Milas Çizgi Gazetesi

Zeytinde verimsizliğin nedenleri araştırılıyor

Zeytinde verimsizliğin nedenleri araştırılıyor
Süt Birliği
212 okundu Okundu
25 Şubat 2021 - 20:28
Süt Birliği

Muğla Tarım ve Orman İl Müdürlüğü tarafından zeytin üretiminde verimsizlikle mücadele edilmesi, sorunların tespit edilebilmesi amacıyla hazırlanan proje kapsamında Milas’ta ilk adım atıldı. 2 gün süren seminerin yanı sıra uygulamalı budama eğitimleri verilerek çalışmanın ilk etabı gerçekleştirilmiş oldu…

11 milyon zeytin ağacı olan ve AB tarafından zeytinyağı tescil edilen Milas zeytini üretiminde verimsizlikle mücadele edilmesi, sorunların tespit edilebilmesi amacıyla Muğla Tarım ve Orman İl Müdürlüğü tarafından hazırlanan “Zeytinde Verimsizliğin Nedenlerinin Tespiti ve Sorunlarının Giderilmesi” projesi kapsamında Milas Halk Eğitimi Merkezi’nde Bornova Zeytincilik Araştırma Enstitüsü tarafından “Zeytinde Budama” konulu eğitim düzenlendi.

Başlangıç programına Milas Kaymakamı Mustafa Ünver Böke, Muğla İl Tarım ve Orman Müdürü Barış Saylak, Milas İlçe Tarım ve Orman Müdürü Ali Parlu, Milas Ziraat Odası Başkanı İsmail Atıcı, Tariş SS. 153 nolu Zeytin ve Zeytinyağı Tarım Satış Kooperatifi Başkanı Kamil Gül ve Yönetim Kurulu üyeleri, Milas Süt Üreticileri Birliği Başkanı Ali İhsan Gezgin, STK temsilcileri ve muhtarlar ve üreticiler katıldı.

Programın açılış konuşmasını yapan Muğla Tarım ve Orman İl Müdürü Barış Saylak; “Geçtiğimiz günlerde Milas Ticaret ve Milas Sanayi Odası’nın başvurusu sonucu, polifenolü yüksek olan Milas zeytinyağları ile ilgili olarak gerek coğrafi işaret, gerekse Avrupa Birliğinden tescil almış bulunmaktayız. Bu konuda emeği geçen ve katkı sağlayan herkese teşekkür ederim. Avrupa Birliği’nden tescil aldık, fakat önemli olan aynı kalitede üretim yaparak ihracat yapmayı hedeflememiz lazım. Zeytinde verimsizliğin ve hastalıkların önüne geçemezsek kaliteli zeytinyağı elde edemeyiz. Muğla zeytin varlığının en önemli potansiyeli Milas’ta bulunmakta. Bu proje ile köylerimizde ulaşımı zor olan zeytinliklerimize yol yapılacak, üreticilere kasa dağıtılacak ve zeytinlerin doğru koşullarda fabrikaya ulaşması sağlanacak” dedi.

Milas Kaymakamı Mustafa Ünver Böke ise  “Zeytin ve Zeytin coğrafyasına çok uzak değilim. Dedem bir Yugoslav göçmeni ve bu topraklara geldiğinde ilk işi Zeytin ve Zeytinyağı ticareti olmuş onunla uğraşmış. Anlayacağınız değerini biliyorum. Bu kapsamda ilçemizin başarı serüveninde kat ettiği yolu biliyorum. Bunu daha yukarı taşımak ve hak ettiği değeri bulması adına elimizden gelen desteği vereceğimize emin olmanızı isterim” dedi.

Yapılan konuşmaların ardından Bornova Zeytincilik Araştırma Enstitüsü tarafından Zeytinde budama konulu eğitim düzenlendi. Ziraat Yüksek Mühendisi Özgür Dursun tarafından yaklaşık 1 saatlik eğitim seminerinin ardından Muğla İl Tarım ve Orman Müdürlüğü personelleri tarafından mülkiyeti Milas Veterinerlik Fakültesine geçen Deneme ve Üretme İstasyonunda  “Zeytinde Budama” uygulamalı olarak anlatılarak budama gerçekleştirildi.

 

REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.
POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

Araç çubuğuna atla