Milas Çizgi

OY VE ÖTESİ MÜŞAHİT EĞİTİMİ 7 MAYIS’TA

OY VE ÖTESİ MÜŞAHİT EĞİTİMİ 7 MAYIS’TA
Süt Birliği
47 okundu Okundu
04 Mayıs 2023 - 1:59
Süt Birliği

14 Mayıs 2023 tarihinde yapılacak cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçimlerine az bir süre kala Oy ve Ötesi Milas İlçe Sorumlusu Mesut Durgeç yazılı bir basın açıklaması yaparak Milas ilçemizde de 7 Mayıs saat 14:00 te Belediye Toplantı ve Düğün Salonu’nda müşahit eğitimi gerçekleştirileceğini belirtti.
Oy ve Ötesi Milas İlçe Sorumlusu Mesut Durgeç tarafından yapılan açıklama şu şekilde;
“Kurulduğu 2014 yılından bu yana yerel ve genel seçimlerle birlikte toplamda 8 seçimde görev alan Oy ve Ötesi Derneği’nin, 2023 seçimleri kapsamında sandıklarda elle yazılacak tutanak sonuçlarının hızla dijital veriye dönüştürülmesi amacıyla ilk kez kullanılacak olan OCR (Optik Karakter Tanıma) teknolojisi ile her sandıktan tutanak görüntüsü elde ederek, YSK sonuçlarına referans veri oluşturabilmek. Bu sayede, her seçimde olduğu gibi sandık güvenliğine odaklanıyor. Siyasi partilerle hızlıca veri paylaşımı yaparak olası uyuşmazlıklar için zaman kaybetmeden itiraz sürecini başlatmalarını sağlayıp seçim sürecinin şeffaflığına katkı sağlamak.
Her seçim dönemine biriktirdiğimiz ve artan tecrübemizle hazırlanıyoruz. Bu seçimlere de aylar öncesinden yenilenerek hazırlandık. 3 aşamadan oluşan çalışmalarımızın ilki eğitimlerimiz. Siyasi söylemlerden uzak ve hukuk temelinde hazırlanan eğitim programlarımız tüm Türkiye’de yapılıyor. Herkese açık olarak düzenliyoruz, dileyen her vatandaş, ister parti üyesi olsun, ister sandık kurulu üyesi ya da kamu çalışanı, herhangi bir kayda gerek duymadan katılabilir. Erken saatlerden itibaren tutanakların yazımına kadar seçim günü akışını, gün içerisinde ihtiyaç duyulacak yasal dayanakları, olası sorunları anlatıyoruz. Ayrıca çok önem verdiğimiz, tecrübemizle tespit ettiğimiz barışçıl tavsiyelerimiz, pratik önerilerimizi de katılımcılarla paylaşıyoruz. Bu kapsamda Milas ilçemizde de 7 Mayıs saat 14:00 te Belediye Toplantı ve Düğün Salonu’nda müşahit eğitimi gerçekleştirilecektir.
İkinci aşamada sandık günü müşahit olarak görev almak isteyen kişileri yasal çerçeveler içerisinde koordine ediyoruz. www.oyveotesi.org /kayıt bağlantısından başvuran kişilerin 18 yaşından büyük ve seçme hakkına sahip olmaları yeterli. Kayıtlarını oluşturdukları bölge, il, ilçe ekiplerimiz kendileriyle seçim gününden önce iletişime geçiyor, gerekli yönlendirme ve desteği sağlıyor. Sandık başında olan gönüllülerimize yine gönüllü avukatlarımız destek veriyor. Ayrıca Türkiye genelinden herkesin ulaşabileceği bir telefon danışma hattımız olacak. Hukukçularımız ve tecrübeli merkez ekiplerimiz gün içerisinde gelen soruları cevaplayacak, gerekli olduğu hallerde yetkililere yönlendirmeleri yapacaklar. Gün sonunda da herkesin kolaylıkla kullanabileceği yazılımımızla tüm ülke genelinden tutanakların sonuçlarını topluyoruz. Bize ulaşan verileri önce bütün siyasi partilerle daha sonra ilerleyen süreçte kamuoyuyla paylaşıyoruz. Bu sayede sürece şeffaflık kazandırmak konusunda destek sağlıyoruz.
Herkesin Oy ve Ötesi’ne bulundukları bölgedeki sandıklarda destek vermesini ve www.oyveotesi.org /kayıt adresinden gönüllü olmasını yürekten diliyoruz.”

 

REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.
POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.