Milas Çizgi Gazetesi

YAKIŞANI YAPTILAR….

YAKIŞANI YAPTILAR….
Süt Birliği
138 okundu Okundu
31 Ağustos 2023 - 8:35
Süt Birliği

TMO, MİZO’nun Oldu

Milas’ta kiralanma sürecinde büyük tepkiler çeken ancak kısa sürede yaptığı yem fabrikası yatırımı ile göz dolduren TMO eski hizmet binası Milas Yem Firması Milas Ziraat Odası Başkanı Kahraman Akar’ın girişimleriyle yapılan görüşmeler ve anlaşma sonrası MİZO-TAR bünyesine geçti. 2 ay içinde eksiklerini tamamlayacak olan tesis Milaslı çiftçinin gücü olarak bölgeye hizmet verecek….

2021 yılında ilçemizde bir firmaya kiralanan ve o dönem tartışmaların odak noktasında yer alan Toprak Mahsulleri Ofisi, Milas Ziraat Odası’nın girişimleriyle el değiştirdi. MİZO ile firma yöneticileri arasında imzalanan protokolle tesis Milaslı üreticilerin olmuş oldu.

Milas – Yatağan Karoyu üzerinde bulunan Toprak Mahsulleri Ofisi’ne ait tesis 2021 yılı Nisan ayı içerisinde kiralama yöntemiyle ihaleye çıkarılmış, ihaleyi Milas’tan Milas Yem Gıda Tarım Hayvancılık San. ve Tic. Ltd. Şti. kazanmıştı.

29 Nisan 2021 yılında 10 yıl süreliğine TMO’nun Milas tesislerini kiralayan firma yem üretmek için yatırımlar yaparak tesise yeni makine ve ekipman alımı yaptı. Fakat daha sonra firma yetkilileri yatırımdan vazgeçerek haklarını devretmek üzere adımlar attı.

Yaşanan bu gelişmelerin ardından AK Parti Milas İlçe Teşkilatı aynı ilçe yönetiminde iki isim olan Bülent Mutlu ve Milas Ziraat Odası Başkanı Kahraman Akar’ı aynı masada buluşturdu. Oda yönetimi ile firma yetkilileri Milas paydası için el sıkışarak, tesisin Milaslı üreticilere kazandırılması için görüşmelerde bulundular. Görüşmelerin de olumlu geçmesinin ardından MİZO yönetimi ile firma yetkilileri arasında protokol imzalandı.

MİLAS ÇİFTÇİSİ KAZANDI

İmza töreninde açıklamalarda bulunan MİZO Başkanı Kahraman Akar, “TMO tarafından ihale ile kiralanan tesisleri ilçemizdeki iş insanları kurdukları bir şirket ile almışlardı. Fakat daha sonra yaşanan bazı sıkıntılar nedeniyle şirket bu kiralama hakkını devretmek istedi. Biz oda olarak burayı devralmayı uygun gördük. Ve kiralama yapan şirketi tüm haklarıyla devraldık. Amacımız üreticiye uygun şartlarda yem ulaştırmak ve MİZO’ya katkı sağlamak. İnşallah yemi daha uygun fiyatlarla üreticiyle buluşturacağız. Milas’ta şuanda tüketilen yemin yüzde 10’unu yapacağımız üretimle artık bizler karşılayacağız. Atılan bu adımlar Milas halkı kazanmış oldu” dedi.

TESİS ÜRETİM AŞAMASINA GELDİ

Milas Yem Gıda Tarım Hayvancılık San. ve Tic. Ltd. Şti. adına açıklamada bulunan Bülent Mutlu ise “2 yıllık bir süreç geçirdik. Bu süreçte tesis siyasi malzeme söz konusu da oldu. Bizler tesisi kiraladıktan sonra yatırımlarımızı da yaptık. Tesis üretim yapma aşamasına geldi. Fakat daha farklı gelişmeler nedeniyle devretmeyi uygun gördük. Bu süreçte TMO’da tesisleri kullanmaya devam etti. Üreticiler mağdur edilmedi. Hem üreticilere hem MİZO’ya hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

Atılan imzaların ardından şirketin tüm haklarının 16 Milyon Türk Lirası karşılığında MİZO tarafından satın alındığı ifade edildi. TMO’ya ait tesislerin 8 yıl boyunca MİZO tarafından kullanılacağı belirtildi.

REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.
POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

Araç çubuğuna atla