Milas Çizgi Gazetesi

Milli Savunma Komisyonunda önemli toplantı

Milli Savunma Komisyonunda önemli toplantı
Süt Birliği
Okundu
24 Haziran 2022 - 10:07
Süt Birliği

AK Parti Muğla Milletvekili Mehmet Yavuz Demir’in de üyesi olduğu Milli Savunma Komisyonu, AK Parti Adıyaman Milletvekili Ahmet Aydın başkanlığında toplandı. Toplantı da Milli Savunma Bakanlığının bir kısım ihtiyaçlarının karşılanmasına ve bedelli askerlik hizmeti ile dövizle askerlik hizmetine ilişkin vatandaşların beklentilerinin giderilmesinin yanı sıra Türk Silahlı Kuvvetleri Personel Sisteminin önemli bir halkasını oluşturan astsubayların özlük haklarının iyileştirilmesi konuları ele alındı.

Hafta başından bu yana bölgede aktif çalışmalarını sürdüren AK Parti Muğla Milletvekili Mehmet Yavuz Demir Milli Savunma Bakanlığının bir kısım ihtiyaçlarının karşılanmasına ve bedelli askerlik hizmeti ile dövizle askerlik hizmetine ilişkin vatandaşların beklentilerinin giderilmesine yönelik düzenlemeler nedeniyle üyesi olduğu Milli Savunma Komisyonu toplantısı için 1 günlük Ankara programı gerçekleştirerek Marmaris ilçesindeki yangın bölgesine döndü.

AK Parti Adıyaman Milletvekili Ahmet Aydın başkanlığında toplanan Komisyon toplantısı için  Başkanı Aydın, Milli Savunma Bakanlığının bir kısım ihtiyaçlarının karşılanmasına ve bedelli askerlik hizmeti ile dövizle askerlik hizmetine ilişkin vatandaşların beklentilerinin giderilmesine yönelik düzenlemeyi ele alacaklarını söyledi.

Askeralma Kanunu’nun yürürlüğe girdiği tarihten bugüne kadar geçen 3 yıllık sürede vatandaşların askerlik hizmeti ile ilgili 2 konuda yoğun talep ve beklentilerin olduğunun gözlemlendiğini, bunların ilkinin yoklama kaçağı, saklı veya bakaya olan yükümlülerin bedelli askerlik hizmetinden yararlanabilmelerine imkân sağlanması olduğunu vurgulayan Aydın, “Bugün itibarıyla sayıları 550 bin civarında olan yoklama kaçağı ve bakayaların bu beklentilerin karşılanması, yoklama kaçağı ve bakaya miktarının azaltılmasının yanında toplumsal rahatlamaya büyük katkısı olacağı değerlendirilmektedir” dedi.

Aydın, yurt dışındaki vatandaşlardan ödemeleri gereken yabancı ülke parasını ödemedikleri veya herhangi bir takvim yılında toplam olarak 184 gün ve daha fazla süreyle yurt içinde bulundukları için dövizle askerlik kapsamından çıkarılanlardan askerlik yükümlülüğü konusundaki bir diğer beklenti olduğunu ifade etti.

Dövizle askerlik kapsamından çıkarılan 2 bin 53 vatandaşın beklentilerinin karşılanmasının yurt dışındaki ekonomik ve sosyal kazanımlarının korunması ve ülke ile olan bağlarının muhafazası açısından yararlı olacağının değerlendirildiğinin altını çizen Aydın, “Bu kapsamda dövizle askerlik hizmetine ilişkin olarak yurt dışındaki vatandaşlarımızdan eksik ödeme ve yurt içinde 184 günden fazla kalma nedeniyle dövizle askerlik kapsamından çıkarılanların, öngörülen döviz bedelini ödemeleri halinde askerlik hizmetini yerine getirmiş sayılmalarına da imkan tanınmaktadır.” diye konuştu.

Aydın, kanun teklifi ile getirilen önemli düzenlemelerden birinin de Türk Silahlı Kuvvetleri Personel Sisteminin önemli bir halkasını oluşturan astsubayların özlük haklarının iyileştirilmesini kapsadığını söyledi.

Genelkurmay başkanının görev süresinin birer yıllık süreyle 72 yaşına kadar uzatılabilmesinin öngörüldüğü düzenlemede uzman erbaş kanununa eklenen geçici maddeyle harekat ve yurt dışı operasyon görevleri nedeniyle astsubaylığa geçiş sınavlarına katılamayan uzman erbaşlara ilave sınav hakkının verildiğini anımsatan Aydın, “Vatandaşlarımızın bedelli ve dövizle askerlik hizmeti konusundaki güncel talep ve beklentileri ile Milli Savunma Bakanlığımızın bir kısım ihtiyaçlarını karşılamayı amaçlayan bu kanun teklifi ile yapılması öngörülen düzenlemelerin ve çalışmaların ülkemiz için yararlı olmasını temenni ediyorum.” diye konuştu.

Daha sonra teklifin ilk imza sahiplerinden AK Parti Bursa Milletvekili Refik Özen, düzenlemeye ilişkin bilgi verdi.

Komisyon süresince Marmaris’den bilgi aldı…

AK Parti Muğla Milletvekili Mehmet Yavuz Demir toplantı sonrası paylaşımda bulunarak, “Türk Silahlı Kuvvetlerimiz için son derece büyük öneme sahip disiplin düzenlemeleri, astsubayların göreve başlama kademeleri, uzman erbaşlıktan astsubaylığa geçiş için ek sınav hakkı tanınması, yoklama kaçağı ve bakaya durumda olanların askerlik hizmetlerini düzenleyen komisyon maddelerini görüşmek üzere Milli Savunma Komisyonu’nda bir süredir devam eden görüşmeleri tamamladık. Komisyon süresince Marmaris’mizde devam eden orman yangınıyla ilgili anbean bilgi almaya devam ettik.

Kahraman Türk Silahlı Kuvvetlerimiz için yapılan yeni düzenlemelerin hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum” dedi.

REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.
POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

Araç çubuğuna atla