oldu. Bizim Belediye Başkanımız Sayın Fevzi Topuz başta olmak üzere Yörük Türkmen kültürünün tanıtımına katkı sunan tüm belediye personeline teşekkür ediyoruz” dedi.

Öte yandan misafirlere pilav-keşkek ve yayık ayranının ikram edildiği, geçmişte Yörüklerin sürdürdüğü yaşam öykülerinin paylaşıldığı etkinlikte; Neslihan Yılmaz Ören, Fatma Meşe Öz ve Tolga Çandar da sahne alarak şenliğe renk kattılar.

REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.
POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

Araç çubuğuna atla