Milas Çizgi Gazetesi

Şehit Murat İnci İmam Hatip Lisesi Türkiye’nin En Başarılı Okulları Arasında

Şehit Murat İnci İmam Hatip Lisesi Türkiye’nin En Başarılı Okulları Arasında
Süt Birliği
310 okundu Okundu
13 Ocak 2023 - 14:21
Süt Birliği

Ortaöğretim (lise) düzeyinde yer alan, Fen ve Sosyal Bilimler alanındaki derslerle birlikte Temel İslam Bilimlerine ait derslerin de okutulduğu, üniversitelerin bütün alanlarına yönelik öğrenci yetiştiren Şehit Murat İnci İmam Hatip Lisesi; Fen, Sosyal, İlahiyat, dil, spor, sanat ve kültür alanındaki ders müfredatı, idealist ve vizyon sahibi eğitim kadrosunun başarılı yönetimiyle birçok dalda yurt içinde ve uluslararası arenada şampiyonlar yetiştirerek ülkenin en başarılı okullarından biri oldular.

Şehit Murat İnci İmam Hatip Lisesi, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nde ilçedeki basın mensuplarıyla kahvaltıda bir araya geldi. Basın çalışanlarının bu özel ve anlamlı gününü kutlayan Okul Müdürü Ercan Çatak, Okul Başmüdür Yardımcısı Abdülhalim Bulut, Müdür Yardımcısı Engin Özkelebekoğlu, Müdür Yardımcısı Yasin Sulu, Müdür Yardımcısı Adnan Karaagaç, Rehber Öğretmen Berna Çapraz, Anaokulu Koordinatörü Sevtap Kartal, Bilgisayar Öğretmeni Özgür Eskitürk ve Okul Aile Birliği başkan ve bazı yönetim kurulu üyeleriyle birlikte yapılan kahvaltının ardından okuldaki tüm bölümler dolaşılarak, idare tarafından basın mensuplarına bilgi aktarıldı.

Mezun olan öğrenciler; Hukuk, Mühendislik, Tıp, Mimarlık, İlahiyat, Fen-Edebiyat ve Eğitim Fakülteleri dahil bütün fakültelere girerek eğitimlerini tamamladıktan sonra lisansüstü eğitim çalışmalarına devam etme imkanına sahip olabiliyor. Eğitim programları, Fen Liseleri ve Sosyal Bilimler Liseleri ile aynı olup sadece yabancı dil, spor, sanat ve bilgisayar bilimi derslerinde farklılıklar bulunan okulda öğrenciler bu dersler ile birlikte meslek derslerini görüyor.

2017-2018 Eğitim-Öğretim Yılı’nda ilk kez özel yetenek sınavı ile spor programına öğrenci alan, 19,336 M2 alan üstüne kurulmuş olan okulda; 400 kişilik yemekhane, Akıl ve Zeka Oyunları Sınıfı, Amfi, Kütüphane, Cep Sinema Salonu, 3 adet Laboratuvar, Müzik Odası, 4 adet Basketbol ve Voleybol Sahası, Kapalı Spor Salonu, Masa Tenisi Odası, Tenis Kortu, Toplantı Salonu, Güreş Eğitim Salonu, Halı Saha gibi son derece modern araç-gereçlerle donatılmış, fiziki alan bakımından Türkiye’nin en önemli eğitim kurumlarından biri olurken, 100 öğrenci kapasiteli Ana Sınıfı da, tam gün çocukların gelişimine imkan sağlıyor.

2018 yılında, Litvanya koordinatörlüğünde Türkiye, Romanya, Belçika, İtalya ve Bulgaristan ortaklığıyla yürütülen proje süresince gerçekleştirilen çeşitli etkinlikler, paylaşılan iyi uygulama örnekleri, geliştirilen yenilikçi yöntemler ve materyaller yardımıyla Matematiğin ilgi çekici bir ders olduğunu ortaya koymak; öğrencilerin öğrenme motivasyonlarını artırmak ve Matematiğin pratikliği ve güzelliğini keşfetmelerini sağlamak amacıyla çıkılan bu yolculukta 6 öğrenci ve 7 öğretmen yurt dışına çıkma şansı bulmuş ve farklı ülkelerden öğrenciler ve öğretmenlerle bir araya gelerek; kültürel farkındalıkları, dil öğrenme becerileri ve motivasyonları artırıldı.

Futbol, Güreş, Ragbi, Çim Hokeyi, Hentbol, Okçuluk gibi spor branşlarında şampiyonlar yetiştiren okuldan mezun olan öğrenciler, bir branşta 1. Kademe Antrenörlük belgesi almaya hak kazanıyor.

Eğitim-Öğretime başlanılan 2017-2018 yılında Ramazan Tekin, Konya’da yapılan Yıldızlar Grekoromen Türkiye Şampiyonasında 51 kg da Türkiye 3.sü oldu ve milli takım kampına çağrıldı. 2018-2019 döneminde, okulun Spor Programı öğrencilerinden Ramazan Tekin ve Abdullah Akdağ Balkan Şampiyonluğunu kazanarak hem okulun, hem de ülkemizin gururu oldular.

Güreş branşında 9 milli sporcu, Ragbi branşında Fransa da yapılan okul sporları olimpiyatlarına katılan 1 milli sporcu, hentbol da 1 milli sporcu çıkaran okul, Muğla’da düzenlenen Genç Erkekler Hokey müsabakalarında il birincisi olarak bölge müsabakalarına katılmaya hak kazandı.

Kick Boks Müsabakalarında 57 Kg il birincisi, Türkiye Boks Federasyonu Genç Erkekler İl Müsabakalarında; 60 Kg il ikincisi, 63.5 Kg il ikincisi, 75 Kg il birincisi ve 81 Kg il birincisi çıkaran okul, futbol branşında ise A Gençler İl Birinciliği Müsabakalarında İl üçüncülüğünü kazandı.

Din Öğretimi yarışmalarında; Genç Hatipler Minderde Hutbe Okuma Yarışması il birinciliği, ‘Genç Bilaller’ Ezanı Güzel Okuma Yarışması il ikinciliği, ‘Genç Muhafızlar’ Hafızlık Yarışması il ikinciliği, Genç Bilaller Ezan Okuma Yarışması Ortaokul İl İkinciliği gibi başarılara da imza attılar.

Erkek öğrencilerin barınma sorununu da okulun en üst katında oluşturulan otel konforundaki pansiyonla çözen Şehit Murat İnci İmam Hatip Lisesi yönetimi, gelecek yıllarda; sanatta, sporda ve kazanılacak akademik başarı ile Türkiye’de adından söz ettiren bir okul olma yolunda emin adımlarla yürüyor.

REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.
POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

Araç çubuğuna atla