Milas Çizgi Gazetesi

MUĞLA MİLLETVEKİLİ UZUN: “ERDOĞAN’IN SEÇİM ÖNCESİ UÇUŞAN VAATLERİ HALA HAVADA!”

MUĞLA MİLLETVEKİLİ UZUN: “ERDOĞAN’IN SEÇİM ÖNCESİ UÇUŞAN VAATLERİ HALA HAVADA!”
Süt Birliği
Okundu
18 Ekim 2023 - 11:57
Süt Birliği

Cumhuriyet Halk Partisi Muğla Milletvekili Av. Cumhur Uzun, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 14 ve 28 Mayıs 2023’te gerçekleşen Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili Genel Seçimleri öncesinde vatandaşa verdiği seçim vaatlerini hatırlatarak konuyu meclis gündemine taşıdı.

 

Erdoğan’ın seçim öncesi uçuşan vaatlerinin havada kaldığını söyleyen CHP Muğla Milletvekili Cumhur Uzun seçim öncesi verilen ve hala adım atılmayan vaatleri bir bir sıraladı. Cumhurbaşkanı yardımcısı Cevdet Yılmaz’ın yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığına yazılı soru önergesi veren Uzun: “Cumhurbaşkanı Erdoğan seçimlerden önce verdiği vaatlere dair bırakın çalışmayı, açıklama dahi yapmıyor. Halkımızın huzuruna çıkarak verdiği vaatlerle oy alan Erdoğan verdiği sözleri unuttu. Ama biz hatırlatmaya devam edeceğiz” dedi.

MÜLAKATI KALDIRACAĞIZ DEDİLER, MÜLAKATLARIN KALDIRILMASINA DAİR ÖNERİYİ DAHİ REDDETTİLER!

Erdoğan’ın mülakatı kaldırma sözü verdiğini hatırlatan Uzun: “Cumhurbaşkanı Erdoğan seçimlerden önce kamuya personel alımları için: “Mülakatı kaldırarak, gençlerimizin sınavlardaki başarı sıralamasına göre yapacağız.” demişti. Fakat Milli Eğitim Bakanı Erdoğan’ı yalanlar nitelikte yaptığı açıklama ile “Cumhurbaşkanımız mülakatların uygulanış biçimiyle ilgili rahatsızlığını dile getirdi. Biz de mülakatları, mülakat gibi yapmaya karar verdik.” dedi. Hala iktidarın mülakatların kaldırılmasına dair bir çalışması yok. Üstelik mülakatların kaldırılmasına dair muhalefetin önerisi geçtiğimiz günlerde AKP ve MHP tarafından reddedildi.” dedi.

3600 EK GÖSTERGEDEN HALA SES YOK…

Cumhurbaşkanı Erdoğan seçim öncesinde birinci dereceye yükselen tüm memurlar için: “Tüm memurlarımızın 3600 ek gösterge hakkından yararlanabilmesini sağlayacağız…” dediğini hatırlatan Uzun: “ İktidar sözlerinin üzerine yatıyor. Birinci dereceye yükselen tüm memurlar için 3600 ek gösterge verileceği vaadine dair yapılan bir çalışma hala yok” ifadelerini kullandı.

EV HANIMLARININ EMEKLİLİK PRİMİNİN BİR KISMI DEVLET TARAFINDAN KARŞILANACAKTI?

Cumhurbaşkanı Erdoğan ev hanımlarının emekliliklerine dair verdiği vaatte: “Ev hanımlarının emeklilik primlerinin bir kısmını devlet olarak biz ödeyeceğiz…” sözlerini hatırlatan CHP’li Uzun: “Erdoğan seçim öncesinde bir söz de ev hanımlarına vermişti. Ev hanımlarının emeklilik primlerinin bir kısmının devlet tarafından ödeneceğini söyleyen Erdoğan hala bu konuda bir adım atmış değil. Milyonlarca ev hanımı bu vaadin yerine getirilmesini bekliyor” dedi.

ESNAF 7200 GÜNÜ BEKLİYOR…

Yaptığı açıklamada Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın küçük esnafların prim ödeme gün sayısına dair söz de verdiğini hatırlatan Uzun, Erdoğan: “Küçük esnaflarımızın prim ödeme gün sayısını SGK’lılar ile eşitleyerek 7200 güne indiriyoruz…” demişti. Esnaflar bu düzenlemenin bir an önce hayata geçirilmesini bekliyor. İktidar seçimin üzerinden dört buçuk ay geçmesine rağmen hala adım atmadı” dedi.

“Seçim öncesi ekonomiden, sağlığa, insan haklarından, sığınmacıların durumuna kadar onlarca söz veren Erdoğan sözlerini unuttu.”

Seçim öncesi birçok alanda verilen onlarca söz ve vaadin unutulduğunu dile getiren Uzun; “Enflasyon tek haneli rakamlara inecek dediler her geçen gün artıyor. Kadına şiddette sıfır tolerans dediler neredeyse her gün bir kadın cinayeti haberi ile sarsılmaya devam ediyoruz. Sığınmacıları geri göndereceğiz dediler ama sınırlarımızdan hala kaçak geçişler devam ediyor. Siyasette verilen sözler tutulmalıdır. Erdoğan seçimlerde verdiği bu sözleri bir an önce hayata geçirmelidir. Sadece bize oy veren değil AKP’ye oy veren vatandaşlarımız adına da bu sözlerin takipçisi olmaya devam edeceğiz” dedi.

CHP’li Uzun’un Cumhurbaşkanı yardımcısı Cevdet Yılmaz’a yönelttiği sorular şöyle;

-Cumhurbaşkanı Erdoğan seçimlerden önce kamuya personel alımları için: “Mülakatı kaldırarak, gençlerimizin sınavlardaki başarı sıralamasına göre yapacağız” demişti. Personel alımlarında mülakatı kaldırmak için yapılan bir çalışma var mıdır? Mülakatları kaldıracak düzenlemeleri ne zaman gündeme getirmeyi planlıyorsunuz?

-Cumhurbaşkanı Erdoğan seçim öncesinde birinci dereceye yükselen tüm memurlar için: “Tüm memurlarımızın 3600 ek gösterge hakkından yararlanabilmesini sağlayacağız…” demişti. Bu konuya dair yapılan bir çalışma var mıdır? Bu düzenlemeyi ne zaman yapmayı düşünüyorsunuz?

-Cumhurbaşkanı Erdoğan ev hanımlarının emekliliklerine dair verdiği vaatte: “Ev hanımlarının emeklilik primlerinin bir kısmını devlet olarak biz ödeyeceğiz…” demişti. Ev hanımlarının emekliliklerine dair verilen bu söze dair yapılan bir çalışma var mıdır? Bu düzenlemeyi ne zaman yapmayı düşünüyorsunuz?

-Cumhurbaşkanı Erdoğan küçük esnafların prim ödeme gün sayısına dair verdiği vaatte: “Küçük esnaflarımızın prim ödeme gün sayısını SGK’lılar ile eşitleyerek 7200 güne indiriyoruz…” demişti. Henüz bu konuya dair bir düzenleme yapılmadı. Bu düzenlemeyi ne zaman yapmayı düşünüyorsunuz? Bu konu hakkında yapılmış bir çalışma bulunmakta mıdır?

-Cumhurbaşkanı Erdoğan seçim öncesi: “Erken yaşta evlilik ve kadına yönelik şiddet konusunda sıfır tolerans ilkesiyle çalışmayı sürdüreceğiz.” Demişti. Neredeyse her gün bir kadın cinayeti işlenen ve erken yaşta evliliklerin devam ettiği ülkemizde seçimden bugüne bu konularda hangi çalışmalar yapıldı? Gerekli düzenlemeleri ne zaman gündeme getirmeyi düşünüyorsunuz?

-Cumhurbaşkanı Erdoğan: “Enflasyonu yeniden tek haneli rakamlara düşürerek ülkemizi bu sorundan mutlaka kurtaracağız.” Demişti. Enflasyonun tek haneli rakamlara düşmesi için öngördüğünüz bir tarih var mıdır?

-Cumhurbaşkanı Erdoğan “Türkiye’deki sığınmacıların “Gönüllü, güvenli ve onurlu geri dönüşünü.” artırma sözü vermişti. 01.01.2023 – 30.09.2023 tarihleri arasında kaç sığınmacı ülkelerine geri döndü? Aylara göre dağılım nedir?

-Geçtiğimiz günlerde Sayın Erdoğan “Yeni evlenen çiftlere aile ve gençlik bankasından karşılanmak üzere faizsiz kredi imkanı sunacağız…” demişti. Bu banka ne zaman kurulacak? Krediler ne zaman verilmeye başlanacak?

REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.
POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

Araç çubuğuna atla