Milas Çizgi Gazetesi

YAŞAM’DA TARİH

YAŞAM’DA TARİH
Süt Birliği
Şafak TurgutTÜM YAZILARI
Okundu
26 Eylül 2023 - 13:36
Süt Birliği

Şafak Turgut ile Yaşam’da tarihi ele alıyoruz. Konumuz Mayalar. Tanrıları için kurban edilen insanlar… Boylarının ortalaması 150 cm. Atı görmeyen, demiri bilmeyen bir uygarlık. Komplo teorileri olan Mayalar MÖ 2000’li yıllarda yaşadılar. Mayalar gezegenleri gözlemleyip takvim yapardı. Hatta pek çoğumuzun bildiği Maya Takvimi de Mayalara ait. Yapılarını gök cisimlerine göre yaptılar. Yürümek ve koşmak ulaşım yöntemleriydi. Nüfus, yaşadıkları coğrafya içinde fazla sayılırdı. Mayalar için cüceler kutsal kabul ediliyordu. Kralın bakımını cüceler yapardı. Mayalar tarihte ilk diş implantını yaptı. Nasıl yaptıklarını bilemiyoruz. Bitkisel karışım denilirken yaralara da insan kılı ile dikiş atılırdı. Kulaklara halka geçirilirdi. Gelenekleri farklıydı. Toplum olarak antik dünyada savaş azdı. Karanlık tarafı vardı elbette. Antik dönemde müsabaka olur, kazanan ölürdü. Kazanan ölüyor düşünün. Nasıl mı? Başı uçurulur ve böylece kurban edilir. Hatta maçı kazanıp kurban olmak isteyen insanlar da vardı. Ne ilginç değil mi? Ölen iyi yere gidecek inancı. Bilim insanları yaptıkları araştırmada planlı bir olay olduğunu keşfettiler. Yılan Tanrı adında bir piramitleri de vardı.

 

Pek çok ilginç geleneğiyle tarihte yer edinmiş Mayalar binlerce yıl geçmesine rağmen bugün Orta Amerika’da hâlâ varlığını sürdürmektedir. Bugüne dönersek tarihi hatırlamaya, yaşananları kıyaslamaya devam edelim mi?

REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.
POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

Araç çubuğuna atla