Milas Çizgi Gazetesi

SINIRSIZCA YAŞAMLAR

SINIRSIZCA YAŞAMLAR
Süt Birliği
Ahmet ÖzgerTÜM YAZILARI
Okundu
28 Mayıs 2024 - 12:21
Süt Birliği

Maşallah eşrefi mahlukat olan insan tüketim konusunda her geçen gün sınıf atlamaya devam ediyor. Artık bir şeyler o kadar hızlı değişiyor ki cümlelere yakın tarih filan diye değil dün hatta bugün diye başlıyoruz ve sonunu getirmekte zorlanıyoruz. Gelin neleri sınırsızca yaşayıp tükettiğimizi hatırlayalım.

Mesela duyguları, dostları, hayatı, hayata dair ne varsa her şeyi tüketiyoruz. Mesela hepimize bahşedilmiş özel duygular var sevgi, merhamet, sabır, hoşgörü gibi fakat gelinen noktada bunların hiç birisinin anlamı pekte kalmamış gibi oysa bizi yaradan rabbim onca günahlarımıza rağmen bizden sevgisini, merhametini, hoşgörüsünü, sabrını hiçbir koşul ve durumda esirgemez iken bize bedava verilen bu duyguları biz birbirimizden etrafımızdan neden esirgeriz. Bu kadar geniş ve bol bir kaynak varken hem de hiç bedel ödemeden sahip olduğumuz ve sonsuza kadar sahip olacağımız bu duyguları yarın bitecekmiş gibi neden esirgeriz. Akıl veya vicdan ile açıklanabilir bir durum değildir yaptığımız.

Sahip olduğumuz maddi ve manevi ne varsa hunharca kullanıp vaktinden önce tüketip kaybedince ah vah çekmekten geri durmuyoruz. Aldığımız bir araba, kullandığımız bir telefon ya da oturduğumuz koltuk hatta edindiğimiz bir dostu bile kırıp döküp kaçırabiliyoruz.

Sonsuza kadar sahip olduklarımızı kullanmaktan imtina ederken belirli bir ömrü olan maddi dünyada da ömrü sınırlı olan her şeyi talan edip ah vah çekiyoruz. Halbuki sınırları olan bir zaman diliminde bir sınav için bulunduğumuz şu dünyada hiç kimse kalıcı değil, yani bir gün sınav bitecek ve bize tüketebildiğimiz kaynaklardan daha çok sınırsızca verilen ama hiç kullanmadığımız kaynaklar sorulacak. Çünkü bu da israfın bir başka boyutu aslında insan her zaman yaptıkları ile israf etmez, bazen yapmadıkları ile de israf edebilir.

İşte tamda bu noktada derin ve çetin bir sınava tabi olacağız.

Evdeki ekmeği çöpe atmak nasıl bir israf ise, bir insana merhamet etmemek, sevmemek, hoşgörülü olmamak, hatta bir çiçeğe, böceğe ve bir taşa bile merhamet etmemek israfın kendisidir.

Ülkemizde derin bir ekonomik krizle mücadele edilen bugünlerde devletin adalet terazisi çalışmadığı için gariban üzerinden yapılan mücadele zor ve çetin geçse de bizi yönetenlerin kamu gücünü de arkasına alarak yaptıkları zulümlere direnmenin tek yolu birbirimize daha fazla sarılmaktan geçiyor en temelde ve tabi ölçülü olmakta önemli.

Gerçekten millet olarak çok ciddi sorunlarımız var doyuramadığımız siyasiler, bürokratlar, burjuva tayfası ve ciddi sorunları olan vatandaşlarımız var. Ancak içinde bulunduğumuz bu durumu düzeltmek yine bizden geçiyor zira biz kendimizi iyiye güzele ne kadar taşıyabilirsek bizi yönetenlerde buna o kadar mecbur kalır. Zira bunlar da bizim içimizden çıkıyorlar.

Karanlık yıllar diye tabir edilen 90’lara bile geri dönsek içinde bulunduğumuz durumdan daha iyi bir noktaya geliriz. O dönemi bilenler hatırlayacak bir mahalle kültürü vardı. Kim aç, kim tok, kim hasta, kim yaşlı bilirdik ve birbirimizin derdiyle dertlenirdik. İnsan olmanın gereği buydu. Eşrefi mahlukat olmak demek böbürlenmek demek değildi. Yaratılanı yaratandan ötürü sevmek demektir.

Tabi sadece yakın çevremiz ve ülkemiz değil, Hz. Ömer’in dediği gibi Dicle’nin kıyısındaki çobanla, Uygur Türkü’de, Afrika’daki Kızılderili kabilesindeki biri de, Filistin’deki ölen bebeklerde bizim sorumluluğumuzda olmak zorunda.

Hiçbir şey yapamıyorsak bile bir şey yapabiliriz düsturu olmalı.

En azından duyurabiliriz.

Herkes gücü ve imkanları ölçüsünde bir şeyler yapmak zorunda buda içinde olduğumuz hayat sınavının bir parçası…

Eğer geleceğimiz dediğimiz çocuklarımıza iyi bir anne baba olmak istiyorsak,

Sınırsızca tüketim gibi hiç tüketmemekten de kaçmak zorundayız.

Zira insanlık her geçen gün daha kötüye doğru daha büyük bir hızla ilerliyor. Bu gidişe dur demek senle benle başlıyor.

Ortada bir dava varsa etrafında kim var diye bakılmaz ben varım deyip yola çıkmaktır marifet.

Dini, dili, ırkı ne olursa olsun hepimiz bir sınavda olduğumuzu unutmadan sınırlarımıza çekilmeliyiz. Öncelikle de sevgiyi, merhameti, hoşgörüyü, empatiyi yeşertmeliyiz.

Daha güzel bir dünya daha başarılı bir sınav için!!!

REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.
POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

Araç çubuğuna atla