Milas Çizgi Gazetesi

VERGİ AFFI SORUNLARA ÇÖZÜM MÜ?

VERGİ AFFI SORUNLARA ÇÖZÜM MÜ?
Süt Birliği
84 okundu Okundu
29 Mart 2023 - 10:28
Süt Birliği

AKP hükümeti iktidarda olduğu 20 yılda tam 12 kez, halk arasında vergi affı olarak adlandırılan kanun çıkardı. Yani ortalama 1,7 yılda bir vergi affı çıkarıldı.

AKP hükümeti iktidarda olduğu 20 yılda tam 12 kez, halk arasında vergi affı olarak adlandırılan kanun çıkardı. Yani ortalama 1,7 yılda bir vergi affı çıkarıldı.

7440 sayılı “Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun” 12 Mart 2023 Tarihli ve 32130 Sayılı Resmî Gazete’de yayımlanmak suretiyle yürürlüğe girdi.

Vergi aflarıyla ilgili değerlendirme yapan CHP Muğla Milletvekili Aday Adayı Yeminli Mali Müşavir Mehmet Kubilay Özcan; “bu veriler ülkemizde yaşanan ekonomik sıkıntılar gerçeğini ve vatandaşlarımızın ne kadar zor durumda olduğunu ortaya koyuyor. Mevcut iktidar yaklaşık 2 yılda bir vergi affı çıkarıyor. Ancak bu şekilde vergi affı çıkarmak vatandaşın derdine derman, sorunlarına çare değil. Bu tür kanunlar hükümetin ekonomiyi iyi yönetemediğinin, kayıt dışılığı önleyemediğinin, adil bir gelir dağılımı yaratamadığının, gelirler üzerinden değil harcamalar üzerinden vergi alarak adaletsizliğe yol açtığının bir itiraf belgesidir.” diye konuştu.

Gerek işletmelerin gerekse vatandaşların zor durumlarına dikkat çeken Özcan şunları kaydetti:

“Ülkemizde geçim sıkıntısı artık kronik bir sorun ve giderek daha çok insanları çaresizliğe sevk ediyor. Hükümetin yanlış ekonomik uygulamaları, tarım politikaları artık insanların canını en derin şekilde acıtır boyuta geldi.

Bu düzen asla kabul edilebilir değildir. Bir kere daha çıkarılan vergi affı ve borçların yapılandırması yine istenen, beklenen sonuçları vermeyecek. Çünkü vatandaşın, esnafın cebi delik, borç ödeyecek mecali kalmadı. Bu iktidar doğal afetlerde bile vatandaşına devlet baba olarak el verip derdine çözüm üreteceği yerde, Iban numarası verip para isteyebiliyor. Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu deprem bölgesinde inşa edilecek konutlar için vatandaşlarımızdan 1 lira bile alınmayacağını açıkladı. Sosyal devlet anlayışı budur, samimiyet budur, vatandaşını düşünmek budur.

İktidarımızda ülkemizi adeta yeniden inşa edeceğiz. Tarımı, üretimi, katma değeri yüksek ürün ve hizmetleri önceliğimi olarak ele alacağız. Gençlerimizin işsizlik sorununu ortadan kaldıracağız. Meslek okullarını amacına uygun hale getirip yaygınlaştıracağız. Üniversitelerde kaliteli eğitim verilecek. İlim ve bilimi esas alarak okuyan, çalışan, üreten gençlerimiz aydınlık yarınlarımızın teminatı olacak.

Bu vergi afları AK Parti iktidarı döneminde vazgeçilmez oldu ve olmaya da devam ediyor?

Vergi afları politik, sosyal, ekonomik, mali gerekçelerle çıkarılıyor. Ancak gerekçe ne olursa olsun bu sıklıkta vergi affı anlaşılır ve kabul edilebilir değil. Bu af düzenlemesi de önceki aflarda olduğu gibi sorunlarımızı çözmeyecek.

Yapılan araştırmalar gösteriyor ki; vergi afları vergi gelirlerinde orta vadede hiçbir olumlu etki yapmıyor. Vergi aflarının vergi gelirlerine etkisinin yeterli olmadığı net bir şekilde görülüyor.”

REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.
POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

Araç çubuğuna atla