Milas Çizgi Gazetesi

SEÇİM ÖNCESİNDE “CEVAPSIZ” OLANLAR…

SEÇİM ÖNCESİNDE “CEVAPSIZ” OLANLAR…
Süt Birliği
Müfit DemirkolTÜM YAZILARI
144 okundu Okundu
23 Mayıs 2023 - 11:13
Süt Birliği

28 Mayıs’ta yapılacak olan 2. tur seçimde, Cumhur ittifakı ile Millet ittifakı milletimiz tarafından seçilecek. Kimin Cumhurbaşkanı olacağı belli olacak. Gerek iktidar partisi AKP gerek muhalefet partisi CHP çeşitli vaatlerle seçim yarışmasını sürdürmekteler.

Yurdumuzun içinde bulunmuş olduğu ekonomik kriz göz önüne alınmaksızın çeşitli vaatlerde bulunan siyasi partilerimizin, günlerdir, hatta aylar ve senelerdir konuşulmuş olup, nedense birdenbire siyasi partilerin “sus-pus” oldukları ve milletimiz tarafından merakla sonuçları beklenmekte olan birtakım sorunlarımız hakkında ne iktidar partisi ne de muhalefet partileri seslerini çıkartmamaktadırlar.

Nelerdir bu sorunlarımız.? Neden sorun olmuştur.? En önemlisi ise neden bu konular, çekişme halindeki siyasi partiler tarafından ele alınmamaktadır.?

En çok merak edilen konu ise öncelikle “Fethullah Gülen” olarak AKP’nin himayesine giren, devletin bütün basamaklarında, inanılmaz etkisi olup, her nedense birdenbire bu şahsa sırt dönülen ve “FETO” adı ile yeni bir düşman (!) yaratılmış olması ve bunun sebeplerinin ne olduğu ise milletimiz tarafından merakla beklenilmektedir.

Amerika’nın Pensilvanya eyaletinde yaşamakta olan Fethullah Gülen kimdir? Yurdumuzun gerek idari gerekse adli ve hatta askeri konularda neden öncelikle büyük etkisi olmuşken şimdi bir düşman olmuştur? Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın çok saygı duyduğu ve onun istekleri doğrultusunda devletimizi idare ettiği ortadadır.

Diğer taraftan Suriye başkanı Esat ve ailesi ile çok olumlu bir şekilde önceleri dostluk yaşayıp, birdenbire bu dostluğun bozularak birbirlerine düşman olmalarının sebepleri nelerdir.?

2016 senesinde 15 Temmuz gecesi Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a yönelik Yurtta Sulh Konseyi yönetimindeki Çiğli 2. Ana Jet Üs Komutanlığı’nda Muharebe Arama Kurtarma (MAK) timi üyelerince yapılan suikast ve darbe teşebbüsüdür. Türk askerinin asla cumhurbaşkanına karşı çıkması imkansızdır. Olanaksızdır.

15 Temmuz gecesi Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a yönelik Yurtta Sulh Konseyi yönetimindeki Çiğli 2. Ana Jet Üs Komutanlığı’nda Muharebe Arama Kurtarma (MAK) timi üyelerince yapılan suikast ve darbe teşebbüsüdür. Marmaris’te bir otelde yaşanan suikast girişiminde darbe girişiminde görev alan askerler, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kaldığı otel odasına ve otele silahlı ve bombalı saldırı ile öldürme girişiminde bulunmuş ve aynı gün darbe girişiminin püskürtülmesinden sonra kaçmıştır. Yaralanan kişileri hastaneye kaldırmak üzere bölgeye gönderilen sağlık ekiplerine de ateş açılmış, çatışma sırasında yaralanan bir polis memuru ve bir Cumhurbaşkanlığı koruma polisi yaşamını yitirmiştir.

Diğer taraftan, esas şaşırtıcı olan ise, dış basının 15 Temmuz’un göstermelik bir senaryo, bir düzmece olduğu iddiasıdır.

15 Temmuz Sempozyumu’nda konuşan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “15 Temmuz 2016 tarihinden 20 Haziran 2022 tarihine kadar sadece bizim kapsamımızda 332 bin 884 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınan kişilerden 101 bin kişi tutuklandı ve 104 bin şahıs hakkında adli kontrol kararı uygulandı. Cezaevlerine halen 19 bin 252 FETÖ tutuklusu ve hükümlüsü var” dedi.

Diğer bir soru ise; “Fettullah Gülen kimdir? Neden devletimizin idaresinde bu denli etkili olmuştur.? Amerika neden Gülen’i iade etmemektedir.? Merak edilen diğer bir konu ise, Gülen’in yaşamadığı konusu dur.

Fethullah Gülen veya doğum ismiyle Fetullah Gülen, Fethullahçıların lideri olan Türk vaiz, yazar ve eski imamdır. 2016’da kapatılan Gazeteciler ve Yazarlar Vakfının kurucularından biri ve vakfın onursal başkanıydı.

Diğer taraftan unutulan, söz edilmeyen diğer bir konu ise “Man adası”na ayakkabı kutularında kaçırılan paralar ve Halk Bankasının bu olayda ki rolü ne olduğu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kardeşi Mustafa Erdoğan ve oğlu Ahmet Burak Erdoğan’ın da aralarında bulunduğu yakınlarının Türkiye’den Man Adası’na 15 milyon dolar aktardıklarını öne sürerek bu nedenle kamunun vergi kaybına uğradığını iddia edilmişti. Man Adası’ndaki “Bellway Limited” isimli şirkete aktarılan dolarların dekontları da gösterilmişti.

Yargıtay 4. Hukuk Dairesi’nin konu ile ilgili kararında iddiayı oluşturan “Para transferlerinin doğru olduğu” belirtiliyor. Yargıtay, kararını Halkbank Galata Şubesi’nin resmi yazısına ve MASAK’ın cevaplarına dayandırmaktadır. Anılan kararda Kemal Kılıçdaroğlu’nun davaya konu konuşmasının siyasi nitelikte olduğu belirtilerek eleştirilerin hedefinde olan Erdoğan’ın siyasi konumu nedeniyle makul eleştiri sınırlarının daha geniş kabul edilmesi gerektiği, Kemal Kılıçdaroğlu’nun konuşmasında dile getirdiği iddiaların toplumu yakından ilgilendirdiği, dolayısıyla da kamusal çıkarlarla ilgili olduğu vurgulanmaktadır.

İşte seçim öncesi milletimiz tarafından merak edilen ama doğru bir cevap bulunmayan konular.

REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.
POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

Araç çubuğuna atla