Milas Çizgi Gazetesi

SATILAN TOPRAKLAR

SATILAN TOPRAKLAR
Süt Birliği
Müfit DemirkolTÜM YAZILARI
Okundu
17 Ekim 2023 - 9:37
Süt Birliği

Bugün İsrail ile Filistin arasında savaş var. Filistinliler, İsrail’in topraklarını terk etmesini istiyorlar. İsrail ise bulundukları toprakları Filistin’den bedeli mukabili satın aldıklarını, bu toprakların kendilerine ait olduğunu ve asla terk etmeyeceklerini söylüyorlar.

Bu gün dünya devlerinden biri olan Amerika, İsrail’i bu konuda haklı görüyorlar. Ve destekliyorlar. Hatta bu savaşta İsrail’e yardım ederek destek olacaklarını da bildiriyorlar. İlk hareketleri, savaş gemilerini göndermek oldu. Her an Amerika bu savaşa müdahale edebilecek gibi görünmektedir.

Yaşadığımız ilçemiz Milas, 1940 senelerine kadar Musevilerin, Rumların ve Ermenilerin yaşamakta olduğu bir ilçemizdir. İlçemizden olduğu gibi yaşamakta oldukları ülkelerden de Musevilerin, İsrail’in Filistin de toprak alarak kendilerine ait 1948 de bir devlet kurmaları ile birlikte bu topraklara göç etmişlerdir. Ve İsrail vatandaşı olmuşlardır. Filistin topraklarına vatan olarak sahip çıkmışlardır.

Halen iktidarda bulunan Adalet ve Kalkınma siyasi partisi de iktidara geldiğinden bu yana İsrail devleti ile iyi niyet çerçevesinde, çeşitli konularda ortak çalışmaları olmuştur.

Örneğin, silahlı kuvvetlerimizin muhabere sistemlerinin rehabilitasyon işleri ile Suriye sınırındaki mayınların temizlenmesi İsrail tarafından yapılmıştır. Hava kuvvetlerimizin 2 adet uçağının bu sistem yenilenmesi yüzünden düştüğü söylenmektedir.

İsrail kökenli Yahudiler ile Arap kökenli insanların yurdumuzdan da çeşitli yerlerden toprak satın aldıkları ortadadır. Şöyle ki;

CHP Ankara Milletvekili Ali Haydar Hakverdi, son beş buçuk yılda 18 milyon 464 bin 149 metrekare toprağın yabancılara satıldığını açıkladı. Kanal İstanbul Projesi güzergahındaki en büyük arazilerin Orta Doğu vatandaşları ile Arap şirketlerine satışına dair tartışmalar sürerken CHP’li Hakverdi, Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü’nden 2015-2020 yılı ve 2020 yılının ilk 6 ayında yabancılara toprak satışına dair rakamları paylaştı. En çok toprak satın alan ülkeler Ürdün, Suudi Arabistan ve Mısır, Türkiye’de son 5 yılda en çok toprak satın alan ülkeler arasında Ürdün, Suudi Arabistan ve Mısır vatandaşları ilk üç sırayı paylaştı.

2015-2020 arasındaki dönemde özellikle ‘Kanal İstanbul Projesi’ ile gündeme gelen Katarlılar, Türkiye’den 1 milyon 177 bin 780 metrekare arazi alırken Yunanistan vatandaşlarına 100 bin 919 metrekare arazi satıldığı ortadadır. Son beş buçuk yılda İsraillilerin toplamda 220 bin 922 metrekare 91 adet arsa ve tarla satın aldığı dikkat çekiyor. Son beş buçuk yılda İsraillilerin toplamda 220 bin 922 metrekare 91 adet arsa ve tarla satın aldığı dikkat çekiyor. Her nedense İsrail’liler Urfa, Harran ovasında yer almaktalar.

2020’nin ilk 6 ayında 3 milyon 141 bin 911 metrekare arazi satıldı İlk sırada en fazla arazi satın alan ülke olarak Ürdün var.

Emlak alan yabancıların Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olabilmesinin de bu satışlarda çok büyük bir rolü bulunmaktadır.

Böyle giderse kendi topraklarımızda turist, tarlalarımızda ırgat olma yolunda emin adımlarla ilerliyoruz.

Yeni bir Filistin olmak (!) asla yurdumuza ve vatandaşımıza uygun değildir.

REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.
POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

Araç çubuğuna atla