Milas Çizgi Gazetesi

YAPMAYACAĞIZ DEĞİL, YAPAMAYACAĞIZ!

YAPMAYACAĞIZ DEĞİL, YAPAMAYACAĞIZ!
Süt Birliği
135 okundu Okundu
29 Temmuz 2023 - 13:12
Süt Birliği

Milas Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Başkanı Nurol Paskal ve ilçedeki Özel Toplu Taşıma Kooperatifleri Başkanları, bugün Oda’da biraraya gelerek, artan akaryakıt fiyatları başta olmak üzere tüm girdi maliyetlerinin artması sonucu mesleği yapamaz hale geldiklerini belirttiler. Oda Başkanı paskal, taşıma ücretlerine kısa bir süre önce % 50 oranında zam yapılmasını talep ettiklerine dikkat çekerek; “Zam istediğimiz gün akaryakıt fiyatı 18 lira civarındaydı şimdi 36 lirayı aştı. Yani istediğimiz zam oranı kabul edilse bile taşıma işi yapan esnaf yine para kazanamayacak. Dolayısıyla yerel yönetimlerden en azından bu süreçte bizlere ekonomik yönden destek olmalarını, genel iktidardan ise soruna kalıcı çözümler üretecek adımları atmasını istiyoruz” dedi.

 

Milas Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası’nda bu sabah gerçekleşen toplantıya Oda Yönetim Kurulu Başkanı Nurol Paskal’ın yanı sıra ilçedeki özel toplu taşıma kooperatiflerinin başkanları katıldı.

Oda Başkanı Nurol Paskal, toplantının açılışında yaptığı konuşmada; “Toplu taşıma özel tüketim değil insanların zorunlu ihtiyaçlarından biridir. Salgın dönemi, artan maliyetler, son dönemde akaryakıta gelen zamlar ve bu zamların tüm gider kalemlerine yansıması toplu taşımayı özel sektör açısından sürdürülemez hale getirmiştir” dedi.

Paskal daha sonra konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Geldiğimiz noktada sorunlarımızı ilgili ve yetkili bütün kurumlara ilettik. Yolcularımızı sıkıntıya sokmadan, mağduriyete yol açmadan, on binlerce ailenin geçim kaynağı ve mesleği olan bu sektör yok olmadan yetkililerin bir çözüm bulacağı inancındayız. Çözüm bulunmadığı takdirde bırakın ücretsiz taşıma yapmayı yakıt dahi alamayacak olan esnaflarımız zaten çalışamayacaklardır.

AKARYAKITTA VERGİ MUAFİYETİ…  

“Tüm vergilerini istisnasız ödeyen esnaflarımız için sürdürülmesi imkânsız hale gelen toplu taşımada kullanılan akaryakıtta vergi muafiyeti acilen sağlanmalıdır. Özellikle toplu taşıma özel tüketim değil, insanların zorunlu ihtiyaçlarından biridir. Bu süreçte birçok arkadaşımız iflasın eşiğine geldi. Düzelir umuduyla evini satanlar dahi oldu ama artık akaryakıttaki son ÖTV artışından sonra bu işin yürüyemeyeceğini anladık.

Ücretsiz taşıma şehit ailelerimiz, gazilerimiz, emniyet ve basın mensupları dışında özel sektörde zaman kaybetmeden sonlandırılmalı ya da kamu araçlarında geçerli olmalıdır. Kamu aracı olmayan illerde ise biniş başına ödeme yapılmalıdır. Hiç kimse kendi öz sermayesi ile yatırım yaptığı bir işte ücretsiz hizmet yapmak istemez. Çok suiistimal edilen ve ihtiyacı olmayana da verilen ücretsiz seyahat hakkı adil değildir. Bakanlığın ücretsiz taşıma için aylık ödediği gelir desteği de iki günlük taşımayı bile karşılamamaktadır dolayısıyla biniş başına ödeme yapılmalıdır. Suiistimal edilen ücretsiz binişlere biniş veya saat kotası konulmalıdır.

ARAÇTAKİ YOLCUNUN YARISI ÜCRETSİZ…

“Şu anda Türkiye genelinde ücretsiz taşımanın oranı yüzde 40’lara kadar ulaştı. Ankara özel halk otobüsleri birliğinin bu konuda yaptığı açıklamada, 1000 yolcu taşıyan bir otobüs yaklaşık 500’ünü ücretsiz taşıyor. Engelli vatandaşlarımız için de toplu taşımadan ücretsiz faydalanabilmeleri için kanun çıkarıldı.

Her zaman için başımızın üstündeler fakat şimdi bu kartlar hastalara da veriliyor, dolayısıyla hasta ile engelli kavramı da karışıyor. Bu durum da gözden geçirilmeli ve engel oranı yüzde 70’e çıkarılmalı. Aslında taleplerimizin haklılığı ‘siz ücretsiz hizmet yapar mısınız?’ sorusunun cevabındadır. Çözüm üretilmediği takdirde ‘zaten battık ne olacaksa olsun’ diyen esnaflarımızın ‘15 Ekim 2023 tarihinden itibaren istemeyerek de olsa Türkiye genelinde ücretsiz taşıma yapamayacağımızı kamuoyuna saygıyla duyururuz’ denilmektedir.

Muğla olarak da Türkiye genelinden daha olumsuz şartlarda toplu taşıma yapılmaktadır. Bölgemiz tatil bölgesi olduğu için 65 yaş üstü vatandaşlarımızın yoğunluğu daha fazladır. Dolayısıyla bizlere maliyeti olumsuz anlamda çok ağırdır. Konu ile ilgili Türkiye Özel Halk Otobüsleri Birliğinin yapacağı söylemlere bizde katılıyoruz.”

GELİR DESTEKLERİ İKİ GÜNLÜK ÜCRETİ BİLE KARŞILAMIYOR…

“Ücretsiz taşıma için İlimizde araç başına 2 bin 700 TL gelir desteği verilmektedir. Bu rakamlar iki günlük taşıma ücretini bile karşılayamamaktadır. Ülkemizdeki bazı belediyeler gibi Muğla Büyükşehir Belediyemizin ek bir gelir desteği bulunmadığı için yük tamamen esnafımıza kalmıştır. Özel halk otobüsleri mutlaka sübvanse edilmelidir.

Yukarıda bahsettiğimiz sorunlardan en önemlisi olan akaryakıt ve temel taşıma girdilerindeki artışlar, motorlu taşıtlar vergisine ilave edilen ek vergiler, sürekli artan yedek parça, araç sigortaları vb. giderler diğer esnaflarımızı da aynı şekilde olumsuz etkilemektedir. Oda olarak da yetkili kurumlara esnafımızın mağduriyetini gidermek için gerekli müracaatlar yapılmış olup sıkı bir şekilde takibimiz devam etmektedir.”

Oda Yönetim Kurulu Başkanı Nurol Paskal’ın ardından toplantıya katılan kooperatif başkanları ise özellikle Bodrum hattında ciddi sıkıntıların olduğuna dikkat çektiler. Yeni otogarın şehir merkezinin dışına çıkarıldığını, Bodrum merkeze veya diğer beldelere gitmek isteyenlerin en az üç araç değiştirmek zorunda kaldığını belirterek; “En azından her sabah saat: 10.00’a kadar Milas’tan Bodrum’a çalışmak için giden insanları mağdur etmemek adına giriş izni verilmesi çok önemlidir. Bu uygulama Mumcular için geçerli. Aynı hassasiyetin Milas için de uygulanmasını istiyoruz. Güvercinlik başta olmak üzere güzergahtan yolcu almakta zorlanıyoruz. Zaten yolcu Bodrum merkeze gitmediğimizi bildiği için araçlara binmiyor. Bu durumda her ay ortalama 20-25 bin lira kaybımız var” dediler.

BÖYLE DEVAM EDERSE TOPLU TAŞIMA İŞİ YAPMAMIZ MÜMKÜN DEĞİLDİR…

Şu anda tüm yurt genelinde aynı sorunların yaşandığına dikkat çeken kooperatif başkanları; “Bizlere 15 Ekim’e kadar bekleyin deniliyor. Beklenti, 1 Ekim’de açılacak TBMM’nde konunun gündeme getirilmesi ve yasal düzenlemelerle soruna kalıcı çözümler üretileceği yönünde.

Bizlere kimi zaman ‘kontak kapatmayı düşünüyor musunuz? diye soruyorlar. Kontak kapatmak çözüm değildir. Böyle bir durumda asıl mağduriyeti vatandaş yaşayacaktır. Bizim vatandaşı mağdur etmek gibi bir düşüncemiz olamaz. Eğer önümüzdeki yasama döneminde bir çözüm bulunamazsa zaten biz bu işi yapamayız” diyen başkanlar, en azından yasal düzenlemeler yapılıncaya kadar yerel yönetimlerin kendilerine destek olmalarını istiyor.

REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.
POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

Araç çubuğuna atla