Milas Çizgi Gazetesi

PETROLÜMÜZ VE BAĞIMLILIĞIMIZ

PETROLÜMÜZ VE BAĞIMLILIĞIMIZ
Süt Birliği
Müfit DemirkolTÜM YAZILARI
91 okundu Okundu
18 Ağustos 2023 - 9:58
Süt Birliği

Dünya ekonomisinin temel taşlarından biri olan petrol kaynaklarıdır. Bütün ülkeler bu zenginliğin peşindedirler. Birleşik Arap Emirlikleri’nin bu günkü refahı ve zenginliği petrol den kaynaklanır.

Petrolün kullanımını azaltabilmek için çeşitli yollara baş vurulmaktadır. Petrolün kullanımını azaltabilecek yollar aranmaktadır. Elektrikli araçların yaygınlaşması buna örnektir. Bunun arkasından da araçların petrolsüz kullanımında bilinen bir maden daha vardır. Bu maden BOR madenidir. Ve dünya bor yataklarının nerede ise yüzde yetmişi yurdumuz da bulunmaktadır. Bor madeni ile çalışan araçların geliştirilmesi ise acı sonuçlar doğurmuştur. Örneğin bor ile giden araçların motorları ile çalışmalar yapan bazı mucitler inanılmayacak şekilde kazaya kurban edilerek (!) can vermişlerdir.

Bütün bunların altında dünya ekonomisini ellerinde tutan emperyalist devletlerin güçleri gelmektedir. Emperyalist ülkeler, etkileri olan devletleri istedikleri gibi fiilen de olmasa dışarıdan yönetmektedirler. Bu emperyalist ülkelerin başında Amerika Birleşik Devletleri gelmektedir.

Ne acıdır ki, Amerika’nın uzaktan kumanda edebildiği ve istediği gibi kullanabildiği bir ülkelerden biri de yurdumuz Türkiye’dir. Tüm askeri üslerimizde Amerikan yerleşimi bulunmaktadır. Bu üslerin önemli bir kısmında atom başlıklı füzeler bulunmakta ve bu füzelerin korunması da Amerikan askerlerine bırakılmaktadır. İncirlik hava üssü gibi.

Petrol yataklarımız nerelerdedir ve bu petrol yataklarının tespit edilerek, çıkarılması, rafine edilmesi hangi bakanlığımızın görevidir?

Günümüze kadar yurdumuzun birçok yerinde petrol yatakları tespit edilmiştir. Bu yatakların işlenmesi noktasında bahsini ettiğimiz dış emperyalist güçlerinin müdahalesi neticesinde, çeşitli yalanlar uydurularak (Kalitesizlik ve azlık gibi nedenler) başımızda bulunan iktidarların emperyalist Amerika bağımlılığı dolayısı ile bu petrol kuyuları kapatılmıştır.

Şimdi yurdumuzda ki petrol yataklarına gelelim. Özellikle güneydoğu Anadolu’muzun nerede ise her yeri, Trakya bölgemiz, İç Anadolu petrol madeni yönünden çok zengindir. Ama bu zenginliğin kullanılması için Amerika Birleşik Devletleri’nin bağımlılığından kurtulmamız gerekmektedir.

Petrol konusunda işletme ruhsatı alanlar arasında, öteden beri faaliyete bulunan yerli – yabancı şirketler dikkat çekiyor. Aladdin Middle East, Turkse Perenco, Thrace Basin Natural Gas Türkiye Corporation, Pinnacle Turkey Inc, Corporate Resources B.V., Transatlantic Exploration Med. Int. Pty.Ltd., Petrako Petrol Doğalgaz, Valeura Energy Netherlands B.V., Tiway Turkey Limited bu şirketler arasındadır.

Ve bu yabancı şirketler yurdumuz toprakların petrol arama ve çıkartma ruhsatı verilmiştir. İşte dışa bağımlılık ve bu bağımlılığın desteklendiği iktidarlarımız.

Sonuç gene bu konuda da bağımsız olmadığımıza gelmektedir. Eğer onlar isterlerse yurdumuzda petrol yatakları işlene bilinir.

Başımızda bulunan iktidarın istemi ile değil.

REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.
POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

Araç çubuğuna atla