Milas Çizgi Gazetesi

ŞİDDET ve BİZ

ŞİDDET ve BİZ
Süt Birliği
Ahmet ÖzgerTÜM YAZILARI
1.847 okundu Okundu
29 Eylül 2023 - 11:00
Süt Birliği

Şimdi bu başlıkta nerden çıktı dediğinizi duyar gibiyim peki öyleyse yazımıza başlayalım sizde başlığın nereden geldiğini anlayın öyle değil mi efendim.

Öncelikle özellikle son yıllarda baş gösteren şiddet haberlerini hep birlikte izliyoruz her akşam ana haber bültenlerinde ya bir kadın cinayeti ya bir şiddet sonucu gelen intihar haberleri ya da insan dışındaki canlılara uygulanan şiddet haberlerini görüyoruz. Özellikle insanların içinde bulunduğu sosyo ekonomik şartlar, çevresel etkenler ve daha birçok sebeple şiddet gün geçtikçe daha acımasız ve daha çok bir şekilde vuku buluyor.

Şiddete karşı toplumsal bir davranış geliştiremediğimiz gibi devletin almış olduğu önlemlerde yeterli olmamakta.

Bizi yönetenler bazen istemeden yaptıklarının bir sonucu olarak bazen de bilerek çıkardıkları yasalar yada çıkarmadıkları yasalar uyguladıkları yada uygulamadıkları kanunlarla şiddetin önünü açabildiği gibi toplumsal bir bilinçte olmayınca biz bu haberleri sürekli izliyoruz. Bir toplumda erozyon hızla artıyor ve adalet mekanizması sağlıklı işlemiyor ise orada şiddeti engellemekte pek kolay olmuyor zira insanlar örfünü adetini edebini ahlaki değerlerini yitirince sabırda şükür de olmadı mı kanuni boşluklarında rahatlığı ile her türlü şiddete maruz kalıyor çete liderleri bir siyasinin ağzıyla serbest kalabilirken bir baklava çalan uzun yıllar hapis kalabiliyor devlet adaleti sağlamadığı zaman insanlar kendi adaletinin peşine düşüyor işte buda şiddetin başka bir sebebi ancak hiç bir şey şiddetin bahanesi yada nedeni olamaz olmamalı.

Öncelikle bilinmesi gereken husus şudur her ne gerekçe ile olursa olsun bırakın bir hanımefendiye bir delikanlıya yada bir genç kıza, yaşlı bir amcaya hatta çiçeğe, böceğe daha da ileri gidiyorum cansız bir varlığa bir taşa bile şiddet kabul edilemez edilmemeli ve toplumsal bir duruş geliştirilmeli bu konuda.

Ancak birde bir şiddeti önleyelim derken bir başka şiddet durumuna meyil vermemeliyiz ne demek istiyorum günümüzde ülkemizde kadına şiddet haberleri öyle bir lanse ediliyor ve algılanıyor ki bu durum erkeğe şiddetin malzemesi olmuş durumda sanki kadına şiddet anormal ama erkeğe olursa normalmiş edasıyla lanse edilen bu haberler başka bir şiddete zemin hazırlıyor. Özellikle başta söylediğim gibi bırakın bir canlıyı bir taşa bile şiddete karşı birisi olarak 6284 sayılı yasa ve benzeri uygulamalar ile kadını şiddetten koruyalım derken kötü niyetli bazı insanların erkeğe şiddetine izin vermiş oluyoruz.

Daha iyi anlamak için bir örnek verelim kadının beyanı esas alındığı için erkeğin hakkı teslim edilinceye kadar yaşadığı mağduriyetler gördüğü psikolojik sosyolojik şiddet göz ardı edilemez. Sonuçta şiddetin ister psikolojik ister ekonomik ister fiziksel ister ruhsal olsun her çeşidinden kadını korumak gerektiği gibi erkeği hatta bir taşı bile aynı hassasiyetle korumak gerekir. Zira birine pozitif ayrımcılık yaparsanız diğerini şiddete maruz bırakmış olabilirsiniz. Elbette kadınlarımız çok daha fazla eziliyor ezilmiş olabilir ama bu erkekleri ya da diğer canlıları da aynı oranda şiddete maruz bırakalım anlamına gelmemelidir.

Biz erkek y ada kadına şiddete değil canlıya cansıza değil, yaratılan her şeye olan şiddete karşı durmalıyız.

Bazı şeyler sadece yasalarla oluşmaz toplumsal bir bilinç kültürde gerekir.

Olaya birazda bu açıdan bakmak hepimize hayır getirecektir diye düşünüyorum.

Daha güzel bir gelecek için toplumsal farkındalıklarımızı ön plana çıkarmalı toplumsal kültür oluşturmalıyız.

Sevgili Milaslı hemşerilerim daha güzel günlere uyanmak ümidiyle kalın sağlıcakla…

REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.
POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

Araç çubuğuna atla