Milas Çizgi

ORMANLIK ALANLARA İZİNSİZ GİRİŞ YASAKLANDI!

Süt Birliği
226 okundu
23 Haziran 2023 - 17:44
ORMANLIK ALANLARA İZİNSİZ GİRİŞ YASAKLANDI!
Süt Birliği

Yaz aylarında orman yangını yaşanan Muğla’da 23 Haziran 2023 tarihinden itibaren 31 Ekim 2023 tarihine kadar ormanlık alanlara izinsiz giriş yasaklandı. Yine aynı tarihler arasında orman kenarında mola vermek ve piknik yapmak da yasaklandı.

 

Muğla’da 2023 yaz sezonunda orman yangınlarıyla mücadele kapsamında tedbirler alındı. Yaz sezonunda meydana gelebilecek orman yangınlarını önlemek için Muğla İli Orman Yangınlarıyla Mücadele Komisyonu tarafından 23 Haziran 2023 tarihinden itibaren 31 Ekim 2023 tarihine kadar ormanlık alanlara izinsiz giriş yasaklandı.

Muğla Valiliği tarafından yapılan açıklamada şu tedbirler alındı:

Madde 1- Mahallesi ve sınırları belirtilen ormanlık sahalara yetkililerden ve yetkili makamlardan izin alınarak girilecektir.

Madde 2-Bu ormanlar çevresinde ve içinden geçen yollarda orman kenarında mola vermek ve piknik yapmak yasaktır.

Madde 3-Vatandaşlar yalnızca kendilerine ayrılan piknik alanlarından gerekli önlemleri alarak yararlanabileceklerdir. Bu piknik alanlarında dumansız piknik yapılması yönünde uyarılarda bulunulacaktır.

Madde 4-Orman Yasasının 31 ve 32’nci maddesi kapsamında olan mahalleler başta olmak üzere, orman içi, orman bitişiği ve ormanla ilişiği olmayan mahalleler de dahil olmak üzere anız, bağ-bahçe, zeytinlik ve tarla temizliğinden meydana gelen dalların ve her türlü bitki örtüsünün yakılması yasaklanmıştır.

Madde 5-Orman alanı civarındaki tesisler ile sanayi kuruluşları; ormanı etkileyebilecek yangınlara karşı gerekli önlemleri alarak, söndürme ve koruma ekiplerini kuracaklar, orman ile tesisler arasında koruma bandı oluşturulacaktır.

Madde 6-Enerji Nakil Hatlarının yapım ve bakımı ile ilgili kuruluşlar (ADM Elektrik Dağıtım A.Ş. – TEÎAŞ) hatların özellikle ormanlık alanlardan geçen bölmelerinde gerekli bakımları gerçekleştirecekler, yetkililerce istenilmesi durumunda hattaki enerjiyi keseceklerdir.

Madde 7-Büyükşehir Belediyesi ve İlçe Belediyeleri orman içi, orman kenarı ve bitişiğinde bulunan çöp toplama alanları çevresinde koruma bandı oluşturacak ve yangın riskine karşı gerekli iş makinelerini (Dozer, Loder, Kepçe) hazır bulunduracaklardır.

Madde 8-Orman İdaresi, Jandarma ve Emniyet birimlerince oluşturulan devriye sistemi etkin bir şekilde uygulanacak, gerekirse Kaymakamların emirleri ile tüm kamu personel ve olanaklarından, önleyici hizmetler (devriye kontrol vb.) ile yangınlara karşı müdahale de yararlanılabilecektir.

Madde 9-Yangın ihbarı ücretsiz 112 ACİL No’lu telefonlara da yapılabilecektir.

REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.
POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.