Milas Çizgi Gazetesi

SEÇİM ÖNCESİ…

SEÇİM ÖNCESİ…
Süt Birliği
Müfit DemirkolTÜM YAZILARI
90 okundu Okundu
20 Nisan 2023 - 13:20
Süt Birliği

Başkanlık sistemine geçilmesiyle birlikte “Başbakanlık mı kaldı ki Meral Akşener, başbakan adayı olsun?”denilebilinir mi acaba?

2023 seçimlerine giderken Millet İttifakı’nın cevaplandırması gereken en önemli soru, ortak aday olacak mı yoksa ilk tura partiler kendi adaylarıyla girip, seçim ikinci tura kalırsa Erdoğan karşısındaki aday üzerinde mi ittifak yapılacak sorusu.  Cumhur İttifakı’nın adayının Cumhurbaşkanı Erdoğan olduğu belli. Ancak muhalefetin, cumhurbaşkanı adayının nasıl belirleneceği ve kimin aday olacağı sorusu düşündürücü olmaya başladı. Cumhurbaşkanı Kılıçdaroğlu olur ise, başbakanın da Meral Akşener olduğunu var sayalım. Altılı masa (daha sonra yedili masa oldu) da ki siyasilerin aralarında anlaşmış oldukları (anlaştıklarından da şüphe duyulmaktadır) paylaşım tablosu nedir.? Nasıl olunması istenmektedir.?

2023 seçimlerinde Millet İttifakı seçmenlerin huzuruna nasıl bir öneri ile çıkacak? Bir yanda parlamenter sisteme dönüşü vaat ediyorlar, diğer yanda ise Başkanlık Sistemi’ne göre bir cumhurbaşkanı adayı çıkaracaklar. Bu bir ikilem değilmidir.?

Cumhurbaşkanı adaylığına doğru her geçen gün bir adım daha yaklaşan Kılıçdaroğlu, öncelikle Millet İttifakı’nın ortak adayı olmayı hedefliyor. Kılıçdaroğlu aynı zamanda Millet İttifakı’nın başka bir isim üzerinde uzlaşmaya eğilimi doğarsa ona da engel olmayacağı mesajını veriyor.Bu durumda  seçimlerde şimdiden bir takım çelişmeler içerisinde olarak, seçmenler oy vermeye gidecekler.

Millet ittifakının, seçimlere bu kadar az bir zaman kalmışken, seçmenlerin huzuruna bu kadar değişik ve belirsizlik içerisinde çıkması, yurdumuzun geleceği konusunda bir takım şüpheler doğurmaktadır. Mevcut Erdoğan idare şeklinin, yani “Tek Adam” sisteminin Kılıçdaroğlu ve yandaşları ile birlikte de uyğulanabileceği mi düşünülmekte midir? Millet İttifakı’nda hesaplar cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci tura kalacağı hesabı üzerine yapılıyor.

Kılıçdaroğlu’nun cumhurbaşkanı adayı olması ve başkanlık sisteminden, parlamenter sisteme dönüşüme öncülük etmesi isteniyor. “CHP liderinin Türkiye’yi yönetmeye talip olması gerekir” yorumu yapılıyor. İkinci en yüksek oya sahip partinin genel başkanı olarak Kılıçdaroğlu’nun Erdoğan’dan sonra ikinci tura kalacak aday olacağına kesin gözle bakılıyor.

Millet ittifakının öncelikle kendi aralarındaki uyumsuzluktan acilen kurtulmaları gerekir.Seçmenin karşısına belirğin noktaların açıklanarak, seçmenlerin tercihlerine kendi çıkarları  doğrultusunda yön vermeleri şarttır.

Yoksa içerisinde bulunduğumuz “tek adam” sisteminden kurtulalım, demokrasi ile idare edilelim  derken, karmaşık bir sistem içerisinde olmayalım.

REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.
POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

Araç çubuğuna atla