Milas Çizgi Gazetesi

MUHALİF OLAMAYAN MUHALEFET

MUHALİF OLAMAYAN MUHALEFET
Süt Birliği
Müfit DemirkolTÜM YAZILARI
94 okundu Okundu
05 Eylül 2023 - 9:59
Süt Birliği

Muhalefet, bir veya daha fazla siyasi parti veya diğer örgütlü gruplardan oluşur ve bir şehir, bölge, devlet, ülke veya diğer siyasi birimde siyasi kontrolü elinde tutan hükümete, partiye veya gruba, öncelikle ideolojik olarak karşı çıkar. Karşıtlık derecesi siyasi koşullara göre değişir.

Ülkemizde özellikle son iktidarın karşısında olup muhalefet yapmaya çalışan siyasi partilerimizin, düşüncesizce ve ülkemizin menfaatine uygun davranamadıkları ortadadır. Son cumhurbaşkanlığı seçimlerinde de inanılmayacak hatalar yaparak seçimi göz göre göre kaybetmişlerdir.

Muhalefet olarak, şimdi başımızda bulunan iktidar partisinin karşısına daha kuvvetli olmak amacı ile, tüm muhalefet partiler ile bir araya gelerek ittifak kurmuşlardır. Kurdukları bu birliktelikte daha önce şimdi iktidarda olan siyasi parti, Adalet ve Kalkınma Partisi bünyesinde çalışan, bakanlık görevlerini yapan, iktidar partisinde görev almış olan siyasilerin bulunması, kurulan bu birlikteliğin oy kaybetmesine sebep olmuştur.

“Millî görüş” adı altında, merhum Necmettin Erbakan tarafından Avrupa’da bulunan kardeşlerimizden, “Türkiye İslam Cumhuriyeti olacak” şeklinde para toplanmıştı. Bu görüşe katılarak, rahmetli Erbakan’ı destekleyen siyasilerimizin başında şimdi iktidarda olup cumhurbaşkanı ve AKP siyasi partisinin başkanı görevinde olan kişi ile birlikte, kendisinden ayrılarak, yeni siyasi partiler kurarak, kendisine karşı muhalefet ittifakında olanlar la bir araya gelmeleri, bu muhalefet ittifakının sonu olmuştur. Seçim kaybedilmiştir.

Muhalif olmaktaki amaç, “Daha iyiye ulaşmak” niyetine, fikrine ve amacına dayanırsa eğer, anlam kazanır. Bu amaçlar söz konusu olmadıkça, yapılan muhalefet, amaçsız bir çabaya dönüşecek ve sonuçta hem muhalif olan kişilerin ve eğer arada doğru bir fikir kırıntısı varsa bunun da dikkate alınmamasına yol açacaktır.

Türkiye’deki yerel yönetimlerin belirlenmesi için 31 Mart 2024 tarihinde belediyelerin seçimleri yapılacaktır. Seçim sonucunda belediye başkanı, büyükşehir belediye başkanı, belediye meclisi üyesi, il genel meclisi üyeleri, muhtarlar ve ihtiyar heyetleri belirlenecektir. Yapılacak bu seçimlerde muhalefet, ne gibi bir efor gösterecektir. Özellikle başta İstanbul olmak üzere, Ankara ve İzmir gibi büyük şehirlerimizin belediyeleri, halen iktidar da olan AKP için çok önemlidir.

Genel olarak AKP siyasi partisinin ve başında bulunan cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, yapılacak olan bu seçimlere büyük önem vermektedir. Ve bu konuda ki seçim faaliyetlerini başlatmıştır.

İşte tam bu noktada, muhalefetin de çalışmalarına hız vermesi gerekir. Önceleri, iktidarın ne hatalar yaptığını ve bu hataların nelere sebep olduğunu seçmenlere anlatması gerekir. Böylelikle seçmenlerin güvenlerini kazanacaktır.

Bu hataların başta gelenleri, Suriye ile olan ilişkilerimiz ve PKK gelmektedir. Buna bağlı olarak, Suriye ile olan durumumuzun ve yurdumuza gelen Suriyeli göçmenlerin geleceklerinin ne olacağı, neden bu ülke ile ve PKK ile savaşmakta olup, neden şehitler verdiğimizin hesabı sorulmalıdır.

Neden DEAŞ terör örgütüne Habur Sınır Kapısı’ndan 3 adet cephane yüklü TIR kamyonlarının çıkarken, bu cephanelerin Türkmenlere gönderildiğini ifade eden iktidarın, Türkmenler tarafından yalanlanmasının hesabı, muhalefet tarafından neden sorgulanmamaktadır? Neden yeni bir anayasaya ihtiyaç duyulmaktadır?

FETÖ terör örgütü nedir? Neden Fettullah Gülen iktidarın dostu olmuşken şimdi neden düşman olunmuştur. Man adasına gönderilen ayakkabı kutularının, Ankara da ve yurdun çeşitli yerlerinde ki iktidarın saraylarının ve iktidarın şatafatlı yaşamının nerden kaynaklandığının hesabı sorulmamaktadır.

Bu, yeteneksiz muhalefetin milletimize karşı hesabını vermek zorunda olduğu konulardan bazılarıdır. Bu ve buna benzer soruların cevabını isteyen bir muhalefete yurdumuzun ihtiyacı vardır.

REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.
POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

Araç çubuğuna atla