Milas Çizgi Gazetesi

“Türkiye Yüzyılı Gençlerin Yüzyılı Olacak”

“Türkiye Yüzyılı Gençlerin Yüzyılı Olacak”
Süt Birliği
Okundu
08 Aralık 2022 - 14:42
Süt Birliği

AK Parti Muğla Milletvekili M. Yavuz Demir, Gençlik ve Spor Bakanlığının 2023 bütçesi üzerine TBMM’de konuşma yaptı. Muğla’daki gençlik yatırımlarından da söz eden Demir, “Türkiye Yüzyılı, gençlerin yüzyılı olacak. Türkiye ikinci yüzyılında, hedef olarak gençlerimizin küresel imkânlara erişimini arttırmak ve dünyaya damgalarını vurmalarını sağlayacağız.” dedi.

AK Parti Muğla Milletvekili M. Yavuz Demir, Gençlik ve Spor Bakanlığının 2023 bütçesi üzerine TBMM’de konuşma yaptı. Muğla’daki gençlik yatırımlarından da söz eden Demir, “Türkiye Yüzyılı, gençlerin yüzyılı olacak. Türkiye ikinci yüzyılında, hedef olarak gençlerimizin küresel imkânlara erişimini arttırmak ve dünyaya damgalarını vurmalarını sağlayacağız.” dedi.

Adalet ve Kalkınma Partisi Muğla Milletvekili M. Yavuz Demir, Gençlik ve Spor Bakanlığının 2023 bütçesi üzerine konuşma yaptı. Demir konuşmasında, gençlik ve spor hizmetleri açısından Türkiye’nin geldiği nokta ve Muğla’daki yatırımlarla ilgili bilgi verdi.

Demir konuşmasında; “Gençlik ve Spor Bakanlığımız, ülkemizin teminatı gençlerimiz için sayısız hizmetlere imza atmaktadır. Gençlerimizle birlikte daha güçlü geleceğe, daha aydınlık yarınlara yürüyeceğiz. Türkiye Yüzyılı, gençlerin yüzyılı olacak. Türkiye 2’nci yüzyılında, hedef olarak gençlerimizin küresel imkânlara erişimini arttırmak ve dünyaya damgalarını vurmalarını sağlayacağız.” dedi.

BUNUNLA HEPİMİZ GURUR DUYMALIYIZ

Türkiye’nin yurt taleplerinin karşılanması açısından dünyanın en iyi ülkelerinden biri olduğunu Meclis kürsüsünden dile getiren Demir; “Ülke olarak birçok alanda olduğu gibi gençlik ve spor hizmetlerinde de yarışılmayacak kadar iyiyiz. Mesela bize en yakın Avrupa ülkesinde bizimkinin ancak yarısı kadar bir yurt kapasitesi var. Yurt hizmetleri noktasında, öğrencilerin konaklama taleplerini karşılama oranı Amerika’da ve Avrupa ülkelerinde yüzde 10-yüzde 15’i geçmezken Türkiye’de bu oran yüzde 97’dir kıymetli vekiller, bununla hepimiz gurur duymalıyız. Gençlik ve Spor Bakanlığımızın spor tesisleri, gençlik merkezleri, öğrencilere ödenen burslar ve krediler, lisanslı sporcu sayısı gibi kapsadığı tüm hizmet alanlarında oransal olarak baktığımızda çok yüksek seviyeler yakalanmış durumda. Olimpiyatlarda, “paralimpik” oyunlarda ve ampüte takımlarımızda yarışan sporcularımızla dünya dereceleri elde ettik.” dedi.

400 MİLYONLUK YATIRIM PLANLAMADA

Bakanlığın Muğla’daki yatırımlarına da değinen Demir, “Muğla’mıza gelecek olursak Muğla’mızda bugün hemen hemen tüm ilçelerde çok özel donanımlı gençlik merkezleri, spor alanları, spor sahaları, yüzme havuzları, tenis kortları ve gençlere hizmet veren daha pek çok tesisler şu anda hizmete açılmış durumdadır. Yaklaşık 81 milyon TL’lik bir yatırım gerçekleşmiş olup kalan 400 milyonluk bir yatırımın da ilk etapta bir kısmı şu anda inşaata başlamış durumda, kalan kısmı da planlama aşamasındadır.” ifadelerini kullandı.

TEK BİR ÖĞRENCİ DIŞARIDA KALMAMIŞTIR

Muğla’da devlet yurtlarına müracaat edip de dışarıda kalan tek bir öğrenci kalmadığını işaret eden Demir, “Bu süreçte, 2002 yılında 2 bin 310 olan lisanslı sporcu sayımız bugün itibarıyla Muğla’mızda 123 bine ulaşmıştır ve yine, 2002 yılında 2 bin 500 kapasiteli olan yurtlarımız da 14 bin kapasiteye ulaşmış durumdadır. Bugün itibarıyla, Muğla’mızda devlet yurtlarına müracaat eden tek bir öğrenci dışarıda kalmamıştır; bununla gurur duymalıyız.” diye konuştu.

“O GÜNLERDEN BUGÜNLERE GELDİK”

Demir, konuşmasında devamla; “Sayın milletvekilleri, bu bilgileri neden verme ihtiyacı duydum? Bugün 30’lu, 40’lı yaşlarda olan genç insanlarımız 1980’li, 1990’lı yıllar Türkiye’sini pek biliyor olamazlar ama biz o yılları çok iyi biliyoruz ve yaşadık özellikle. Sanırlar ki bu 30’lu, 40’lı yaşlardaki gençler o yıllarda da bugünkü imkânlar yine, gençlere sunuluyordu, öğrenciler huzurla ve mutlulukla okullarına gidip gelebiliyordu, yurtlarda kalabiliyordu ama işin gerçek yanının öyle olmadığını biz kendi gözlerimizle gördük ve yaşadık. Emin olun, o günkü tarihlerde Türkiye üzerine bugün olduğu gibi çok büyük oyunlar kurgulanmıştı ve bu defa oyunlar gençlik üzerinden kurgulanmıştı. Öğrenciler sağcı, solcu diye ikiye bölünmüştü, kamplaştırılmıştı. Yurtlar sağcı yurtlar, solcu yurtlar diye ayrıştırılmıştı ve bizler okullarımıza giderken arkamıza dönerek, arkamızı kollayarak giderdik korkumuzdan çünkü her an, bir gün geçmezdi ki okullarda bombalar patlamasın, yurtlarda çatışmalar gerçekleşmesin. Biz o günlerden bugünlere geldik.” dedi.

EYVALLAH DENİLEN TÜRKİYE

Demir, Türkiye’nin artık ABD’nin, Avrupa’nın ahkam kestiği değil, eyvallah dediği bir ülke konumuna ulaştığını vurgulayarak; “Devletin oluşturduğu boşluğu terör örgütleri doldurmuştu. Binlerce pırıl pırıl gencimiz heba olmuştu, hainlerin emelleri maalesef yerine gelmişti. Aynı senaryolar zaman zaman çeşitli gerekçelerle yeniden uygulanmak istense de güçlü liderimiz, AK PARTİ’miz ve Cumhur İttifakı’mız sayesinde bu tuzaklar her defasında boşa çıkarılmıştır ve boşa da çıkarılacaktır. Şükürler olsun ki bugünkü Türkiye; ABD’nin, Avrupa’nın ahkâm kestiği değil, “eyvallah” denildiği bir Türkiye’dir.

O günlerden bugünlere elbette kolay gelinmedi; bugün de hâlen o günkü boş sloganların etkisiyle hareket edenler olduğunu, gençlerimizin birtakım duygularını istismar etmeye çalışanları üzülerek görmekteyiz. Şöyle, geçmişten günümüze baktığımızda, Sayın Cumhurbaşkanımızın dediği gibi, nereden nereye geldik. Gençlerimiz, geleceğimizi emanet edeceğimiz yegâne varlıklarımızdır. Biz gençlerimize çok güveniyoruz. Gençlerimizin, Sayın Cumhurbaşkanımızın açıkladığı Türkiye Yüzyılı vizyonunu çok iyi anlamaları gerektiğini düşünüyorum.” diye konuştu.

 

REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.
POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

Araç çubuğuna atla