Milas Çizgi Gazetesi

“Kadın her alanda etkin ve aktif olmalıdır…”

“Kadın her alanda etkin ve aktif olmalıdır…”
Süt Birliği
56 okundu Okundu
08 Aralık 2022 - 14:14
Süt Birliği

Milas Kent Konseyi Kadın Meclisi tarafından, 5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü dolayısıyla stant kuruldu. Basın açıklamasının okunduğu, bilgilendirme broşürlerinin dağıtıldığı etkinliği Milas Kaymakamı Mustafa Ünver Böke de ziyaret etti.

5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günüydü. Gün dolayısıyla ilçemizde Milas Kent Konseyi Kadın Meclisi tarafından etkinlik düzenlendi.

Şehir Parkı önünde kurulan stantta vatandaşlara bilgilendirme broşürleri dağıtılırken, ikramda bulunuldu. Milas Kaymakamı Mustafa Ünver Böke de standı ziyaret ederek alanda bulunan kadınlarla sohbet etti.

Milas Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Pembe Sarı tarafından ise günün önemini belirten bir açıklama okundu. Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

Dünyadaki bütün kadınlarımız adına ama en önemlisi Türk kadınına seçme ve seçilme hakkı verildiği gündür.

Osmanlı döneminde kadınlarımız mirastan faydalanamıyor, nüfus sayımında bile birey sayılmıyorlardı.

Kadına sadece bir eş ve bir anne misyonu yüklemek kadını siyasi ve sosyal hayattan dışlamaktır. Fakat anayasanın 10’uncu maddesi “kadın ve erkek eşittir” der.

Dünyada ilk defa 1906’da Finlandiya kadına seçme ve seçilme hakkı vermiş ve 19 kadın meclise girmiştir. Şu an Avrupa birliği üyesi olan Fransa ve İtalya kadına bu hakkı 1946 yılında medeniyetin beşiği sayılan İsviçre ise 1971 yılında kadına seçme ve seçilme hakkı vermiştir. Türk kadını 1930 yılında belediye seçimlerinde seçme hakkı 1933 yılında çıkarılan köy kanunu ile hemşerimiz olan Gül Esin Übbül seçilen ilk kadın muhtar olmuştur. 5 Aralık 1934 yılında yapılan anayasa değişikliği ile 8 Şubat 1935 yılında yapılan ilk genel seçimde 17 kadın meclise girmiştir. Şu an mecliste 600 milletvekilinin %17si kadındır. Temennimiz artmalarıdır.

Siyasi alanda olduğu kadar sosyal, kültüre ve ekonomik alanlarda da kadını ön planda olması gerektiğini düşünmekteyiz. Kadın her alanda etkin ve aktif olmalıdır. Ancak bu şekilde daha çağdaş, daha ferah, daha özgür ve demokratik bir ülke olabiliriz.

Türk kadınına seçme ve seçilme hakkı vererek Türk kadının medeniyet yolunda ilerlemesini sağlayan Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ü saygı ve minnetle anıyoruz.

REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.
POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

Araç çubuğuna atla