Milas Çizgi Gazetesi

PARTİLER Mİ? ADAYLAR MI? HALK GÜVENOYU MU?

PARTİLER Mİ? ADAYLAR MI? HALK GÜVENOYU MU?
Süt Birliği
Kemal SürgünTÜM YAZILARI
Okundu
28 Kasım 2023 - 10:46
Süt Birliği

Geçtiğimiz hafta oldukça yoğun bir gündeme Milas’ı taşıyan AK Parti Aday Adaylık süreci seçim atmosferi bu hafta ise Cumhuriyet Halk Partisi’ndeki adaylıklarla gündem bulacak.

Özellikle delegedense üye bazlı bir ön seçimi arzu eden Cumhuriyet Halk Partili seçmen karşısına, aday olacak isimler bir bir başvurusunu yaparak çıkmaya başladı. Geçtiğimiz hafta adaylığını açıklayan Servet Evran’ın ardından bu hafta belediye meclis üyesi Halil Mutlu Belediye Başkan Aday Adaylığında “ben de varım” diyecek.

Cumhuriyet Halk Partisi’nde aday sayısı Adaylık için adı geçen Fevzi Topuz, Akın Üstündağ, Mehmet Günlük ve Süleyman Koç‘u da saydığımızda 6 kişiye ulaşırken mevcut belediye başkanı Muhammet Tokat’ın Büyükşehir Belediye Başkan Adaylığı giderek yakınlaşıyor ve olmuş gibi görünüyor. Sürekli olarak partiiçi siyasette 15 yılının Milas’ta tamamlayan Tokat’ın Büyükşehir adaylığı, yıpranmış bir büyükşehir için taze güç olarak ön plana çıkıyor. 24 Kasım Öğretmenler Günü yemeğinde yaptığı konuşmayla yediği küfürleri bir Madalyon olarak boyuna taktığını ancak Milas’a hizmet etmekten gurur duyduğunu söyleyen Muhammet Tokat özellikle gözle görülmeyen ancak gelecek için umut veren çalışmalara imza atmanın gururunu taşıdığını ifade ediyor. Belediyecilik anlamında ben de kendisine katılıyorum yapılan çalışmalar Cumhuriyet tarihinde Milas kenti adına ve kentleşme adına yapılmış doğru ve güzel çalışmalar. Kendisini bu konuda tebrik ediyorum ve kutluyorum. Kendisi Muğla’ya giderken yerine bir veliaht bırakır ya da tercihle bir ismi işaret eder mi bilmiyorum. Tarafsız kalarak seçmene güveneceğini ve Büyükşehir Milas bağında yoldaşının kim olacağının bir önemi olmadığını düşünüyorum.

Seçimin Milâs’taki ağır etkeni Adalet ve Kalkınma Parti neyse hafta sonu verilen yemekle adeta gövde gösterisi yapıldı. Muğla Büyükşehir ne kadar yıpranmışsa Milas Belediyesi’nde o kadar yıpranmışlık söz konusu. Çünkü uzun süre iktidarda kalmanın vermiş olduğu bıkkınlıklar bu şekilde yıpranmalara ve karşıtta rol bulmalara sebebiyet veriyor. 15 yıldır Milas’ta Muhammet Tokat’ın yaptığı ve yapacağı çalışmaların, gelişen Milas’ta altyapı, doğalgaz, şebeke suyu, İnternet ve benzeri çalışmalarla birleşince uzun süren bıkkınlıklar ve yorgunluğa sebebiyet verdi. Özellikle iktidar kanadından alınacak desteklerin eksik olması vatandaşta yeni bir iktidar arayışına meyil verdirdi. Şimdi bakacak olursak geçen dönem kapısından döndüğü seçimi bu dönem alabilecekmiş gibi duruyor. Zaten bunun göstergesi aday adaylığı sürecinde 5 güçlü isimle girdiği yarışla kendini bizlere gösteriyor. Geçen dönemin kaybedeni olan eski İl Tarım ve Orman Müdürü Barış Saylak yaklaşık 5 yıllık aranın ardından ‘yeniden sahadayım’ derken, Belediye Meclis Üyesi Durmuş Özdemir sahaya ilk çıkan Aday olup ‘Şimdi benim sıram’ diyerek partililerden destek istemişti. AK Parti’nin Milas’taki ağabeyi olan bir önceki dönem Milletvekili Mehmet Yavuz Demir ise Güllükteki başarılı belediyecilik sürecine Milas’ı da taşımak istediğini ve Milas’tan iktidar gücüyle Muğla’nın parlayan yıldız olması adına elinden gelen tüm bilgi ve birikimi paylaşacağını söyleyerek seçmen de ‘Yeni Bir Umut’ oldu.

Yaklaşık 3 dönemdir kapısında beklediği eski ÖDP’li, bir dönem CHP’li Vekil Belediye Başkanı ve DSP belediye başkan adayı Hürol Önder ise taşraya yaptığı başarılı çalışmalarla hala adından söz ettiriyor olmanın verdiği cesaretle, sürdürdüğü Belediye Meclis üyeliğinin ardından ‘Bu kez ben de belediye başkanlığı için varım’ diyerek sahaya çıktı. AK Parti’de Büyükşehir meclis üyeliği dahil yapmış olan Önder seçmenden karşılık bulsa da parti içinde aynı havayı yakalamış değil. Genel merkezin nasıl bir değerlendirme yapacağı henüz netlik kazanmamışken bir de Kurşunlu Cami imamı Mustafa Aktaş ‘siyasetin yeni yüzü’ olarak sahneye çıktı. Tabii iş böyle olunca top büyük ölçüde yine ilçe başkanı Emin Çelik’in elinde kaldı. Başkan Çelik ve yönetimi, çoğulcu, katılımcı ve parti içinde uzun süre görev yapmış akillerden oluşan bir sistemle bu seçimi hazırlanıyor. Başkan Çelik bu kez oldukça iddialı ve ‘Milâs’ı almaya geliyoruz’ diyor.

Yaklaşık bir hafta içinde Milas şehir stadında yapılacağı açıklanan 5.000 kişilik yemek için kolları sıvayan Başkan Çelik havanın yağışlı olması nedeniyle Milas Belediyesi salı pazarı kapalı pazar yerinde hemen hemen 5.000 kişinin üzerinde bir kalabalığa yemek vererek Muğla’da partisi adına seçimin startını başlatan ilçe oldu. Aday adayları yapılan temayül öncesi sahnede yer aldı. İl başkanından, koordinatör milletvekillerine, bölge milletvekillerinden MKYK üyelerine birçok kişiye ev sahipliği yapan yemek adeta seçim öncesi gövde gösterisi olarak nitelendirildi.  Aşırı sağanak yağış ve doluya rağmen alanı dolduran binlerce kişi partisinden biraz daha umutluydu bu kez.  Fakat sahneye gelen Muğla Milletvekili Kadem Mete konuşuncaya kadar herkes de bu 5 adaydan hangisi belediye başkan adayı olur? sorusu varken vekil Mete, ‘Adaylık Başvurusu Olmayan İsim Bile Sizlerin Talebiyle Aday Yapılabilir’ diyerek farklı bir pencere açmış oldu. Bu neyi ifade ediyordu? yapılan temayül de farklı bir isim çıkarsa aday olmasa dahi anketlere de bakıldığında 5 kişinin dışında bir isim Milas için başkanlık için kolları sıvayabilir mi? işte tam burada partinin iç sesi dinlenmeye ve kazanmaya yakın olan bir Milas’ın kaybedilme riskinin tamamen ortadan kaldırılması için çalışmalar yürütüldüğüne bir göstergeydi. Belediyecilikten gelen Milletvekili Yakup Otgöz,kalabalığınız ve heyecanınız beni mutlu ediyor. Şurada Yatağan’a baktığınızda iktidarın hizmetleri ile buluşan bir kent görüyorsunuz. Milas neden bunun gerisinde kalsın. Hizmetle buluşmak için bir an önce iktidarla tanışmanız Milas’ta iktidarla buluşturmanız gerekiyor. Ben Milas’ı Milaslılar beni seviyor. Milas’ta seçimi kazanmak için gece gündüz çalışacağıma şimdiden size söz veriyorum’ diyerek partililerine seçim öncesi moral motivasyon anlamında oldukça olumlu etkiliyor.

Diğer konuşmacıların birçoğu aslında aynı vurguyu yaparken geçen dönem Muğla milletvekili olan ve bu yıl 2 kez MKYK’ye seçilen Yelda Erol Gökcan, ‘Yavuz abimle, Milas’ın abisi ile çok güzel hizmetler yaptık’ diyerek Demir’in Muğla siyasetine verdiği katkıyı ön plana çıkarmaya çalıştı. Gecenin sonunda ise aday adayları ile birlikte sahneyi paylaşan yönetim kurulu aynı renk kravatlarıyla bayan erkek uyum içinde olduklarını gösteren motivasyonla hep birlikte adaylarının elini kaldırarak güç göstergesini finallemiş oldu.

Bu arada Cumhur ittifakının diğer ortağı Milliyetçi Hareket Partisi’ni de unutmamak lazım. Onlar da yemeye İl Başkanı dahil olmak üzere katılım sağlayarak ittifak ortaklarına destek ve güç verdiler. Yeni ilçe başkanı Tunahan Ongün bu seçimin belirleyicisi olacak isim olduğunu ilçe yönetiminin gücüyle bizlere sergiler nitelikte.

Aday çıkar çıkmaz bilinmez ama, Milliyetçi Hareket Partisi Milas’ta bu seçimin konuşulan Partisi olacağı şimdiden kendini gösteriyor. İYİ Parti adayı çıkarma yolunda çalışmalarını sürdürürken özellikle bu seçime hazırlanan Mehmet Çayırlı bireysel çalışmalarını sürdürmeye devam ediyor. Başkan Yardımcılığı döneminde başarılı işlerde imzası bulunan ve yakın süre içinde adaylığını açıklayacak olan Çayırlı’nın partiden de aldığı destekle Milas’ta ipi göğüsleyen ismi olacağına inancım tam. Ancak bol partili bir seçimde adaylardan da yola çıkarsak yine Halkta daha fazla güven oyu alabilecek Milaslı bir Mansur Yavaş arayışı var. Bu isim ise Milas Süt Üreticileri Birliği Başkanı Ali İhsan Gezgin’le karşılık buluyor. Anketlerde aday olması istenen ve vatandaşın adaylığına olumlu baktığı Gezgin için en yakın parti ise İYİ Parti olarak bekleniyor. Gezgin’in, “Bana bir görev verildiği zaman asla kaçmam. Ancak üreticime verilmiş bir sözüm var. Önce o sözümü tutmam gerekir. Sözümü gerçekleştirmeden böyle birşey düşünmüyorum, Sözümü gerçekleştirdikten sonra siyasete girmeyi düşünmemekte ne sakınca var?” sözleriyle Karya Haber’e verdiği röportajda olabileceğinin de sinyalini bizlere vermişti. Bu adaylığı Başkan Gezgin’in Milas siyasetinin 1994 yılında bir örneğinin yaşandığını hatırlarsak yeniden neden olmasın diye biliriz.

30 Mart’a kadar uzun bir süre var 31 Mart sabahına seçime giderken nasıl uyanacağımız sorusundansa 31 Mart’tan önce seçime nasıl gideceğiz sorusu hala cevap bulmuş değil. Özellikle ittifakların ne yapacağı belli değil ve bölgenin kaç adayla yol yürüyeceğini henüz tahmin edemiyoruz. Büyükşehir’de kim aday olur sorusunun cevabını ararken kamuoyunda dolaşan Behçet Saatçi mi tosun mu AK Parti’ye transfer oluyor sorusu siyasette daha uzun bir süreç olduğunu bizlere gösteriyor. Bugün adaylığını açıklamasını beklediğimiz AK Parti Muğla Milletvekillerinden Yavuz Demir ve Cumhuriyet Halk Partisi’nde Halil Mutlu’nun seçmeni üzerinde heyecan uyandıran çalışmalarına devam eden süreçte diğer adaylarla beraber nasıl bir hava yakalanacağını sizler kadar ben de merakla beklediğim konuların başında. Ancak hemen her aday için farklı bir strateji ve farklı bir yol haritası izleniyor şimdiden bizlere bu gösteriliyor…Kalın Sağlıcakla …

REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.
POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

Araç çubuğuna atla