Milas Çizgi Gazetesi

ULUSLARARASI ÇAYKAMA FESTİVALİ BAŞLADI

ULUSLARARASI ÇAYKAMA FESTİVALİ BAŞLADI
Süt Birliği
171 okundu Okundu
29 Temmuz 2023 - 13:21
Süt Birliği

Milas Ticaret ve Sanayi Odası ve Milas Belediyesi tarafından düzenlenen 1. Uluslararası Çaykama Festivali kapsamında Perşembe günü Selimiye’de düzenlenen etkinliklerle başladı.

 

T.C. Türk Patent ve Enstitüsü tarafından Milas Ticaret ve Sanayi Odası adına düzenlenmiş, 1211 tescil numaralı Coğrafi İşaret Tescil belgesi ile 07.09.2022 tarihinde mahreç işareti kapsamında tescillenerek 27.07.2021 tarihinden itibaren  “Milas Çaykaması” adıyla koruma altına alınarak, Milas’ın Coğrafi İşaretli Milas Çaykaması tanıtım festivali Milas’ın Selimiye Mahallesinde başladı.

Coğrafi işaretli Çaykama böreğini dünyaya tanıtmak için düzenlenen 1.Uluslararası Çaykama Böreği Kültür Sanat Festivali büyük bir coşkuyla Selimiye’de başladı.

Etkinlikte Selimiye ve çevre mahallelerinden katılım sağlayan hanımlar, yaptıkları Çaykamaları jüri üyelerine sunum yaparak yarıştılar.

1.Uluslararası Çaykama Böreği Kültür Sanat Festivali kapsamında düzenlenen Çaykama yarışmasında, juri üyeliğini yapan Milas Ticaret ve Sanayi Odası başkanı Reşit Özer, Milas Tariş Başkanı Kamil Gül, Selimiye Mahalle Muhtarı Mehmet Menteş ve dokuz jüri üyesi yarışmaya katılan tüm Çaykamaları tadarak değrelendirmeleri sonucu dereceye girenleri belirlediler.

Çaykama yarışmasında üçüncülüğü Danişment Mahallesinden Memnune Şimşek, ikinciliği Selimiye Mahallesinden Zühra Özçetin, birinciliği ise Selimiye Mahallesinden Seferiye Özdever kazandı. Dereceye girenler alkışlar eşliğinde ödüllerini ve katılım belgelerini jüri üyelerinden aldılar.

1.Uluslararası Çaykama Böreği Kültür Sanat Festivali kapsamında Türkiye, Bulgaristan ve Kuzey Osetya Halk Oyunları Ekiplerinin katılımıyla sergilenen yöresel halk oyunları renkli görüntülere sahne oldu. Festivalde Milas Belediyesi Halk Oyunları ekibinin sergilediği halk oyunları büyük alkış topladı.

Milas Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Reşit Özer; ‘’Milas’ın değerlerini ön plana çıkartmayı amaçlayarak bir çok ürünümüzü Coğrafi İşaretlerini alarak Milas’ımızın adını tüm Dünyaya duyurmaya devam ediyoruz. Bugünde Coğrafi İşaretli ürünümüz Milas Çaykaması için ilk kez düzenlediğimiz festivalimizdeyiz. Umarım bunu geleneksel hale getirerek büyük bir şölene dönüştüreceğiz. Gördüğünüz gibi yurtdışından bir çok misafirimiz bugün Selimiye’de. Yurtdışından katılım sağlayan halk oyunları ekiplerine, bir çok mahallemizden katılım sağlayan konuklarımıza ve yaptıkları Çaykamalar ile yarışmamıza katılım sağlayan 11 yarışmacıya çok teşekkür ediyorum’’ ifadelerini kullandı.

REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.
POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

Araç çubuğuna atla