Milas Çizgi Gazetesi

“MUHTARLIK MÜESSESİ, SİYASALLAŞMAMIŞ TEK ÇÖZÜM MERKEZİDİR”

“MUHTARLIK MÜESSESİ, SİYASALLAŞMAMIŞ TEK ÇÖZÜM MERKEZİDİR”
Süt Birliği
Okundu
19 Ekim 2023 - 17:23
Süt Birliği

19 Ekim Muhtarlar Günü, nedeniyle bir araya gelen Milaslı muhtarlara seslenen Milas Muhtarlar Derneği Başkanı Ersoy Yılmaz, “temsil ettiği gücü Türkiye Cumhuriyeti Mührü’nden alan bu müessese siyasallaşmamış tek çözüm merkezidir” dedi…

 

19 Ekim Muhtarlar Günü dolayısıyla Milas’ta bir  tören düzenlendi. Milas ilçe protokolü ve Milaslı Mahalle Muhtarlarının katılımıyla Hacıilyas Mahallesi’nde bulunan Muhtarlar Derneği Binası önünden yürüyüş ile başlayan tören Atapark Meydanı’nda çelenk sunma töreni ile devam etti.

Milas Muhtarlar Derneği Başkanı Ersoy Yılmaz ve muhtarlar tarafından Atatürk büstüne çelenk sunulmasının ardından saygı duruşunda bulunularak İstiklal Marşı seslendirildi.

Milas Kaymakamı Mustafa Ünver Böke, Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat, oda başkanları, kurum amirleri, muhtarların katılımıyla düzenlenen tören Milas Muhtarlar Derneği Başkanı Ersoy Yılmaz’ın günün önem ve anlamını belirten konuşmasıyla devam etti.

Programa katılanlara teşekkür ederek, “Filistin’e yapılan insanlık dışı zulmü sonuna kadar kınıyoruz” diyen Yılmaz konuşmasında şunları dile getirdi:

Bu gün 19 Ekim Muhtarlar Gününü kutlamak için burada toplanmış bulunuyoruz.

“Muhtarlık müessesinin kuruluş günü olan 19 Ekim tarihi, Başbakanlığın 19 Ekim 2015 tarihli ve 11 sayılı genelgesiyle, Muhtarlar Günü olarak kutlanmasına karar verilmiştir.

Bugünün “Muhtarlar Günü” ilan edilmesinde başta Cumhurbaşkanımıza, Hükümetimize, Gazi Meclisimize ve emeği geçenlere şükranlarımızı sunuyoruz.

19 Ekim 1829 tarihinde 2. Mahmut tarafından yayınlanan bir fermanla İstanbul Üsküdar, Eyüp ve Galata kadılıklarında, daha sonra Anadolu’da Kastamonu Taşköprü’de kurulan muhtarlık müessesesi 194 yıldır bu topraklarda varlığını sürdürmektedir. Muhtarlık müessesi, Osmanlıdan Cumhuriyete taşınan ender kurumlardan biridir.

Muhtarlarımız bir yandan köy ve mahalle sakinlerinin devlet kurumlarıyla ilişkilerinde aracı bir rol oynarken, diğer yandan da çağdaş kamu yönetimi anlayışının en temel gereksinimlerinden biri olan katılımcılığın sağlanmasında önemli bir görevi yerine getirmekte, daha anlaşılır bir ifade ile devlet vatandaş arasında bir köprü vazifesi görmektedir. Muhtarlığın 194 yıllık Merkezi/Yerel idareyi temsil eden kurumları arasında toplumsal barışın sağlandığı müesseselerden biri olduğu unutulmamalıdır. Çünkü temsil ettiği gücü Türkiye Cumhuriyeti Mührü’nden alan bu müessese siyasallaşmamış tek çözüm merkezidir. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün dediği gibi muhtar, demokrasinin temel taşıdır. Bu günü bizlere “Muhtarlar Günü” olarak hediye eden başta Cumhurbaşkanımıza, Hükümetimize ve Gazi Meclisimize teşekkürlerimizi sunuyor, görev sırasında vefat eden muhtarlarımıza Allah’tan rahmet diliyorum, tüm muhtarlarımızın 19 Ekim Muhtarlar Gününü kutluyorum.”

Yılmaz’ın konuşmasının ardından program günün anısına çekilen fotoğraflarla son buldu.

REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.
POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

Araç çubuğuna atla