Milas Çizgi Gazetesi

ÖREN’DE MANDALİNA HASADI BAŞLADI

ÖREN’DE MANDALİNA HASADI BAŞLADI
Süt Birliği
68 okundu Okundu
06 Kasım 2023 - 19:12
Süt Birliği

Ören’de çekirdeksiz mandalinanın erken hasat dönemi başlamış durumda. Ören muhtarı Bekir Keser, mandalina hasadı yaptığı bahçede Ören’de narenciyenin geldiği noktayı ve yaşanan sıkıntıları Haber Milas’a anlattı.

 

Ören sadece denizi, kumu, güneşi ve bakir görüntüsü ile bilinse de elbette birçok farklı güzelliklere de sahip. Onlardan birisi coğrafi işaretli Ören portakalı olmak üzere narenciye alanında yetiştirilen ürünler…

Ören muhtarı Bekir Keser, mandalina hasadı yaptığı bahçede Ören’in narenciye alanında geçirdiği dönemleri ve yaşadığı sorunları anlattı.

“HERKESİN EVİNİN ÖNÜNDE NARENCİYE AĞAÇLARI VAR AMA PAZARA GÖTÜRÜP SATACAK ŞEKİLDE ÜRETİM YAPAN İNSAN SAYISI AZ”

Muhtar Keser, Ören mandalinasının önümüzdeki haftalarda Milas pazarlarında tezgahta yerini alacağını söyledi: “Ören’de yıllar önce çekirdekli Bodrum mandalinası daha çoktu. Turunç ağaçlarından yetiştirip çekirdekli mandalinadan da aşılayarak bu hale getirmişler. Şu anda Milas Salıpazarı’na mandalinalar dışarıdan geliyor. Önümüzdeki haftalardan itibaren Ören mandalinası tezgâhlardaki yerini almaya başlayacaktır. Herkesin evinin önünde narenciye ağaçları var ama pazara götürüp satacak şekilde üretim yapan insan sayısı çok az. Çekirdeksiz olan bu mandalinanın hasat dönemi Ekim ayının sonundan Ocak ayının ortasına kadar devam ediyor. Ocak sonundan itibaren çekirdekli mandalina ve Nisan ayının son döneminden itibaren Ören portakalı ve sonrasında yaz portakalı olarak bilinen Valencia türü portakal üretiliyor.

“AKDENİZ MEYVE SİNEĞİ ERKENCİ MEYVELERDE EN BÜYÜK TEHLİKE”

Keser, narenciye alanındaki en önemli sorunun Akdeniz meyve sineği olduğunu vurguladı: “Akdeniz meyve sineği, erken hasat yapılan narenciyede havaların sıcak veya ılık olması nedeniyle en büyük sorun. Dağıtılan tuzaklar sayesinde bir nebze de olsa bu sineklere çare olmuştur. Ancak yine de meyvelerin ilaçlanmak zorunda kalındığı dönemler olmuştur.”

“ÖREN PORTAKALI BU BÖLGENİN OLMAZSA OLMAZLARINDANDIR”

Ören muhtarı, Milas’ın coğrafi işaretli ürünlerinden olan Ören portakalı ile ilgili düşüncelerini de paylaştı: “Bu portakal Ören ve çevresi için olmazsa olmazlardandır. Bu portakalın neslinin tükenmemesi için pazardaki müşterilerim için aşı kesip, ağaçlarına aşıladığım da olmuştur.”

“BU AĞAÇLAR İMARLI ALANLARIN DIŞINDAKİ TARIM ARAZİLERİNE TAŞINMALI”

Tarım ürünlerinin imarlı alanların dışındaki tarım arazilerine taşınması gerektiğini belirten Bekir Keser, tarımsal üretime yönelik çalışmaların artması gerektiğini ifade etti: “Ören’de inşaatlar devam ediyor. İmara açılan alanlar belli. Buralardaki narenciye ağaçları gibi ağaçları imarlı alanlar dışındaki tarım arazilerine taşımalıyız.

“ÜRETİME YÖNELİK İŞLER YAPAMAZSAK MANDALİNAYI 20 TL’YE DEĞİL 50 TL’YE YERİZ”

Ören’in nüfusu gün geçtikçe artmaya devam ediyor. Narenciye konusu başta olmak üzere üretime yönelik çalışmalar yapmalı, üretimi fazlalaştırmalıyız. Yoksa bu gidişle mandalinayı 20 TL’ye değil 50 TL’ye yeriz.”

“NARENCİYE DE AĞAÇLAR TAŞINIYOR ÜRETİM SEVİYESİNDE KAYIP YOK DENECEK KADAR AZ”

Geçtiğimiz yıllara göre imar arazisindeki ağaçların tarım arazilerine taşınması sayesinde Ören’de narenciye üretiminde kayıp yaşanmadığını ifade eden muhtar; “Ayrıca yeni dikimler de söz konusu” diye konuştu.

KAYNAK: HABER MİLAS

REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.
POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

Araç çubuğuna atla