Milas Çizgi Gazetesi

“Proje belediyemizi ve halkımızı büyük zarara uğratmıştır”

“Proje belediyemizi ve halkımızı büyük zarara uğratmıştır”
Süt Birliği
Okundu
08 Mart 2021 - 15:31
Süt Birliği

Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün ile dönemin Ulaşım Daire Başkanı Hamdi Alper Kolukısa’nın 2015 yılında hayata geçirdiği ‘Ulaşımda Dönüşüm’ projesinin belediyeyi zarara uğrattığı ortaya çıktı. Muğla Vergi Mahkemesi, belediyenin plaka devir, güzergah, araç uygunluk ve çalışma izin belgelerinden ücret almasının kanuna aykırı olduğuna hükmederek, ücretlerin yasal faizi ile birlikte iadesine karar verdi. Belediyenin il genelinde 10 bin şoför esnafına yaklaşık 500 milyon lira ödeyeceği öğrenildi. Konuyla ilgili yazılı bir açıklama yapan AK Parti Muğla İl Başkanı Kadem Mete ;  “2015 yılında Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Osman Gürün ile dönemin Ulaşım Daire Başkanı Hamdi Alper Kolukısa tarafından oluşturulan ve “Ulaşımda Dönüşüm Projesi” adı verilen proje belediyemizi ve halkımızı büyük zarara uğratmıştır” dedi…

Avukatlar Kazım Eren ve Canan Alkan Kesici’nin verdiği hukuk mücadelesi zaferle sonuçlandı. İki avukatın, Muğla Vergi Mahkemesi’nde açtığı 1000 dava sonucunda, Muğla Büyükşehir Belediye’sinin Ulaşımda Dönüşüm projesi kapsamında 2015 yılından bu yana il genelinde faaliyet gösteren S-BB-TM plakalı dolmuşlardan aldığı plaka devir, güzergah, çalışma ve araç uygunluk izin belgeleri ücretlerinin yasaya aykırı olarak tahsil edildiği ve davacılara yasal faizleri ile beraber iade edilmesine karar verdi.

Alınan bu kararın ardından AK Parti Muğla İl Başkanı Kadem Mete yazılı bir açıklama yaptı. Başkan Mete açıklamasında;

“Bilindiği üzere 2015 yılında Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Osman Gürün ile dönemin Ulaşım Daire Başkanı Hamdi Alper Kolukısa tarafından oluşturulan ve “Ulaşımda Dönüşüm Projesi” adı verilen proje belediyemizi ve halkımızı büyük zarara uğratmıştır.

Bu proje kapsamında belediyemiz, “Büyükşehir Belediyesi” statüsüne geçtikten sonra Meclis kararıyla, 2015 yılında, taksicilerden taksi çalışma izin belgesi ve araç uygunluk belgesi; servisçilerden ise güzergâh çalışma izin belgesi ve araç uygunluk belgesi olmak üzere 4 ayrı ücret tahsil etmiştir.

Yasaya aykırı olan bu dört ayrı tahsilatla alakalı 2016 yılında İl Başkan Yardımcımız Av. Barış Eğilmez tarafından meclis kararının iptali için Bodrum Şoförler Odası adına dava açılmıştır. Bu sayede Muğla Vergi Mahkemesi belediyenin plâka devir, güzergâh, araç uygunluk ve çalışma izin belgelerinden ücret alınmasının kanuna aykırı olduğuna hükmetmiş, Meclis kararını 2017 yılında iptal etmiştir. Fakat Muğla Büyükşehir Belediyesi hukuka aykırı olarak 2017, 2018 ve 2019 yıllarında bu ücretleri tahsil etmeye devam etmiştir.

Partimizin hukuki süreci yakından takip etmesi sonucunda, 2019 yılında Bölge Adliye Mahkemesi (İstinaf Mahkemesi) ve Danıştay incelemesiyle iptal kararı kesinleşmiş, 1 Ocak 2021’de en son alınan mahkeme kararıyla, Muğla Büyükşehir Belediyesi’nce haksız tahsil edilen tüm bu ücretlerin şoför esnafına yasal faiziyle birlikte iadesine hükmedilmiştir. Buna göre belediyenin 10 bin şoför esnafına yaklaşık 700 milyon TL geri ödemesi gerekmektedir. Burada, Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı’nın 2014 yılından bu yana uzlaşmacı olmayan tavırlar sergileyerek hem şoför esnafından hukuksuz şekilde para tahsil etmesi hem de faiz giderlerini vatandaştan aldığı vergilerle ödeyerek halkı büyük zarara uğratması sonucu ortaya çıkmıştır. Her zaman olduğu gibi, Sayın Belediye Başkanı kendisinden olmayanları burada da ötekileştirmiştir.

Bunun bir başka örneği de, yakın zamanda Bodrum’da “Belediye Başkanları Koordinasyon Toplantısı” adı altında düzenlenen fakat sadece CHP’li altı ilçe belediye başkanına davet gönderilen, CHP’li olmayan belediye başkanlarının katılamadığı toplantıdır.

Bilindiği üzere daha önce yine aynı altı belediye başkanıyla birlikte bir video klip çekilmiş, ikinci konutları Muğla’da olan vatandaşlara, ikametgâhlarını Muğla’ya almaları konusunda çağrıda bulunulmuştu. Biz ise bu çağrının sadece altı belediye başkanıyla yapılmasını eleştirmiş, ilimizde on üç belediye başkanı olduğunu Sayın Osman Gürün’e hatırlatmıştık.

Şimdi kendisine bir kez daha hatırlatmak istiyoruz ki Muğla’da altı değil on üç belediye başkanı bulunmaktadır ve Sayın Osman Gürün sadece Menteşe’nin değil Muğla Büyükşehir’in belediye başkanıdır. Muğla’mızın ötekileştirilmeye değil birlik ve beraberlik içinde vatandaşların sorunlarını çözmeye ihtiyacı olduğu; dostluk, kardeşlik, birlik, beraberlik ve dayanışma içinde olmamız gereken şu günlerde Sayın Osman Gürün’ün ayrımcılık yapması Muğla’mızın menfaatine aykırı bir davranıştır.

Hele ki hâlâ çözülemeyen ve Muğla’nın en büyük sorunu olan imar sorunu konusunda biz kendisine defalarca el uzatmışken Sayın Başkan’ın maalesef Muğla’yı altı tane belediyeden ibaret saymakta inat etmesi Büyükşehir Belediye Başkanı sıfatına yakışmamaktadır. Umuyoruz ki Sayın Osman Gürün, yaptığı bu yanlışlardan ve inadından bir an önce vazgeçer, bir daha da oluşturduğu projelerle haksız kazanç sağlamaya çalışmaz ve milletten topladığı vergilerle faiz ödemek zorunda kalmaz” ifadelerine yer verdi.

REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.
POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

Araç çubuğuna atla