Milas Çizgi Gazetesi

TMO TESİSLERİ YENİDEN GÜNDEMDE

TMO TESİSLERİ YENİDEN GÜNDEMDE
Süt Birliği
158 okundu Okundu
10 Nisan 2023 - 22:33
Süt Birliği

TMO tesislerini kiralamasının ardından kurulan yem tesisi sonrası tepkiler durdu derken bu kez de satış ilanı yeniden gündem oldu. İlk tepki İYİ Parti Milas İlçe Başkanından gelirken, CHP Milas İlçe Başkanı da duruma tepkisiz kalmadı… Tesisi kiralayarak yem fabrikası kuran AK Partili Belediye Meclis üyesi Bülent Mutlu ise, kiraya çıkardığı tesis için, “Üreticinin ve Milas’ın değerini korumak adına elimden geleni yaptım” dedi…

 

“TMO’NUN SATILMASI VATANDAŞA İHANETTİR”

TMO Milas tesisleri kurulan yem fabrikası ile durulan sürecini yeniden satışa verildiği internet ilanı ile tepkilerle gündeme taşıdı. Milas’ta yayın yapan bir internet haber sitesinde yer alan haberin ardından önce İYİ Parti Milas İlçe Başkanı Av. Gürsel İnce yazılı bir açıklama yaptı.

Varoluş amacı üretici ve tüketiciyi korumak olan TMO’nun satılmasının vatandaşa ihanet olduğunu belirten Başkan İnce; “Varoluş amacı üretici ve tüketiciyi korumak olan TMO’nun satılmasının vatandaşa ihanet olduğunu belirten Başkan İnce; “Daha önce kiralandı denilen Milas TMO’yu satışa çıkaranlar, aynada kendi yüzlerine nasıl bakacaklar. Zamanında bu yatırım için kefen giydiğini söyleyenler, bugün çiftçimize kefen giydirmeye çalışıyor” dedi.

Muğla’nın Milas ilçesinde geçtiğimiz yıl kiraya verilen ve yem fabrikası olarak hizmet vereceği açıklanan Milas TMO’nun sahibinden.com adlı internet sitesinde satılığa çıkarılmasına ilk tepki, İYİ Parti İlçe Başkanı Av. Gürsel İnce’den geldi. İlk olarak 2019 yılında özelleştirilmesi gündeme gelen TMO’nun, o dönem gelen tepkiler üzerine özelleştirme süreci süresiz olarak durdurulmasına rağmen girişimlerin devam ettiğini ifade eden Başkan İnce; “Kurulduğu günden bu yana hem üreticimizi hem de tüketicimizi korumak için faaliyet gösteren TMO’nun, üzerinde oynanan oyunların uzun süredir farkındayız. Amacı sadece kendi cebini doldurmak olan, çiftçinin tarlasındaki mahsulü, vatandaşın sofrasındaki yemeği hiçe sayarak, rant uğruna milletimizin malını satılığa çıkaranların her zaman olduğu gibi bugün de karşısındayız. İnternet sitesi üzerinden milletimizin malını ve emeğini utanmazca satmaya kalkışanları kınıyoruz” dedi.

“ÇİFTÇİMİZE KEFEN GİYDİRMEYE ÇALIŞIYORLAR”

Çiftçinin kara gün dostu olan TMO’nun satılmasının vatandaşa ihanet olduğunu belirten Başkan İnce; “Zamanında bu yatırım için kefen giydiğini söyleyenler, bugün çiftçimize kefen giydirmeye çalışıyor. Hiç kimse merak etmesin, Allah’ın izniyle biz o kefeni yırtarız. Onlar “Sahibinden satılık TMO” olarak görüyor. TMO’nun gerçek sahibi çiftçilerdir ve TMO çiftçinin kara gün dostu olarak kalmalıdır.” şeklindeki sözleriyle TMO’nun satışa çıkarılmasına tepki gösterdi.

SATIŞA ÇIKARILMASI ÇİFTÇİLERİMİZE VE ÜRETİCİLERİMİZE İHANETTİR

Konuyla ilgili bir diğer tepki ve açıklama ise CHP Milas İlçe Başkanı Av Tüze Çetinkaya ‘dan geldi.

Başkan Çetinkaya, “Satışa çıkarılması çiftçilerimize ve üreticilerimize ihanettir.” dedi…

Başkan Çetinkaya açıklamasında; ” Milas Toprak Mahsulleri Ofisi internet sitesi olan sahibinden. com da satışa sunuldu.

Cumhuriyet Halk Partisi Milas ilçe Başkanlığı olarak 2021 yılının Ekim ayında kiralanması üzerine yaptığımız basın açıklamamızın üzerinden iki yıl bile geçmeden satışa çıkarılması çiftçilerimize ve üreticilerimize ihanettir.

AKP Milas ilçe yöneticisine kiralanarak peşkeş çekilmeye çalışılan ve Milletvekilimiz Suat Özcan, Belediye Başkanımız Muhammet Tokat, o dönemde ki Ziraat Odası Başkanımız İsmail Atıcı ve Çiftçilerimizin büyük tepkisinden sonra özelleştirilmesi durdurulan Toprak Mahsulleri Ofisinin şimdi kimlere peşkeş çekileceğini merakla bekliyoruz…

Ama; şunu da bilmelerini istiyoruz ki; çiftçilerimiz ve üreticilerimizin can damarı olan 1938’den bu yana hizmet veren bu kurumu satılığa çıkaranlardan da hesap sormak boynumuzun borcudur.

Sözde AKP Milas ilçe Başkanı; kiralama söz konusu olduğu zaman “ Bülent Mutlu, kurtuluş reçetesi için kefen giymiştir” diyerek herkesin aklıyla alay etmiş, yaptıklarını meşrulaştırmaya çalışmıştır.

Şimdi soruyoruz; AKP Milas İlçe Başkanı, Milas’ta yaşayan çiftçilerimizin ve üreticilerimizin nefesini keserek ve onları zor durumda bırakarak kimlere hizmet etmektedir.

Sayın AK Parti Milas İlçe Başkanı yaşadığı ve geçimini sürdürdüğü bu topraklara olan borcunu, köylünün ve çiftçinin can suyu olan Milas TMO’nun satışıyla ilgili nasıl bir açıklama yapacağını merakla bekliyoruz.

Bizler Türkiye Cumhuriyeti’nin yılmaz savunucuları olarak söz veriyoruz…

Büyük Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün dediği gibi “Türkiye’nin gerçek sahibi ve efendisi, gerçek üretici olan köylüdür” sözünü rehber alarak alınteriyle toprağını işleyen, üreten hiçbir insanımızı 21 yıldır Tarım Politikalarını Rant Politikaları haline getiren AKP iktidarından sandıkta hesap soracak ve üreticimizin sesi ve nefesi olan TMO’yu gerçek sahiplerine vereceğiz…

Bu konunun yakın takipçisi olup, ayrıntılı açıklamamızı ilerleyen günlerde yapacağız.

Tüm Kamuoyuna Saygılarımızla…”

ÜRETİCİNİN VE MİLAS’IN DEĞERİNİ KORUMAK ADINA ELİMDEN GELENİ YAPTIM..

Milas TMO’nun kiralanması haberleri ile gündem olan ardından bölgeye yaptığı yatırımla dikkatleri çeken Bülent Mutlu Yem Fabrikası satış ilanı ile yeniden gündemde… Üretici birliklerine devri için gerekli çağrıyı yapmasına rağmen karşılık bulamadığını söyleyen İş adamı- AK Parti Milas Belediye Meclis Üyesi Bülent Mutlu, “üreticilerimiz adına  devir etmeyi teklif ettiğim dönemin Milas Ziraaat Odası Başkanı İsmail Atıcı ogün susarken, Milas Süt Üreticileri Birliği Başkanı Ali İhsan Gezgin yatırımı OSB ye yaptığı beyan etti. Her türlü eleştiri oklarına maruz kaldığım Milas sevdası sloganıyla sahip çıktığım bu projede, bizi soğuttukları bu yatırımımıza hizmet etmek artık beni mutlu etmiyor” dedi…

Milas TMO’nun kiraya verilmesi sürecinde elini taşın altına koyarak projeye sahip çıktığını ve Milasın değerinin Milasta kalmasını sağladığını ifade eden AK Partili İş Adamı Bülent Mutlu, yaptığı milyonluk tesisle değil yeniden satışla gündemde.

Özellikle aldığı kiralama sonrası eleştiri oklarına maruz kalan ve hedefin yem fabrikası olmadığı söylense de yaptığı milyonluk tesis kurulumu ile bu iddiaların asılsız olduğunu ispatlayan Bülent Mutlu tesisi satış ilanı verince yeniden dikkatleri üzerine çekti.

Sosyal medyada ve haberin yer aldığı haber sitesinde eleştiriler ardı ardına yöneltilirken, Belediye Meclis Üyesi olan İşadamı Bülent Mutlu yaptığı açıklama ile konuya açıklık getirdi.

Yaptığı yatırımlara rağmen yapılan eleştiriler nedeniyle bu konudan uzaklaştığını ve soğuduğunu ifade eden Mutlu, “Üretici birliklerine gerekirse devir etmeyi teklif ettim, kabul etmediler” dedi.

Mutlu, “dönemin Ziraat Odası Başkanı İsmail Atıcı ile tesiste TMO tarafından alımlar yapılırken denk gelip kurduğumuz yem fabrikasını gezdirdim. Kendisine burayı masraflarım ödenirse kuruma devir edebileceğimi söyledim, hatta isterse ceketimi alıp çıkacağımı bile söyledim. Sessiz kalmayı tercih etti.

Milas Süt Üreticileri Birliği Başkanımız Ali İhsan Gezgin’e söylediğimde yatırımı OSB’ye yaptıklarını ve mümkün olmadığını söyledi. Benimde özellikle eleştirilerin bukadar yoğun olduğu bir süreçte sadece Milaslı bir kardeşiniz olarak Milasın bir değerini yükseltme arzumun bukadar yakışıksız eleştirilere alet edilmesi zoruma gitti. Artık yatırımı ve bu süreci düşünmek dahi istemiyorum. Ben elimden geleni yaptım” dedi.

REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.
POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

Araç çubuğuna atla