Milas Çizgi Gazetesi

NATO ve AVRUPA BİRLİĞİ

NATO ve AVRUPA BİRLİĞİ
Süt Birliği
Müfit DemirkolTÜM YAZILARI
Okundu
18 Temmuz 2023 - 15:34
Süt Birliği

Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütü, 4 Nisan 1949 yılında kurulan NATO, dünyanın en güçlü devletlerinin yer aldığı askeri bir örgüttür. Türkiye, NATO’ya üye olduğu 1952 yılından bu yana İttifak’ın geniş coğrafyadaki misyonlarına katkılar sağlamasının yanı sıra NATO içindeki en büyük ikinci ordusuyla İttifak içinde en eşsiz konumdaki üyelerinden biri olarak önemli rol oynuyor.

Türkiye, Kuzey Atlantik Paktı’nın (NATO) en büyük ikinci kara ordusuna sahip. Aynı zamanda, NATO’nun teröre karşı savaşında en ön safhalarda mücadele ederken asker ve sivil kayıpları da en fazla olan ülke. Bu durumda Türkiye, müttefiklerinin güvenliği açısından hayati öneme sahip.

Washington’da da Türkiye’nin NATO ve ABD güvenliğine katkısının yadsınamaz olduğu düşüncesi hâkim. Türkiye’nin Ortadoğu’daki tecrübesinden faydalanılması gerektiği her seferinde vurgulanıyor. Türkiye’nin NATO’nun ikinci büyük gücü olarak verdiği desteğin, ittifakın geleceği için ne kadar önemli olduğunun altı çiziliyor. Bunun yanı sıra, eski üst düzey yetkililer de NATO’nun Türkiye’siz düşünülemeyeceği görüşünde. Çünkü Türkiye, kritik bir jeostratejik konuma sahip.

Türkiye, NATO’ya birtakım taahhütlerde bulunmuştur. Dünyanın çeşitli yerlerinde ki olaylarda çok asker şehit vermiş, gazilerimiz olmuştur. Bu askeri yardımlarda da kendini göstermektedir. Yurdumuzda bulunan hava alanlarımızın büyük bir kısmı NATO’ya verilmiştir. Bu alanlar da bulunan atom başlıklı füzelerin kontrolü ve himayesi ise Amerika’ya aittir.

Amerika gerek kendi adına gerekse NATO adına yurdumuza birtakım yardımlarda bulunmuştur. En önemli olanı askeri yardımlardır. Ücretsiz olarak hibe edilen bu askeri yardımların en önemlisi araç yardımlarıdır. Ücretsiz verilen bu araçların yedek parçaları ise Amerika tarafından yurdumuza bedel karşılığı verilmektedir. Bu bedel de çoğunlukta, ücretsiz verilen araçların bedellerini geçmektedir.

Okullarımıza süt yardımı altında süt tozlarından yapılmış içecekler ücretsiz olarak verilmiştir. Bu ve bunun gibi ne olduğu belirsiz yardımlara “Marsshall” yardımı denilmekte idi.

Türkiye acı bir tabir ile NATO’nun kuklası olmuştur ve olmakta da devam edilmektedir. Yurdumuza verilen görevler genellikle askerlerimizin gönderilmeleri ile ilgili olmuştur. Olmakta da devam etmektedir. Şöyle ki;

Irak’a askeri eğitmen ve askeri danışmanlık sağlanması. Irak’ta kuvvet koruma timi konuşlandırılması.

İŞİD ile mücadele koalisyonu kapsamında gerçekleşen NATO uçaklarının uçuşlarına yakıt ikmali gerçekleştirilmesi.

Doğu Avrupa’ya yönelik yapılan tedbirlerde gerçekleşen uçuşlara yakıt ikmali yapılması.

Konya Hava Üssü’nün NATO’ya sunulması.

NATO Daimi Deniz Güçlerine ve NATO Daimi Mayın Karşı Tedbir Güçlerine daimi surette katılım.

Irak’ın Kuveyt’i işgali nedeniyle başlatılan operasyondur. Havadan erken uyarı özellikli uçaklar Türkiye’nin güneydoğusuna gönderildi ve kısa süre sonra bölgeye birlikler sevk edildi.[2] Türkiye savaşa fiili olarak katılmamış ama Saddam Hüseyin’in caydırılması için NATO’dan bölgeye hava savunma sistemi kurmasını istemiştir. Bu savaşta Çekiç güç kuvvetleri Türkiye’de konuşlanmıştır.

Yugoslavya Sosyalist Federal Cumhuriyeti’nin dağılmasının ardından Bosna Savaşı başladı. Durum 1992’de kötüleşmeye başladı ve NATO 1993’te Bosna’da uçuşa yasak bölgeye, Uçuş Yasağı Harekâtı ile Bosna Savaşı’na müdahale etmeye başladı. Türkiye bu savaşta ABD ile iş birliği yaparak ve Bosna askerlerine silah yardımında bulunarak destek verdi. Savaşta ABD mali destekte bulunurken Türkiye de Bosna ordusuna eğitim desteği verdi. Türkiye 1994 yılının Temmuz ayında Bosna’nın Zenica şehrine 1500 asker göndererek ateşkesin gözlemcisi olmuştur.

Kosova Savaşı’nın başlaması ile milyonlarca insan ülkesinden başka ülkelere göç etmek zorunda kaldı. Göç edenlerin en çok göç ettikleri ülkeler Arnavutluk, Kuzey Makedonya, Karadağ ve Türkiye oldu. Türkiye bu olanlara sessiz kalmamış ve 1999 yılında Kosova’ya yardım etmiştir. Türk uçakları ilk olarak denetim uçuşları yapmıştır ve daha sonra da Barış Gücünün bir parçası olmuştur.

Kosova’da Türklerin yaşıyor olması da Türkiye’nin Kosova’ya yardım etmesini tetikleyen unsurlardan birisi olmuştur. Savaşın sonunda bağımsızlığı ilan eden Kosova’yı tanıyan ilk devletlerden birisi Türkiye olmuştur.

Kararlı Destek Misyonu ile Afganistan’a yardım ve destek amaçlı koalisyon kurulmuştur. Kurulan koalisyona Türkiye, 600 asker göndererek katkı vermiştir.

Ayrıca Türkiye bu savaşta Çerçeve Ülke görevini üstlenen devletlerden birisi olmuştur. Bu savaş sonrası Türkiye 2020 yılına kadar Hamid Karzai Uluslararası Havaalanının güvenliğini ve işletmesini üstlenmiştir.

İçerisinde bulunduğumuz bu günlerde NATO ve Türkiye ilişkileri farklı boyutlara taşınarak, mevcut iktidarımızın, bazı Avrupa ülkelerinin ve Ukrayna’nın NATO üyesi olması için birtakım girişimlerde bulunması ise sonuçsuz kalmaktadır.

Tıpkı, senelerdir Avrupa Birliği’ne katılmak isteyen yurdumuz gibi. Bosna Hersek’in NATO’ya kabulünden sonra 2. Müslüman ülke olarak Avrupa Birliği üyesi olmak için didinmekte olduğumuz gibi..

REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.
POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

Araç çubuğuna atla