Milas Çizgi Gazetesi

MUĞLA’DA 62 BİN 63 EVCİL HAYVANA MİKROÇİP TAKILDI

MUĞLA’DA 62 BİN 63 EVCİL HAYVANA MİKROÇİP TAKILDI
Süt Birliği
Okundu
04 Ekim 2023 - 18:14
Süt Birliği

Muğla İl Tarım ve Orman Müdürlüğü Hayvan Sağlığı ve Yetiştiriciliği Şube Müdürlüğü, il genelinde hayvan refahını korumaya yönelik çalışmalarını büyük bir titizlikle sürdürüyor.

 

4 Ekim Dünya Hayvanları Koruma Günü dolayısıyla İl Tarım ve Orman Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, Muğla’da sahipli ve sahipsiz, evcil ve doğal hayat canlılarının tümüne bakım, koruma ve sağlık hizmeti sunulduğu belirtildi.

Muğla İl Tarım ve Orman Müdürlüğü Hayvan Sağlığı ve Yetiştiriciliği Şube Müdürlüğü, Muğla ve ilçelerinde hayvan bakımı ve sağlığı için yapılan faaliyetleri kamuoyu ile paylaştı. İl ve ilçe müdürlüklerinin Muğla genelinde hayvan hastalık ve zararlılarıyla yaptığı mücadelenin sürdürüldüğü belirtilirken, “Hayvan refahını korumaya yönelik faaliyetlerimize tüm evcil hayvanların ve çiftlik hayvanlarının uygun şartlarda bakım ve beslenmesini sağlayarak devam ediyoruz. Bu kapsamda çiftlik hayvanlarında veba hastalığından şap hastalığına, çiçek hastalığından brusellaya kadar 10’un üzerinde hastalığa karşı yıllık ortalama 1 Milyon doz aşı uygulayarak koruyucu aşılama çalışmalarını yürütüyoruz” denildi.

İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, “Kedi Köpek ve Gelinciklerin Kimliklendirilmesi ve Kayıt Altına Alınmasına Dair Yönetmelik” kapsamında kedi, köpek ve gelinciklerin kimliklendirme ve kayıt işlemlerini sürdürüyor. İl genelinde mikroçip uygulaması da yine aynı titizlikle devam ettiriliyor. Bu kapsamda Muğla’da serbest hekimler ve ilçe müdürlüklerimizde bugüne kadar 25.000’i kedi ve 37.063’ü köpek olmak üzere toplam 62.063 adet evcil hayvanın kaydı gerçekleştirildi. Kimliklendirilen hayvanlar, bilgisayar destekli PETVET sistemine kayıtları yapıldıktan sonra, sistem kayıtları yapılan hayvanlara ait pasaportlar hayvan sahibine teslim ediliyor.
Öte yandan İlçe Tarım ve Orman Müdürlükleri tarafından 2022 yılında 16 bin 437, 2023 yılının ilk 9 ayında ise 11 bin 925 sahipli kedi ve köpek kuduz aşısı ile aşılandı. İlçe Müdürlükleri sonbahar döneminde aşılamayı yoğunlaştırarak yıl sonuna kadar bu rakamı 35 bine ulaştırmayı hedefliyor.

SAYLAK: SAHİPLİ VE SAHİPSİZ TÜM HAYVANLAR BİZİM

İl Tarım ve Orman Müdürü Barış Saylak, 4 Ekim Dünya Hayvanları Koruma Günü’nün, hayatı paylaşan tüm canlıların haklarını koruma ve gözetme sorumluluğunu bir kez daha hatırlatmaya vesile olduğunu belirterek “Bizler, İl ve ilçe tarım ve orman müdürlükleri olarak tüm sahipli ve sahipsiz hayvanlara karşı işlenen suçlara derhal müdahale etme sorumluluğumuzun bilinciyle hareket ediyor ve çalışıyoruz. Bu konuda başta hayan severlerimiz ve bu konuda gönüllü çalışan sivil toplum kuruluşlarımız olmak üzere, tüm vatandaşlarımızı duyarlı olmaya ve söz konusu durumlarda ihbar ve şikayetlerini hızlı bir şekilde bizlere iletmeye çağırıyoruz” dedi.

REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.
POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

Araç çubuğuna atla