Milas Çizgi Gazetesi

TÜRKİYE…

TÜRKİYE…
Süt Birliği
Müfit DemirkolTÜM YAZILARI
Okundu
24 Ekim 2023 - 9:17
Süt Birliği

Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir. Ulusal işlerin fiili idarenin yönetim şekli halka dayanmaktadır. Türkiye Devleti bir Cumhuriyettir. Türkiye Devleti, Büyük Millet Meclisi tarafından yönetilir.

Cumhuriyetimizin ilanın 100. yılını kutlamakta olduğumuz bu günlerde Filistin ile İsrail arasında çıkan çarpışmalar ve kaybedilen canlar için bütün dünya da olduğu gibi Türkiye de üzüntü duymaktadır.

Güney doğu Anadolu’muzda meydana gelen depremlerde kaybettiğimiz can sayısı 5.894’dir. Bu kadar can kaybı verdiğimiz halde yurdumuzda yas günü ilan edilmediği halde Filistin ve İsrail savaşında kaybedilen insanlar için bütün yurtta 3 gün yas ilan edilmesinin önemini ve manasını anlamakta zorluk çekilmektedir.

Bayraklar yarıya indirilerek okullarımızda saygı duruşunun da düzenleneceği, bazı yerlerde de saygı duruşunun yapıldığı söylenmektedir.

Yurdumuz, NATO’nun en kuvvetli ve en çok askeri olan tek ülke idi. Silahlı kuvvetler kanunlarının değiştirilmesi ile ve komşularımızla olan ilişkilerimizin kötülere gitmesi ile evlatlarımızı şehit vermekteyiz.

Doğu Anadolu’muzda yaşayan vatandaşlarımızın içinde bulunduğu gerek OHAL gerekse işsizliğin getirmiş olduğu sıkıntılar neticesinde oluşan PKK terör örgütü ile yapılan çatışmalarda da çok evladımızı kaybettiğimiz ve kaybetmeye de devam ettiğimiz ortadadır.

Bütün bu sıkıntılarımızın yanı sıra özellikle İslam ülkeleri başta olmak üzere dış devletlere de can askerlerimizi göndermekteyiz.

Bütün bu kayıplar nedendir.? Neden Türk askerinin yurdumuzun dışında görevlendirilmesine izin verilmektedir?

Cumhuriyetimizin 100. yılında kutlamalarımızın yanı sıra, üzüntülerimizin hesabının bu millete verilerek acil önlemlerin alınması şarttır.

Yurdumuz yeraltı zenginlikleri yönünden çok zengindir. Bütün bu zenginliklerin yerinde kullanılarak içinde bulunduğumuz ekonomik sıkıntılarımızdan kurtulmamız gerekir.

Yeni iş sahalarının açılarak işsizlerin ortadan kaldırılması ile birlikte acilen eğitim sistemimizin, kalkınmaya çalışan ülkemiz evlatlarına faydalı olmak üzere değiştirilmesi, muasır devletler seviyesine acilen çıkılması gerekir.

Bu gelişmeler ne yazık ki yapılmamaktadır. Bunun da en büyük sebebi ise emperyalist devletlerin ülkemiz üzerinde ki baskısı ve bu baskıya boyun eğmekte olan iktidarın ve bu iktidara ortak olan tüm siyasilerimizindir.

Türkiye, maden kaynakları açısından 132 ülke arasında üretim itibarıyla 28’inci, çeşitlilikte ise 10’uncu sırada yer alıyor. Ayrıca dünyada ticareti yapılan 90 çeşit madenden 77’si Türkiye’de bulunuyor. MTA’nın muhtemel rezerv araştırmalarına göre Türkiye’de yeraltındaki en yüksek maden rezervi, 15.8 milyar tonla dolomit madenine ait bulunuyor.

Dünyadaki en yüksek bor rezervine sahip olan Türkiye’yi Rusya, Güney Amerika ve Amerika Birleşik Devletleri takip etmektedir. Dünyada 2017 yılında 5,7 milyon ton (B2O3 bazında 2,7 milyon ton) civarında üretim kapasitesi olduğu bilinmektedir.

Dünya’da, toryum ve uranyum, hala doğal olarak büyük miktarlarda ilkel elementler olarak bulunan önemli ölçüde radyoaktif elementlerdir.

Toryum, Türkiye’deki enerji sorununu tamamen çözecek bir elementtir. Çünkü Türkiye kendine ebediyen yetecek bir toryum rezervine sahip. Dünya toryum rezervi toplam bir milyon 780 bin tondur. BUNUN 790 BİN TONU TÜRKİYE’DEDİR.

Bir kg toryumdan elde edilecek enerjinin 200 kg uranyumdan elde edilecek enerjiye eşit olduğu savunulmaktadır.

Bu kadar büyük ve değerli bir imkânımız varken bu imkanımızı kullanamamızın esas nedeni ise, yurdumuzun geri ve cahil kalmasını, kalkınmamasını isteyen, ne yazıktır ki dış güçler, emperyalist devletler ve bu devletlerin tetikçisi olan tüm siyasilerimizdir.

Türkiye kimseye muhtaç değildir.

REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.
POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

Araç çubuğuna atla