Milas Çizgi Gazetesi

YÖRÜK GÖÇÜ VE TOY GECESİ’NE YOĞUN İLGİ

YÖRÜK GÖÇÜ VE TOY GECESİ’NE YOĞUN İLGİ
Süt Birliği
Okundu
07 Haziran 2024 - 11:10
Süt Birliği
Milas Yörük Türkmen Kültür Derneği tarafından ilçemizde “Kültürel Birleşme ve Zenginleşme” temalı, geleneksel yörük kültürünü canlandırmak ve toplumun kültürel mirasını yaşatmak amacıyla Temsili Yörük Göçü ve Toy Gecesi düzenlendi.

 

Milas Yörük Türkmen Kültür Derneği Temsili Yörük Göçü ve Toy Gecesi etkinliği gerçekleştirildi. Yörük göçüyle başlayan etkinlik renkli görüntüler oluşturdu.

Saat 14’te Pazar Camisi yanındaki dernek binası önünde Milas Yörük-Türkmen Kültür Derneği Başkanı Mevlüt Kiriş ve dernek yönetim kurulu üyelerinin öncülüğünde toplanan dernek üyelerine, Milas Belediye Başkanı Fevzi Topuz, CHP Milas İlçe Başkanı Tüze Çetinkaya, MHP Milas İlçe Başkanı Tunahan Ongün, CHP geçmiş dönem milletvekili Akın Üstündağ, Milas İlçe Gençlik ve Spor Müdürü Durmuş Tayfun Uslu, Milas Muharip Gaziler Derneği Başkan ve üyeleri, muhtarlar, bazı dernek başkan ve üyeleri de eşlik etti.

Dernek binası önünden hareket eden Yörükler, Kapalı Salı Pazarı’nın bulunduğu Menteşe Caddesi ve Kadıağa Caddesi’nden yürüyerek Atapark’a ulaştılar. Kortej yürüyüşü boyunca dernek üyeleri sık sık durarak yöresel oyun gösterileri sergilediler.

TOY GECESİNE YOĞUN İLGİ

Etkinliğin ikinci bölümü Toy Gecesi ise akşam Atatürk Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi.

Vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği ve kültür merkezinde neredeyse oturulacak yerin kalmadığı gecede; yöresel türküler, şarkılar seslendirilirken, halk oyunları gösterileri sunumları da yapıldı.

AYRILIKLAR ZOR OLSA DA GÖÇ ZORUNLUDUR…

Gecenin açılış konuşmasını yapan Milas Yörük-Türkmen Kültür Derneği Başkanı Mevlüt Kiriş, Atatürk Kültür Merkezi’ni dolduranlara hoş geldiniz diyerek şunları söyledi:

“Kültürel birleşme ve zenginleşme konusunu hem Milas özelinde hem de ülke olarak daha da kenetlenmek, büyümek ve güçlenmek amacıyla seçtik.

Biz öncelikle Milas’taki dernekler olarak birleşirsek ve etkinliklerimizde birbirimizi desteklersek örnek oluruz ve bu bütün ülke genelinde yaygınlaşırsak, toplum olarak bağımız daha da artarsa; ülke olarak çok güçlü oluruz.

Hem gündüz göç yürüyüşünde hem de şu an aramızda ilçemizde faaliyet gösteren farklı dernekler yer alıyor. Bütün dernek başkanlarıma ve üyelerini, protokol üyelerimize ve siz misafirlerimize çok teşekkür ederim.

Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’ün vefatından sonra ülkemiz üzerinde “Böl-parçala-yönet” şeklinde bir tuzak kurmaya çalışan, aramıza nifak tohumları ekmeye çalışan Vatan hainleri girmeye çalıştı. Her dönem farklı kimliklere büründüler.

Ancak bizler bu oyunlara gelmeyerek farklı siyasi görüşler, mezhepler, farklı kültürler olarak bütünlüğümüzü koruduk. Aynı topraklarda, aynı bayrak altında sonsuza kadar yaşayacağımız unutmadık.

Liderimizin kurduğu bu ülkede hepimiz bayrağımızdaki ay ve yıldız gibi bir bütünüz ve olmaya da devam edeceğiz…

Milas Yörük Türkmen Kültür Derneğimizin programının hazırlanmasında bizlere destek veren İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’ne, Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü’ne, Gençlik ve Spor Müdürlüğüne, Milas Belediyesine ve Milas Kaymakamlığına ve personellerine ayrı ayrı teşekkür ederim.

Ayrıca sponsorlarımıza, yönetim kurulu üyelerime, 7 aydır çalışan halk oyunları ekibimize ve hocamız Mert Sarıgül’e çok teşekkür ederim.”

REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.
POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

Araç çubuğuna atla