Milas Çizgi Gazetesi

“VAAT” NEDİR.?

“VAAT” NEDİR.?
Süt Birliği
Müfit DemirkolTÜM YAZILARI
80 okundu Okundu
25 Ağustos 2023 - 9:15
Süt Birliği

İnsanoğlunun önce kendini, daha sonra da başkalarını ikna (!) edebilmek için, yapmayı düşündüğü veya yapmayı istediklerini ifade edebilmek amacı ile düşündüklerini söylemelerine “VAAD” denir.

Önce küçük yaşta başlayan bu sözlerin yerine gelmesi ile o insanoğlunun değeri ve değerlendirilmesi açığa çıkar. Sonralarında, kendisinin de inanmadığı ve asla yapamayacağını bildiği halde, insanları kendilerine inandırabilmek için özellikle siyasilerimizin yani politikacılarımızın, yalan olduklarını bile bile kullandıkları bir özellik olur.

Sözlükte vaat, gelecekle ilgili olarak birine söz vermek; müjdelemek, tehdit etmek” anlamında mastar-isimdir. Modern hukuktaki eksik borç kavramıyla karşılaştırıldığında fakihlerin bir kısmına göre vaadi ifa borcu bir borç halinde bulunmasına rağmen hukuk düzeni tarafından kazâ yoluyla talep edilmesine imkân tanınacak kadar kuvvetle desteklenmemiştir. Kişinin karşı tarafa yakın ya da uzak gelecekte, bir şeyi gerçekleştireceğine dair söz vermesine vadetmek denir. Vaadini yerine getirmek ise kişinin verdiği sözü tutması manasına gelir.

Vaatte bulunan kişi vaadini yerine getirdiğinde borç olmayan şeyi ifa etmiş ya da bağışta bulunmuş sayılmakta ve eksik mahiyette olmakla beraber bir borcunu ifa etmiş olmaktadır. Buna bağlı olarak kendisine vaatte bulunulan kişi de ifa edilen vaadi aldığında bir haksız kazanç elde etmiş sayılmamakta ve yapılan edayı meşru şekilde elde etmektedir.

“Vaat” kelimesi aslında İbraniceden gelmektedir. Arapçada da kullanılır. Politikacı olarak adlandırdığımız siyasilerimizin, seçmenlerini kendilerine çekebilmeleri için devamlı olarak kullandıkları bir yoldur.

Bugün iktidarda olan siyasi partimizin genel başkanı ve ülkemizin Cumhurbaşkanı olan kişinin, seçimlerden önce vaat ettikleri ile seçildikten sonrada vaat etmeye devam ettiği görülmektedir. Bu vaatlerin ne kadarı tutulacaktır.? Veya ne kadarı tutulduğunda seçmenlerin beklentileri gerçek olacaktır.?

Aslında gerçek olan, insanoğlunun hiçbir vaade kanmadan, inanmadan davranması, vaatlerin sadece bir siyasi oyun olduğunun bilinmesi gerekir.

REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.
POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

Araç çubuğuna atla