Milas Çizgi Gazetesi

RAYLARDA ÖLMEK İSTEMİYORUZ!

RAYLARDA ÖLMEK İSTEMİYORUZ!
Süt Birliği
Okundu
29 Temmuz 2023 - 12:58
Süt Birliği

Türkiye Görme Engelliler Derneği Muğla Yönetim Kurulu adına Şube sekreteri Mehmet Özdemir, 5 ağustos 2023 tarihinde, saat 12:30’da Kadıköy’deki Atatürk anıtının önünde başlayacak, sonrasında metroya binip Ayrılık Çeşmesi durağında inilerek yapılacak basın açıklaması etkinliğine davet çağrısında bulundu.

 

Şube Sekreteri Mehmet Özdemir tarafından yapılan çağrı metninde şu ifadeler yer alıyor:

“Tüm üyelerimizi, üye dostlarını, gönüllülerimizi, bağışçılarımızı, alandaki diğer dost dernekleri, tüm sivil toplum örgütlerini ve özetle duyarlı tüm vatandaşlarımızı bu haklı mücadelemize güç katmaya, sesimize ses vermeye çağırıyoruz.

“Türkiye Görme Engelliler Derneği Muğla Şubesi olarak; gerek tüzüğümüzde, gerekse de geleneğimizde var olan birçok mücadele alanından sorumluyuz. Bunlardan en önemlisi ise; engellilerin toplum içerisinde ve günlük yaşamda, eşit bireyler olarak ‘hayatlarına devam edebilmeleridir.’ Bu cümlenin tekrar altını çizmek istiyoruz; Hayatlarına devam edebilmeleridir.

Özellikle 2020 yılında, Tahir Kermen arkadaşımızın metro raylarında hayatını kaybetmesi sonucu; dernek olarak engellilerin hayat güvencesini önceleyen bir çalışma planı yapıp gündemimizi bu doğrultuda yoğunlaştırdık. İmza kampanyaları düzenledik, üst düzey yetkililerle defalarca görüştük ve derdimizi anlattık. Siyasi partilerin kapılarını aşındırdık, her platformda bu konuyu dile getirdik; Türkiye’deki raylı sistemlerin çok büyük bir kısmı, sadece görme engelliler için değil; çocuk, yaşlı, tansiyon hastası vb.. bir çok için hayati tehlike arz etmektedir dedik.

Peki, sorumlu kimseler bu söylemlerimize ne cevap verdiler; koskocaman bir ‘Hiç!’ Biz gösterdikçe gözlerini kapadılar, biz söyledikçe kulaklarını tıkadılar ve sorumluluklarını yerine getirmediler. Yine en son 26 Temmuz 2023 tarihinde; görme engeli bulunan Şule Yazıcı arkadaşımız, Gayrettepe’deki Metro raylarına düşmüş, son anda oradaki yolcuların dikkati sayesinde acil çağrı butonuna basılarak; metro durağa on metre kala durdurulmuştur ve hepimizin yine ama yine yürekleri ağzına gelmiştir.

Her gün bu korkuyla evden çıkmak, her gün böyle bir haberle uyanmak istemiyoruz! Kısacası raylarda ölmek istemiyoruz. Bu düşünce ve kararlılıkla; Türkiye Görme Engelliler Derneği Muğla Şubesi olarak “artık bıçak kemiğe dayandı, bir arkadaşımızı daha bu aymazlık ve tedbirsizlik sebebiyle kaybetmeyeceğiz.” diyerek eylem kararı almış olduğumuzu paylaşmak isteriz.

Eylemimiz; 5 Ağustos 2023 tarihinde, saat 12:30’da Kadıköy’deki Atatürk anıtının önünde başlayacak. Sonrasında; metroya binip ayrılık çeşmesi durağına gideceğiz ve orada basın açıklamamızı yapacağız. Tüm üyelerimizi, üye dostlarını, gönüllülerimizi, bağışçılarımızı, alandaki diğer dost dernekleri, tüm sivil toplum örgütlerini ve özetle duyarlı tüm vatandaşlarımızı bu haklı mücadelemize güç katmaya, sesimize ses vermeye çağırıyoruz.”

REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.
POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

Araç çubuğuna atla