Milas Çizgi Gazetesi

“Milas Kent Konseyi’nin ve Milasımızın zarar görüyor olmasıdır”

“Milas Kent Konseyi’nin ve Milasımızın zarar görüyor olmasıdır”
Süt Birliği
Okundu
05 Haziran 2022 - 21:19
Süt Birliği

Gerçekleşen olağanüstü genel kurul toplantısının ardından Milas Kent Konseyi’nde yeni yönetim oluşturuldu. Eski yönetim genel kurul sırasında ve de genel kuruldan sonra yaptığı açıklamalarla gerçekleşen seçimin “usulsüz” olduğunu iddia ederken, Milas Kent Konseyi’nin yeni yönetimi tarafından yazılı bir açıklama yapıldı. Açıklamada; “Genel Kurul’un değişim iradesini yok sayan tekçi, benci anlayış, sosyal medyada yeni yönetime yalan yanlış, hakarete varan ifadelerle iftira kampanyası başlatmıştır. Yeni Yürütme Kurulu olarak bizim üzüntümüz, Milas Kent Konseyi’nin ve Milasımızın zarar görüyor olmasıdır” ifadelerine yer verildi…

Milas’ta, Milas Kent Konseyi öncülüğünde gerçekleşen Zeytin Mitingi sırasında yaşanan olaylar, sonrasında ise yürütme kurulu üyeleri arasında farklı düşüncelerin ve değerlendirmelerin ortaya çıkmasının ardından 31 Mayıs tarihinde olağanüstü genel kurul gerçekleştirilmişti. Genel kurulda ise bazı üyelerin imzaları ile hazırlanan dilekçe ile seçim yapılarak yeni yönetimin belirlenmesine karar verilmişti.

Seçimden sonra ise eski başkan Çağlayan Üçpınar, Muğla genelinde bulunan bazı Kent Konseyi yöneticilerini de yanına alarak açıklamalarda bulundu.

Üçpınar ve ona destek verenlerin açıklamasından sonra ise Milas Kent Konseyi Başkanı Serap Türker ve de yürütme kurulu üyeleri tarafından bir basın açıklaması yayımlandı.

Yapılan açıklama şöyle:

“31 Mayıs 2022 tarihinde, Milas Kent Konseyi olağanüstü seçimli genel kurula gitmiş ve yeni Yürütme Kurulu’nu belirlemiştir.

Zeytin mitinginden sonra Yürütme Kurulu’ndaki fikir ayrılıkları, 9 Mayıs 2022 tarihli Kent Konseyi Yürütme Kurulu toplantısında, Yürütme Kurulu’nun 7’ye 2 oyla seçimli olağanüstü Genel Kurul kararı alması ile sonuçlanmıştı. Karar, toplantıya katılan Başkan ve 1 üyenin yapılan eleştirileri kabul etmemesi sonrasında, artık birlikte çalışma imkânı kalmadığı için, 2009 yılından beri ufak-tefek değişikliklerle uygulamada olan Milas Kent Konseyi Yönergesi’ne göre alınmıştır. Yürütme Kurulu toplantısında hiç bir itiraz öne sürmeden, alınan karara imza atmış olan Konsey Başkanı Çağlayan Üçpınar, aradan birkaç gün geçtikten sonra, sosyal medyada yaptığı paylaşımla, yönergedeki hükmün yönetmelikteki ilgili hükümle uyuşmadığını belirterek, Genel Kurul kararını tanımadığını belirtmiş ve Yürütme Kurulu’nun kendisince de imzalanan kararı gereği, Kent Konseyi’nin son Genel Kurul’daki temsilcilerine gönderilmek üzere Konsey Sekreteri çalışan tarafından imza için kendisine getirdiği çağrı mektuplarını imzalamamış ve yırtıp atmıştır.

Bu arada basın ve sosyal medya aracılığıyla, Başkan ve bazı gönüllü trolleri tarafından, Yürütme Kurulu üyelerine, Genel Sekretere ve Milas Belediye Başkanına hakaret ve iftira kampanyası başlatmış ve yaşanan süreçle ilgili, yalanlarla dolu yazılar yazmaya başlamıştır.

Kendisinin 2 dönemdir başkanlığını yaptığı ve son Genel Kurul’da Yürütme Kurulu üye sayısının 7’den 9’a çıkarılması doğrultusunda kendi önerisiyle gündeme gelip Genel Kurulca bu şekliyle yeniden onaylanan ve ancak bir sonraki Genel Kurulda değiştirilebilecek olan yönergedeki maddeden haberi olmadığını belirterek, kendi yönergesini inkar eden, Yürütme Kurulu’nun aldığı kararı uygulamayacağını yazan eski Konsey Başkanı Çağlayan Üçpınar, yönerge ile yönetmelik arasındaki çelişki nedeniyle, ancak genel kurul üyelerinin üçte birinin talep etmesi halinde genel kurul yapılabileceğini belirtmiştir. “Bu, tartıştığımız öze ilişkin bir değişiklik getirir mi?” sorumuzu ise yanıtsız bırakmıştır. Oysa aynı akşam, miting komitesi whatsapp grubunda yaptığı bir paylaşımda, şunları yazmış: (9 Mayıs YK toplantısı sonrası, saat 19:59) “Hatırlarsanız, bir daha birlikte çalışabileceğimizi sanmıyorum demiştim. Beklenen oldu. Bugünkü YK toplantısında 31 Mayıs’ta olağanüstü seçimli genel kurul kararı alındı. Seçici kurul listesi, bizim tekrar seçilmemize olanak vermeyecek. Belediye ve kaymakamlığın ağzına bakan kurumlar çoğunlukta. Ama diyeceğimiz daha çok şey var. Onlar içimizde kalmayacak. Şişeriz yoksa..”

Yani olacağı biliyordu ve bundan sonra, genel kurul kararı alan Yürütme Kurulu’nun (7-2’lik) çoğunluğuna karşı, sosyal medya üzerinden hakaret ve iftiralar yağdırmaya başladı ve Milas Kent Konseyi’nin itibarına karşı açıkça bir harekete girişti.

Oysa, hiçbir yönetmelik veya yönerge, Kent Konseyi Başkanı’na, kendisinin de altında imzası olan Yürütme Kurulu kararını keyfi bir şekilde uygulamama yetkisi vermez. Açıkça usulsüzlük yapmış ve keyfi davranmıştır ve hatta baştan planlı bir düşmanlığı körüklemiştir.

Bunun üzerine, Genel Kurul üyelerinin çoğunluğundan Olağanüstü Genel Kurul dilekçeleri de toplanmış ve Genel Kurul Çağrısı Genel Sekreter ve en yaşlı üye tarafından imzalanarak dağıtılmıştır.

31 Mayıs’ta toplanan Genel Kurul’da Divan’a, bu genel kurulun yapılmaması için itiraz eden Başkan, ‘usul açısından bir sorun yok’ cevabını alınca, bu sefer toplanan Genel Kurul talep dilekçelerinin geçersizliğini iddia etmiştir. Divan, evrak veya usul açısından sorun olmadığını belirtmiş, hatta şaibeleri gidermek adına, tekrar açık oylama yaptırmış, Genel Kurul’un seçimli olmasına, oylamaya 43 üye evet, 2 üye hayır oyu kullanmıştır.

Hazirun’a kayıtlı 77 üyeden 49’u genel Kurul’a katılmış, gizli oy açık sayım usulüyle yapılan seçimle, Kent Konseyi’nin yeni başkanı ve 9 kişilik Yürütme Kurulu seçilmiştir.

Eski Yürütme Kurulu’nun 5 üyesi, yeni yürütme kurulunda başkan ve üye olarak yer almışlardır. Yani Genel Kurul, Milas halkı için çalışacaklarla, Kent Konseyi’ni kendi siyasi görüşlerine alet etmek isteyenleri ayırmış ve devre dışı bırakmıştır.

Genel Kurul’un değişim iradesini yok sayan tekçi, benci anlayış, sosyal medyada yeni yönetime yalan yanlış, hakarete varan ifadelerle iftira kampanyası başlatmıştır. Yeni Yürütme Kurulu olarak bizim üzüntümüz, Milas Kent Konseyi’nin ve Milasımızın zarar görüyor olmasıdır. Bu hassasiyetimizden dolayı, 35 gündür sosyal medyada yapılan bütün saldırı ve suçlamalara yanıt vermemeye çalıştık. Polemikten beslenen ve sosyal medya girdabında sağa sola sürüklenenlerin ekmeğine yağ sürmemeye çalıştık. Amacımız, kurumsal kimliğin itibarını korumaktan başka bir şey değildir.

Hızlarını alamayan eski başkan Üçpınar ve arkadaşları, sonunda Genel Kurulu yürüten ve hukukçulardan oluşan Divan’a da saldırmaktan çekinmemişler ve Divan’ın ‘baskı altında seçim kararı verdiğini, bunun bir darbe olduğunu, seçimi de tanımadıklarını’ sosyal medyada belirterek, itibar suikastine başlamışlardır.

Genel Kurul üyelerinin, eski başkan Çağlayan Üçpınar ve yandaşlarını istemediklerini belirtmek için daha ne yapmaları gerekiyor acaba?

Karşımızda, ‘ne yaparsanız yapın koltuğu bırakmam’ diyen bir anlayış, seçimle bile olsa gitmeyeceğim diyen eski başkan ve yandaşları hakaret, iftira ve yalanlarla, ‘bize darbe yapıldı’ diyerek, yaptıkları mağduru edebiyatları ile demokratlık taslayarak, Türkiye’deki hangi çevreler ile aynı mantık ve davranış biçimine sahip olduklarını çok güzel göstermişlerdir.

Bu yaşanan süreci Kent Konseyi’ne darbe olarak değerlendirmek, en basit şekliyle siyasi cahillik veya belli amaca yönelik manipülasyondur. Hatta, kendilerinin dile getirdiği gibi Genel Kurul iradesine saygısızlıktır

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.
POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

Araç çubuğuna atla