Milas Çizgi Gazetesi

SAYGIYA Davet Ediyoruz…

SAYGIYA Davet Ediyoruz…
Süt Birliği
257 okundu Okundu
23 Nisan 2023 - 15:07
Süt Birliği

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün TBMM’nin kuruluş yıl dönümü anısına çocuklara armağan ettiği 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı 103 yıldır coşkuyla kutlanıyor. Ancak her yıl olduğu gibi bu yıl da öğrencilerimiz Atalarının anıtına çelenk bırakarak bu uğurda mücadele etmiş, caninni vermiş Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının yanı sıra şehitlerimiz için saygı duruşunda bulunarak tören açılışını gerçekleştirirler.

Bu törenlere katılan okullar tören sonrası alandan ayrılırken, çelenk koyma nedeniyle Cumhuriyet Halk Partisi başta olmak üzere siyasi partiler ve stklarca 2. Kez alanda çelenk koyma töreni yapılir.

Çelenk koymanın hemen akabindeyse yine saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunur.

İşte tam bu sırada tören alanı çevresindeki  emniyet mensupları ile yakın bölgede olan Ak Parti İlçe Başkanı ve Yönetim Kurulu üyeleri ile ilçe Jandarma komutanı ve beraberindekiler de kalkarak saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasına eşlik ederken tören alanı önünde öğrencileriyle laubalice sesli diyalogda olan alanda dolaşan Şehit Erkan Karataş İlköğretim okulu öğretmenlerinden Fikret Güler daha ilk okul yıllarında öğrendiğimiz bayrağa ve İstiklal Marşı’mıza saygı kurallarını hiçe saymıştır.

Milas Çizgi Gazetesi olarak eğitimci sıfatını taşıyan ancak saygısız tavrıyla tepki gösterdiğimiz Fikret Güler’i kınıyor gerek Milli Eğitim Müdürlüğü gerekse üst yetkilileri göreve davet ediyoruz…

İşte bu tarz eğitimci olduğunu düşünüp kendini bile egitmekten yoksun olan arkadaşlara yeniden maddeleriyle hatırlatalım;

İstiklal Marşı Okunurken Nasıl Davranmalıyız

İstiklal Marşı ülkemizin bağımsızlığını simgeleyen milli marşımızdır. Manevi varlığı ülkemizin bütünlüğünü sağlamaktadır. Okunduğu yerlerde Türk ulusunun hakimiyeti ve özgürlüğünden söz edilir. İstiklal marşı zorlu dönemlerde yazılmış olup saygı gösterilmesi gereklidir. Milli marşımız okunurken nasıl davranılmalı, nelere dikkat etmeliyiz bunlar hakkında bilgi sahibi olalım.

İstiklal marşı okunurken nasıl davranmalıyız;

Ayağa kalkınmalı ve kıpırdamadan marşın bitimini beklemeliyiz.

İstiklal marşı okunurken biliyorsak eşlik etmeliyiz, bilmiyorsak saygı duruşunu bozmamalıyız.

El, kol hareketlerimize dikkat ederek kıpırdamamaya özen gösterip başkası ile konuşmamalıyız.

Okunurken yüzümüz dik şeklinde marşımızı dinlemeliyiz.

Saygı duruşunda bulunmalıyız.

Bunlara uymayanlar varsa onları uyararak dikkat etmelerini söylemeliyiz.

Tok ve gür sesle istiklal marşımızı vatanımızın her noktasında yankılandırmalıyız.

İstiklal marşı, milli mücadele dönemlerinde yazılıp Türk askerlerine inanç ve mücadele azmi verilmesi için yazılmıştır. Vatanımızın kurtulmasından sonra Türk milletinin tarihi, geçmişini en güzel anlatan marş olmuştur. Yaşadıklarımız ve gelecekte yaşanacaklara karşılık büyük şairimiz Mehmet Akif Ersoy tarafından kaleme alınmıştır. İstiklal Marşı’nın kabulü 12 Mart 1921 tarihinde yapılmıştır.

REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.
POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

Araç çubuğuna atla