Milas Çizgi Gazetesi

“YEREL HALK KÜLTÜR EVİ MALZEMELERİ SINIFLANDIRILMALI, BİLGİSAYAR ORTAMINA AKTARILMALIDIR..”

“YEREL HALK KÜLTÜR EVİ MALZEMELERİ SINIFLANDIRILMALI, BİLGİSAYAR ORTAMINA AKTARILMALIDIR..”
Süt Birliği
Ahmet ŞenolTÜM YAZILARI
Okundu
17 Mayıs 2024 - 12:17
Süt Birliği

5.Bölüm

(Geçen makalemizden devam)

Yerel Halk Kültür Evi için uzun vadeli hedefler olarak, yerel düzenlemeler bittikten sonra, bu konuda çalışmalar yapan diğer gruplarla bağlantıya geçilerek, hazırlıklar yapılmaya başlanılacaktır. WEB sayfasının oluşumu için de hazırlıklar yapılmalı, konuyla ilgili uzmanlar, danışmanlar ve halk bilimcilerle temaslar yoğunlaştırılarak, bu bilgisayar ağı için çalışılmalıdır. Kurulacak bu örgütlenme ağında, öncelikle kurulacak alt yapının sağlamlığı için, alınan görüşlerde hiçbir detay kaçırılmadan, değerlendirilmeli, mevcut durum tespiti yapılıp, buna göre eldeki malzemeler sınıflandırılmalıdır.

Yerel Halk Kültür Evi  için gerekli görsel malzemelerden yazılı olanlara gelince; Dergiler, Milli Kültür dergileri, Osmanlıca-Arapça kitaplar, Ansiklopediler, Anı defterleri, Yıllıklar (Türk folklor araştırma yıllıkları), ve Çeşitli yıllara ait faaliyet raporları-belgeler araştırma dosyaları, Toplulukla ilgili anketler, Broşürler,  Afişler, duyurular, flamalar, plaketler, Resimler Fotoğraf albümleri, yöre araştırma ses kasetleri, Söyleşi kasetleri Türkü kasetleri, Video kasetleri, Giysiler, Müzik aletleri  temin edilmelidir. Bahsi geçen bu malzemelerin, yerel yerleşim yeri Halk Kültürü Evine kabul olacakların taranması (bu taranmalar yapılırken halk bilimcilerle de konuşulması) ve kabul görenlerin malzeme fişlerine kayıtlarının yapılarak, bilgisayar ortamına aktarılması gereklidir. Ancak her bir malzeme grubu için malzeme fişlerinin içeriği değişim gösterebilir. Örneğin, resimlerin kaydında resimdeki kişilerin isimleri, oynanan oyunun ismi, yöresinin ismi, senesi kıyafet tanımlamaları gibi bilgiler malzeme kayıt fişinde açıklanabilir. Bir de dikkat edilmesi gerekli diğer nokta; Envanter no’sunu belirlerken malzemelerin gruplandırmalarının hem basit hem de az haneli olması konusudur. Bu konu da bilgi işlemcilerle konuşularak ortak kararlar alınmalıdır. Tasarımlara yardımcı olması açısından bazı uzman kişilerle görüşmeler yapılmalıdır. Çeşitli Kütüphane bölüm yöneticileri ile görüşülmesi elzemdir.

Yerel Halk Kültür Evi arşivinin Bilgisayar ortamına aktarılması, yönetim ve erişimi sağlanmalıdır. Yerel yerleşim yeri Halk Kültürü Evinin, kavram ve işlev olarak kütüphanecilik uygulamalarından aşağıda kısaca özetlenen nitelikleri ile önemli ölçüde farklılık gösterir.

Genel olarak bilimsel arşiv süreci şu dört paralel süreçten oluşur: Toplama ve koruma, Tanımlama, sınıflama ve ilişkilendirme, Erişim ve kullanım, Sergileme, yeniden üretim ve sunumdur.

Halk kültürü arşivinin nesneleri, süreli ve süresiz yayınlananlar dışında yöre araştırma raporları, derleme raporları, salt görsel (fotoğraf, dia, desen, minyatür, vb.), salt işitsel (ses bandı, plak, cd, sayısal ses dosyaları), görsel/işitsel (film, video kaset, sayısal hareketli görüntü dosyaları) nesneler, giysi, çalgı, üretim ve yaşam araç/gereçleri, el sanatları ürünleri ve bu nesneleri konu alan yorumlama ve değerlendirmeler, mekanlar, bu nesnelerle ilgili coğrafi ve demografik bilgiler, bu nesnelerin birden fazlasını çeşitli yönleriyle kapsayan yerel, etnik ve ulusal çözümleme ve saptamalardan oluşur. Bu nedenle tüm arşiv nesnelerinin tek tip sınıflama ve endeksleme formatında arşive alınması doğru olmayacaktır. Bunun yerine ortak indeks alanlarından ilişkilendirilmek üzere farklı nesne sınıfları kendi sınıfına özgü indeksleme formatında arşivlenmelidir.

Basılı yayınlar dışındaki nesnelerin arşivde birden fazla formu (format değil) yer alabilecektir. Örneğin ses bandının fiziksel formu, banttaki seslerin sayısal dosyaları, nota partisyonu ve varsa öyküsü ya da yöre çalışmasında bu ses için alınan notlar ve değerlendirmeler ayrı ayrı ve birbiri ile ilişkilendirilmiş (ya da ilişkilendirilecek) biçimde arşive alınmalıdır.

Ayrıca bu arşivin diğer benzeri arşivlerle ilişkili olacağı ve uzun erekte bir ulusal halk kültürü arşivi bütünselliği göz önüne alınmalıdır.

Sonuç olarak veri tabanı terimleri ile ifade edersek, kütüphane sisteminde mümkün olan hiyerarşik sistematik yerine, halkbilim arşivinde ilişkisel sistematik söz konusu olmalıdır.

Yerel Halk Kültür Evi bilgilerinin bilgisayar ortamına aktarılması gereklidir.

Son olarak unutmamak gerekir ki Kültür endüstrisine dayalı olarak para getiren onlarca sektör, Türk Halk kültürü mirasını tanımadığı için, bu alandaki inanılmaz zenginliğin de farkında değildir.

REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.
POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

Araç çubuğuna atla