Milas Çizgi Gazetesi

ŞUBE SEKRETERİ ÖZDEMİR’DEN VELİLERE ÇAĞRI

ŞUBE SEKRETERİ ÖZDEMİR’DEN VELİLERE ÇAĞRI
Süt Birliği
Okundu
12 Eylül 2023 - 15:05
Süt Birliği

Türkiye Görme Engelliler Derneği Muğla Şube Sekreteri Mehmet Özdemir, 2023-2024 Eğitim-Öğretim Yılı’nın başladığına dikkat çekerek, yıllardır ihmal edilen bir konuyu gündeme taşıdı.

 

Özdemir, BM Engelli Hakları Sözleşmesi’nin 24’ncü maddesinin eğitim hakkı ile ilgili olduğunu belirterek; “Sayın Veliler, çocuğunuzun haklarını bilin ve koruyun. Savaşmanız gerekiyorsa savaşın. Kime karşı, kimlere karşı olursa olsun. Korkmayın…” dedi.

Türkiye Görme Engelliler Derneği Muğla Şube Sekreteri Mehmet Özdemir, yeni eğitim-öğretim yılının başlamasıyla yıllardır göz ardı edilen bir konuyu, yaptığı yazılı açıklama ile gündeme taşıdı. Şube Sekreteri Özdemir, çocuklarının haklarını araması gerekenlerin en başta anne-babaları olduğuna dikkat çekerek; “BM Engelli Hakları Sözleşmesi’nin 24’ncü maddesi, eğitim hakkı ile ilgilidir. Bu madde, engellilerin bütünleştirilmiş ortamlarda eğitim hakkından bahseder. Okulların bodrum katlarında yapılmış hatta ayrı giriş kapıları olan özel eğitim sınıfları değildir bütünleştirilmiş sınıf ortamı… Kaynaştırma eğitimi de bu değildir zaten.

Çocuklarımızın, akranları ile aynı yerde eğitim hakkı var. Rehberlik araştırma merkezinin verdiği, özel eğitim sınıfı kararına itiraz edin. Açın okuyun sözleşmeyi. Baştan sona okuyun. Sırf engelli olduğu için farklı muamele yapılması ayırımcılıktır. Devlet, bu Sözleşmeyi imzalamakla, çocuğunuzun eşit eğitim alma hakkını koruyacağını taahhüt etmiştir. Sözleşme ayrımcılığa karşıdır.

Çocuğunuz için sözleşmeyi bilmeyen idarecilerin karşısında dimdik durun. Yeni eğitim öğretim yılı sorunsuz geçsin. Hak ettiğimiz gibi. Erişilebilir okul servisi sağlamak okul idaresinin sorumluluğudur, sağlamak zorundadır. Erişilebilirlik tüm haklara sahip olmanın şartıdır öncül bir haktır. Anneler, babalar; erişilebilir servis sağlamak sorumluluğundan kaçınanlar varsa karşınızda, Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumuna (TİHEK) başvurun. TİHEK’in, bu konuda yapılan bir başvuruda Ankara’da İlçe Milli Eğitim Müdürlüğündeki sorumluların ayrımcılık yasağının ihlal ettiği kararı var. Çocuklarınız Kamu Denetçiliği Kurumuna (KDK) Çocuk Başvurusu yapsınlar. Hiç beklemeden…

Sayın Veliler, çocuğunuzun haklarını bilin ve koruyun. Savaşmanız gerekiyorsa savaşın.Kime karşı, kimlere karşı olursa olsun. Korkmayın…” dedi.

REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.
POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

Araç çubuğuna atla