Milas Çizgi Gazetesi

PRİM VE YAPILANDIRMA BORÇLARININ SON ÖDEME SÜRESİ 4 AĞUSTOS’A KADAR UZATILDI

PRİM VE YAPILANDIRMA BORÇLARININ SON ÖDEME SÜRESİ 4 AĞUSTOS’A KADAR UZATILDI
Süt Birliği
113 okundu Okundu
31 Temmuz 2023 - 22:13
Süt Birliği

7440 sayılı Vergi ve Diğer Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına İlişkin Kanun’dan yaralanmak isteyen vatandaşların yanı sıra motorlu taşıtlar ve gelir vergisinin ikinci taksit ödemelerinde de bugün son gündü. Borçlarını ödemek isteyen vatandaşlar vergi dairelerinde sabahın ilk saatlerinden itibaren yoğunluk oluştururken, Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan (SGK) açıklama geldi. SGK, prim ve yapılandırma borçlarının son ödeme süresinin 3 Ağustos’a kadar uzatıldığını belirtti. Saatler 18’i gösterdiğinde ise hala uzun kuyruklar oluşması ve sistem üzerinde ödemenin mümkün olmaması üzerine Hazine ve Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı önce saat 21.00 e kadar uzattığı ödemeleri 4 Ağustos Cuma günü sonuna kadar uzattığını açıkladı…

 

Vergi Dairesi Sosyal Güvenlik Kurumu, prim ve yapılandırma borçları ile ilgili milyonları ilgilendiren bir açıklama yaptı. Borçların son ödeme süresinin uzatıldığını belirten SGK, “Her türlü borçlarının son ödeme süresi 03.08.2023 tarihi saat 23:59’a kadar uzatılmış olup, bu tarihe kadar yapılacak ödemeler yasal süresi içerisinde yapılmış sayılacaktır.” ifadelerine yer verdi.

Cumhuriyet tarihinin en kapsamlı borç yapılandırmasında birinci ve ikinci taksit ödemeleri için vatandaşlar vergi daireleri akın ederken, SGK’dan açıklama geldi. SGK, “Her türlü borçlarının son ödeme süresi 03.08.2023 tarihi saat 23:59’a kadar uzatılmış olup, bu tarihe kadar yapılacak ödemeler yasal süresi içerisinde yapılmış sayılacaktır.” dedi.

VATANDAŞLAR VERGİ DAİRELERİNE AKIN ETTİ

Cumhuriyet tarihinin en kapsamlı borç yapılandırmasında birinci ve ikinci taksit ödemeleri bugün sona eriyordu. 7440 sayılı Vergi ve Diğer Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına İlişkin Kanun’dan yaralanmak isteyen vatandaşların yanı sıra motorlu taşıtlar ve gelir vergisinin ikinci taksit ödemelerinde de bugün son gündü.

VERGİ DAİRESİNDE UZUN KUYRUKLAR OLUŞTU SİSTEMLER ÇALIŞMIYOR..

Ödemelerini internet bankacılığı veya GİB sistemi üzerinden yapmak isteyen borçlular sistem çalışmaması nedeniyle ödemelerini gerçekleştiremeyince vergi dairelerine akın etti. Milas Vergi Dairesi 3 olan vezne sayısını 6 ya çıkarırken kalabalık sokağa kadar taştı.

Mükelleflerin mağdur edilmeyeceğimi ifade eden yetkililer akşam saat 21.00 e kadar kurum açık kalacağını söyledi. Aksamaların tüm yurtta devam etmesi ve yoğunluğa sebep olması üzerine Bakanlık ödemelerin 7440 sayılı Vergi ve Diğer Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına İlişkin Kanun’dan yaralanmak isteyen vatandaşların yanı sıra motorlu taşıtlar ve gelir vergisinin ikinci taksit ödemelerinde de son günün 4 Ağustos Cuma gün sonuna kadar uzatıldığını duyurdu.

SGK’DAN AÇIKLAMA GELDİ

Borçlarını ödemek isteyen vatandaşlar vergi dairelerinde sabahın ilk saatlerinden itibaren yoğunluk oluştururken, Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan (SGK) açıklama geldi. SGK, prim ve yapılandırma borçlarının son ödeme süresinin 3 Ağustos’a kadar uzatıldığını belirtti.

“TAHSİLAT SİSTEMİNDE YOĞUNLUK MEYDANA GELDİ”

SGK’dan yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Sigorta primi ve yapılandırma borçlarının son ödeme tarihinin aynı güne denk gelmesinden dolayı Kurum tahsilat sistemimizde yoğunluk meydana gelmiştir.

3 AĞUSTOS’A KADAR UZATILDI

Meydana gelen bu yoğunluktan dolayı sigortalı ve işverenlerimizin mağduriyet yaşamamaları için son ödeme tarihi 31.07.2023 olan cari dönem prim borçları, yapılandırma borçları ve diğer her türlü borçlarının son ödeme süresi 5510 sayılı Kanunun 100’üncü maddesinin 4 üncü fıkrasına dayanılarak 03.08.2023 tarihi saat 23:59’a kadar uzatılmış olup, bu tarihe kadar yapılacak ödemeler yasal süresi içerisinde yapılmış sayılacaktır. Sigorta prim teşvik ve desteklerinden yararlanmaya devam edilebilmesi, süresinde ödenmeyen primler nedeniyle gecikme cezası ve gecikme zammına maruz kalınmaması ve yapılandırma ödeme planlarının ihlal edilmemesi açısından belirtilen tarihe kadar ilgili borçların ödenmesi önem arz etmektedir. Kamuoyuna Saygıyla Duyurulur.”

REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.
POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

Araç çubuğuna atla