SEÇİM STARTI VERİLDİ

SEÇİM STARTI VERİLDİ

Genel seçimlerin etki ve süreçleri konuşuladursun, memlekette şimdi yerel seçim havası yaşanıyor.

Adaylar bir bir meydana çıkarken adaylık başvuru süreçleri resmen başlamasıyla adeta kimler aday sorusu kardeşe bile şüphe ile baktırıyor.

AK Parti’de kısa tutulan başvuru süreci YSK’a takvimin aksine, Belediye başkan adaylığı için başvuracak olan il-ilçe başkan ve üyeleri ile istifa etmesi gereken Kamu görevlileri ile oda başkan ve yöneticilerinin 17 Kasım 2023’e kadar, belediye meclis üyeliği için ise 01 Aralık 2023 tarihine kadar istifa veya emeklilik dilekçelerini ilgili kuruma vererek başvuru yapabilecekleri belirtilmesi ile Milas Belediye Meclisine ilk istifa dilekçesini aday adaylığını daha önce açıklayan Durmuş Özdemir vererek parti İlçe Başkanına başvuru belgelerini teslim etti.

Hemen ardından ise eski Milas Belediye Başkanlarından AK Parti Milas Belediye Meclis Üyesi Hürol Önder sosyal medyadan başkanlık dönemine ait makam fotoğrafıyla birlikte aday adaylığını duyuran isim oldu.

AK Parti İlçe Başkanı Emin Çelik sosyal medya hesabından başvurusunu aldığı Veteriner Hekim Durmuş Özdemir’i paylaşırken, ‘neden Hürol’u paylaşmadı?’ sorusunu tıpkı Hürol Önder gibi makam fotoğrafı paylaşımı ile kamuoyuna Çelik tarafından da duyuruldu. Önder’in başvurusunu Ankara’ya genel merkeze mi? Yoksa farklı bir teşkilat yoluyla mı? Yoksa İlçe Başkanlığına başvuru yapıp yapmadığı ise henüz bilinmiyor.

Adaylık konusunda adı dolaşan İl Tarım ve Orman Müdürü Veteriner Barış Saylak’ın ise sürecin öne çekilmesi ile istifa edip etmeyeceği konusu bugün mesai bitimine kadar cevap bulmuş olacakken son dakikada aldığım bir bilgiye göre bu süreç 22 Kasım’a kadar uzatıldığı öğrenildi.

Milas AK Parti Teşkilatı’nın birçok üyesi ve Milas kamuoyunda AK Parti Eski Milletvekili ve eski Güllük Belediye Başkanı Mehmet Yavuz Demir’in adaylığı için beklentisi oldukça hat safhada. Özellikle Güllük Belediye Başkanlığı döneminde Güllük’te yaptığı hizmetler ve Milletvekilliği döneminde Milas’a kazandırdığı hizmetlerle ön plana çıkan Demir’in Başkanlığı Milas’ta yerel hizmet bekleyen ve iktidar gücünün yerel iktidar gücüyle birleşmesi için en doğru isim olacağı vurgusu parti yöneticilerince de dikkate alınması bekleniyor. Burada tek cevap Demir’in aday olup olmayacağına kalıyor.

AK Parti yeni yönetiminin göreve başlayarak oluşturduğu katılımcı ilçe yönetimi ile 45’ i bulan yönetim sayısı, İlçe Yüksek İstişare kurulu (eski ilçe başkanları, meclis ve kurucu üyelerinden) oluşan ekip farklı bir rüzgâr yakalar mı bilinmez sayının kaçı bulacağı herkes gibi benim içinde merak konusu.

CHP’de genel kurultay beklentisi sonrası istenen pek karşılık bulmuş gibi görünmese de Tüzük kurultayına yapılan ertelemenin yerel seçim için ön seçim içinde ertelenmeden uygulanmasından yana.

Adaylar hala önseçim için süreç beklerken Özcan Özgür abimin CHP İl Başkanı Zekican Balcı ile yaptığı söyleşi tarzı röportajda da belirttiği gibi; “Yatağan, Ula, Köyceğiz, Ortaca, Dalaman’da kesin ön seçim” başlığıyla kaleme aldığı yazıda tek atamanın Seydikemer ve Kavaklıdere de gerçekleşeceğini bahse geçen diğer ilçelerde önseçimin garanti olduğunu ancak şuan CHP Yönetiminde olan, Milas, Bodrum, Fethiye, Marmaris, Menteşe ve  Datça için ise net bir şey söylememesi kimilerini sevindirip umutlandırırken bazı adı geçen aday adaylarında moral bozukluğuna sebep oluyor. Üyelerin doğru kararı vererek kendilerini yönetecek ismi bekleyişleri umut ediyoruz ki bir başka bahara kalmaz.

Muhammet Tokat’ın hala nereye aday olacağı merakla konuşulsa da Genel Başkan Özel’e yakınlığı ve parti içinde ki diğer ilçe ve Başkanların Büyükşehir Adaylığı konusunda hem fikir oldukları iddia ediliyor.

3 Dönemi tamamlayan Başkan Tokat için bizimde beklentimiz Büyükşehir yönünde.

Yerel iktidarı elinde bulunduran CHP’de ilçe için aday sayısı da daha başvurular yapılmadan oldukça fazla olduğu gözleniyor.

Adı geçenler arasında, Eski Milas Belediye Başkanlarından 23. Dönem Muğla Milletvekili Fevzi Topuz, Muhasebeciler Odası Başkanı Servet Evran, Belediye Meclis Üyesi Halil Mutlu, 22. Dönem Muğla Milletvekili Fahrettin Üstün, 26. Dönem Muğla Milletvekili Akın Üstündağ, Milas Devlet Hastanesi Doktorlarından Muğla Tabip Odası Milas Temsilcisi Doktor Süleyman Koç, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Milas Sıtkı Koçman Meslek Yüksek Okulu Öğretim Üyesi Mehmet Günlük, Milas Belediye Meclis Üyesi İş Adamı Murat Yazar, Milas Belediye Meclis Üyesi Ece Gülen Ozan isimleri şuan da kamuoyunda aday olabilecek veya başvuru yapacaklar arasında anılıyor. Fakat çoğunluğun beklenti ve isteği kim aday adayı olursa olsun kararın önseçimle üyeler tarafından verilmesi.

İşte Değişim sloganıyla birçok partilinin talebiyle değişen CHP ana kademesinin seçimlerde oluşabilecek riskleri şimdiden öngörerek seçmenini rahatlatması adına önseçim en büyük yardımcı olarak görünüyor.

İttifakın sona ermesiyle aday çıkaracağını açıklayan İYİ Parti de ise yerel sorumluluğu aldığı Milas Belediyesinde yeni sürecin ve özverinin CHP tarafından yapılması gerektiği vurgusu ile kenti yönetecek yeni başkan ve kadroların İYİ Partiden olması gerektiği söylenerek başvurular 22 Kasım da alınmaya başlanacak. İlçe Başkanı İnce ve ekibi bu şekilde duyurduğu süreç ve çalışma programının istekliliği aday adaylığı başvurusu konusunda bir çok ismin adının dikkate alınmasına sebep olsa da Kurucu İlçe Başkanı ve Belediye Meclis Üyesi Mehmet Çayırlının vatandaştan da olumlu tepki alması adayı az çok bizlere açıklamış oluyor..

MHP’nin güçlü ilçe yapısı ile dikkat çektiği İlçe Yönetimi döneminde ise ilk başvuruyu başlatan parti olmasına karşın, Cumhur ittifakının adayını dolayısıyla da AK Parti adayını destekleyeceği biliniyor.

Tam bu karmaşada her kim aday olacak sorusunun cevabı AK Partide dikkatleri 22 Kasım’a, CHP de ise sanıyorum ön seçim havasına göre belli olacak.

Milas adına hayırlısı ile proje ve hayalleri dinlemek adına umutla bekliyoruz.

Kemal Sürgün( kemalsurgun@milascizgi.com )