Milas Çizgi Gazetesi

YÖRÜK ŞENLİĞİ 9 TEMMUZ’DA ORTAKÖY’DE

YÖRÜK ŞENLİĞİ 9 TEMMUZ’DA ORTAKÖY’DE
Süt Birliği
Okundu
16 Haziran 2023 - 13:48
Süt Birliği

Milas Yörük Obaları Kültür Derneği, derneğe ait çadırda düzenlenen ‘yaren Gecesi’nde buluştu. Türkülerin söylenip, yöresel halk oyunların oynandığı gecede bir araya gelen Yörükler, düzenlenen etkinliğin birlik ve beraberliği güçlendirmek, Yörük kültürünü yaşamak ve yaşatmak olduğunu belirttiler.

 

Gecenin başlangıcında katılımcılara teşekkür eden Milas Yörük Obaları Kültür Derneği Başkanı Erkan Turgut, geleneksel hale gelen yaren gecesindeki amacın Yörükler arasındaki birlik ve beraberliği canlı tutmak olduğunu belirterek; “Birlik ve beraberlik, dayanışma ruhu biz Yörüklerin genlerinden gelen, örf-adet, gelenek ve göreneklerine sıkı sıkıya bağlılığın ifadesidir. Bizler için bu kültür bir yaşam biçimidir. Atalarımızdan bize, bizlerden de gelecek nesillere aktarılacak olan önemli bir yaşam şeklidir. Elbette bugün geçmişin tüm izlerini taşıdığımızı, bizlere miras kaldığı gibi yaşadığımızı iddia edemeyiz. Çünkü dünya büyük bir değişim ve gelişim yaşıyor. Öyleyse bizlerin de bu değişim ve gelişime ayak uydurmamız kaçınılmazdır. Bizler de bu kültürü çağın gerçekliğiyle birleştiriyor, günün koşullarına uygun olarak yaşıyor ve yaşatmaya çalışıyoruz. Çünkü bizler bu ülkenin aydınlık yüzleriyiz. Ulu Önderimizin dediği gibi bu toprakların yılmaz bekçileri, ülkemizin yarınlarıyız. Vatanına, bayrağına, milletine bağlı Yörükler var oldukça bu cennet vatanımız da yeryüzün bağımsız ve hür bir şekilde varlığını devam ettirecektir.

Ülkemizin dört bir köşesine dağılmış ve hayatını sürdüren Yörükler, bulundukları bölgelerde bu kültürü yaşamaya devam ediyorlar. Bizler de, başta Milas olmak üzere tüm Ege ve Akdeniz Bölgesi’nde geçmişin izlerini geleceğe taşımaya gayret ediyoruz. Bu noktada her zaman yanımızda olan, etkinliklerimize destek veren, katılım sağlayarak bizlerle bu coşkuyu yaşayan tüm dostlara teşekkür ediyoruz” dedi.

Milas Yörük Obaları Derneği, 19 Mayıs Bulvarı üzerinde kurulu olan Yörük Çadırı’ndaki etkinliğe; Milas Kaymakamı Mustafa Ünver Böke, Milas Belediye Başkan Yardımcısı Ali Kurt, Milas Yörük Obaları Derneği Başkan Yardımcısı ve Milas Ziraat Odası Başkanı Kahraman Akar ve davetliler katıldı.

Geleneksel kıyafetlerini giyen Yörükler, gece boyunca çalan Türk halk müziklerinde oyunlarını sergiledi. Adeta müze niteliğindeki Yörük çadırında Türk Halk Müziği Derneği üyeleri türküleriyle geceye katılanlara duygu dolu anlar yaşattı.

MİLAS HALKINI 9 TEMMUZ’DA TÜRBE ORTAKÖYE DAVET EDİYORUZ

Dernek Başkanı Erkan Turgut, “Bu yıl Yörük şenliğimizi 9 Temmuz tarihinde Türbe Ortaköy’de yapacağız. Ben Milas halkımızı 9 Temmuz’da Yörük şenliğimizi kutlamak üzere Türbe Ortaköy’e bekliyoruz. Ortaköy Muhtarımızı Mehmet Aral’ın ev sahipliğinde geniş katılımlı bir şenlik olacak” diyerek bir sonraki etkinliği hatırlattı ve tüm Milaslıları Yörük şenliğine davet etti.

REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.
POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

Araç çubuğuna atla