Milas Çizgi Gazetesi

“SANTRALLERİN KADERİ NE OLACAK?”

“SANTRALLERİN KADERİ NE OLACAK?”
Süt Birliği
Okundu
04 Mayıs 2023 - 18:36
Süt Birliği

Yeniköy ve Kemerköy Termik Santrallerinin etki alanında yer alan 26 mahallenin muhtarı, Yeniköy Termik Santrali önünde bir araya gelerek, basın açıklamasında bulundu.

26 mahalle muhtarını temsil eden Ören Mahalle Muhtarı Bekir Keser’in yaptığı ortak açıklamada, siyasilere tepki gösterildi.
Ören Mahalle Muhtarı Bekir Keser’in okumuş olduğu basın açıklamasında şu ifadelere yer verildi.

“Ülkemizde çok kısa bir süre sonra iki önemli seçim aynı gün yapılacak. Cumhurbaşkanı adayları, siyasi partiler, milletvekili adayları ülkenin her yerinde seçim çalışması yürütüyor, vaatler sıralanıyor.

Bizler de Milas’a bağlı 26 köyün muhtarı olarak siyasilere seslenmek istiyoruz. Çünkü bugüne kadar ne siyasi parti liderlerinden ne de Muğla’dan milletvekili adaylarından bizim sorunlarımızın çözümüne ilişkin hiçbir şey duymadık. Adeta Milas’ta ve köylerinde yaşayan bizler unutulmuş gibiyiz!

Çünkü bizim dışımızda ilerleyen, asla fikrimizin sorulmadığı bir dönem yaşıyoruz, bize ne istediğimizi sormamış insanlar bizim kaderimiz hakkında konuşuyor.

Siyasetçiler de bu kişilerin etkisi altında kalarak bizleri dinlemeden açıklama yapıyorlar. Oysa bizler bu topraklarda doğduk, burada yaşıyoruz ve çocuklarımızın da burada yaşamasını istiyoruz.

Avrupa ülkeleri termik santralleri tekrar açarken, bazı kesimler ülkemizin yerel kaynağı olan Yeniköy Kemerköy santralleri kapatılsın, kömür çıkarılmasın diyorlar! Ama burada bulunan ve yaşayanların önemli bir kısmı santral sayesinde geçimini sağlıyor, evine ekmek götürüyor. Köylerdeki, Milas’taki esnaftan alışveriş yapıyor.

Hatta burada çalışma hayaliyle meslek liselerini, üniversiteyi bitiren çocuklarımız ilçelerinden, köylerinden ayrılmak zorunda kalmadan iş buluyor, yuva kuruyor, huzurlu bir hayat sürüyor. Köylü kadınlarımız linyit sahasındaki arkeolojik kazılarda çalışıyor.

1980’li yılların sonunda devletimiz tarafından kurulan Yeniköy Kemerköy santralleri, direkt istihdam ettiği 3000 kişinin yanısıra, bölgemizin sosyal hayatına da büyük destek sağlıyor.

Kendilerine çevreci diyen bazı insanlar, Muğla’ya bir çivi daha çakılsın, yeni iş imkânları yaratılsın istemedikleri gibi olanlar da kapatılsın derdinde. Çünkü kendilerini her gün bir yatırıma, bir projeye karşı çıktıkları eylemlerde görüyoruz!

Ülkemizin gelişmesi için yapılacak tüm yatırımların çevreye uyumlu bir şekilde yapılması mümkün. Çünkü teknoloji her geçen gün gelişiyor. Bizler de teknolojiyi bu amaçla kullanan bu santrallerde yaşamımızı devam ettirerek tarım yapmaya, hayvancılığa devam ediyoruz.
Yeniköy Kemerköy santralleri, doğayla dost bir madenciliğin yapılabilirliğini ağaçlandırma sahaları ile kanıtlanmıştır. Milas-Ören yolu üzerinde gördüğünüz ormanlar, bir zamanlar kömür madeniydi, şimdi hepsi sağlıklı ormanlara dönüştü.

Yine kapatılan maden sahalarına dikilen ve taşınan zeytinlerin sayısı 22 bini bularak tarımsal faaliyetlere destek sağlanmış ve sağlanacaktır. Bu sahalardan çıkan tarihi eserler Ören Arkeopark’ta koruma altına alınmıştır.

Bölgemizdeki enerji kaynakları var olduğu sürece bu santraller çalışacaktır. Önemli olan bu santralleri kimin çalıştırdığı değil, bölgedeki sosyal, çevresel ve ekonomik katkısıdır.

Kameraların karşısına geçip Milas köylüsü gibi görünmek için başlarına yemeni bağlayıp “tarih yok ediliyor, zeytinlikler yok ediliyor” diyenlere, buraya gelip ahkâm kesen, bizi ekmeğimizden edeceklerini umursamayan bu insanlara; kendine çevreci diyenlere, onlarla birlikte hareket eden siyasilere sesleniyoruz!

Bizler bu köylerin, bu ormanların, bu toprakların asıl sahipleri olarak, bizim can damarımız olan, köylünün, vatandaşın geçim kaynağı olan bu santrallerin çalışmaya devam etmesini istiyoruz!

BURADAN SİYASİLERE SESLENİYORUZ VE SORUYORUZ:

ÜLKEMİZİN ENERJİ TEDARİĞİNDE VE BÖLGESEL İSTİHDAMDA BÜYÜK ROL OYNAYAN BU SANTRALLERİN KADERİ NE OLACAK?”

REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.
POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

Araç çubuğuna atla