Milas Çizgi Gazetesi

TÜRKBÜKÜ KOYU’NDAN 8 BİN M² HAYALET AĞ ÇIKARDILAR

Süt Birliği
79 okundu
25 Temmuz 2023 - 9:58
TÜRKBÜKÜ KOYU’NDAN 8 BİN M² HAYALET AĞ ÇIKARDILAR
Süt Birliği

Muğla İl Tarım ve Orman Müdürlüğü’nün, “denizlerin Terk Edilmiş Av Araçlarından Temizlenmesi” Projesi kapsamında “Mavi Vatan” hayalet ağlardan arındırılıyor. İl Tarım ve Orman Müdürü Barış Saylak ve beraberindekiler, bugün Bodrum Türkbükü Koyu’nda gerçekleştirilen operasyona katıldı. Dalgıçlar, Türkbükü Koyu’nda belirlenen tek bir noktadan toplam 8 bin metrekare uzunluğunda hayalet ağ çıkardı.

 

Tarım ve Orman Bakanlığı’nın 2014 yılında başlattığı “Denizlerin Terk Edilmiş Av Araçlarından Temizlenmesi” Projesi, Muğla’da  İl Tarım ve Orman Müdürlüğü’nün kendi dalış ekibi tarafından sürdürülüyor. 2023 yılı başlarında kurulan dalış ekibinin 6 dalgıcı, bugün Bodrum Türkbükü Koyu’nda drone ile tarama ve temizlik yaptı. İl Tarım ve Orman Müdürü Barış Saylak, Bodrum Denizciler Derneği Başkanı Erol Erdoğan ve Türkiye’nin ilk ve tek okul gemisi STS Bodrum’un tasarımcısı, duayen denizci Yücel Köyağasıoğlu’nun da izlediği operasyonda; toplam 8 bin metrekare hayalet ağ deniz dibinden çıkarıldı.

İl Tarım ve Orman Müdürlüğü Balıkçılık ve Su Ürünleri Şube Müdürü Erdinç Kılıç ve ekibinin önderliğinde gerçekleştirilen hayalet ağ temizliği, saat 11.00 civarında başladı. Türkbükü’nün deniz turizmi açısından da en yoğun noktalarından birinde dalış yapan ekibe, Sahil Güvenlik Komutanlığı da gözetmenlik yaptı. Etkinliğe, Gündoğan, Türkbükü ve Torba Su Ürünleri Kooperatif Başkanları da katıldı. Gündoğan Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Ali İhsan Tepe, Göltürkbükü Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Sait Ali Özcan, müdürlüğün son yıllarda denizlerdeki denetimleri artırmasından duydukları memnuniyeti dile getirerek, “Çok güzel çalışan ve sürekli sahada olan bir İl Müdürümüz olduğu için şanslıyız. Bu girişimler, denizlerimizin geleceğine dair umutlarımızı yeşertiyor” diye konuştu.

İl Tarım ve Orman Müdürü Barış Saylak da operasyonun ardından gazetecilere açıklamalarda bulundu. Deniz gönüllüsü, mavi vatan sevdalısı kurum ve kuruluşların da desteğiyle Muğla’nın yeryüzü cenneti koylarını temiz tutmak ve su ürünleri avcılığını sürdürülebilir kılmak için gayret sarf ettiklerini söyleyen Barış Saylak, önceliklerinin denizleri temizlemek değil, “kirletmemek” olduğunu vurguladı.

Bodrum koylarının, Muğla’nın sahillerinin iğne atsan yere düşmeyecek şekilde tekneye ev sahipliği yaptığını söyleyen İl Müdürü Saylak, “Bu kalabalık, denizden kaynaklı kirliliği artıran, denizel çeşitliliğe zarar veren bir unsur. Biz işte bu nedenle ‘en büyük temizlik, denizi kirletmemek’ diyoruz.  Bu mavi vatanı gelecek kuşaklara miras bırakmak zorundayız. Sivil toplum kuruluşları, tüm Muğlalı hemşehrilerimiz, deniz araçlarıyla, avcılık yapan balıkçılarımız, yetiştiricilerimizle birlikte topyekün denizleri temiz tutma sorumluluğumuzun gereğini yapmak zorundayız.” dedi.

2023 yılında Balıkçılık ve Su Ürünleri Şube Müdürlüğü’ne bağlı dalış ekibi kurduklarını ve bu anlamda Türkiye’de bir ilki gerçekleştirdiklerini hatırlatan Saylak, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“2022 yılından bu yana şube müdürlüğümüz, birliklerimiz, kooperatiflerimiz ve Sahil Güvenlik ile birlikte bu operasyonları sürdürüyoruz. Marmaris’te uzun yıllardır denizde kalan tonoz ve hayalet ağları toplam bir ay süren çalışma neticesinde çıkardık. 2022’de Güvercinlik kıyılarından, 7.5 ton çöp topladık. 21 Kasım Dünya Balıkçılık Günü’nde 21 Kasım Dünya Balıkçılık Günü’nde Bodrum’da 14 noktada 9.000 m2, Akyaka’da 9 noktada 1.412 m2, Marmaris Bozburun’da ise toplam 17 lokasyonda yaklaşık 8.000 m2 ağ denizden topladık. Ayrıca, balıkçı barınaklarımızda deniz dibi temizliği çalışmalarımızla, kıyı temizliği etkinliklerimiz düzenli olarak devam etmektedir.”

SAYLAK: “BAŞKA MUĞLA YOK, BAŞKA MAVİ VATAN YOK”

“Başka Muğla yok. Başka Türkiye yok. Ama Mavi Vatan da yok.” Diyen Barış Saylak, il müdürlüğünün bu çabasına destek veren tüm kurum ve kişilere de ayrı ayrı teşekkür etti.  Saylak, “Sonuna kadar sırtımızı dayadığımız deniz gönüllüleri, su ürünleri, avcılık kooperatifleri başkanları, deniz ticaret odaları, denizciler dernekleri ile Muğla’mızın denizlerini temiz tutma konusunda kararlıyız. Herkesin desteğini bekliyoruz. Paydaşlarımıza bir kez daha teşekkür ediyorum. Sayın Valimizin, Emniyet ve Sahil Güvenliğin destekleri çok kıymetli. Muğla Kültür Balıkçıları Derneği’nin balık adamları da bizlerle birlikte. Onlara da tekrar teşekkür ediyorum.” diye konuştu.

2023 yılı hayalet ağ temizleme çalışmalarına Bodrum-Türkbükü bölgesinde start verildiğini söyleyen Barış Saylak, projenin Yalıkavak, Akyarlar ve Gökova körfezinde belirlenen alanlarda devam edeceğini kaydetti.

REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.
POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

Araç çubuğuna atla