Milas Çizgi

MİTSO’NUN ÇEKİŞKE ZEYTİNİNİN AB COĞRAFİ İŞARET BAŞVURUSU KOMİSYONA ULAŞTI

MİTSO’NUN ÇEKİŞKE ZEYTİNİNİN AB COĞRAFİ İŞARET BAŞVURUSU KOMİSYONA ULAŞTI
Süt Birliği
63 okundu Okundu
11 Temmuz 2023 - 10:32
Süt Birliği

Milas zeytinyağına Avrupa Birliğinden coğrafi işaret almayı başaran Milas Ticaret ve Sanayi Odasının sofralık yerel zeytin çeşiti olan Milas yağlı zeytinine yaptığı başvurusu inceleme sürecinin ardından askıya çıkarıldı.

 

MİTSO, Milas yağlı zeytininin askı sürecinin 16 Ağustosta dolmasını beklerken Milas çekişke zeytinine de AB coğrafi işareti almak için başvuruda bulundu. Avrupa Birliğinin Tarım ve Kırsal Kalkınma Genel Müdürlüğü Komisyonu tarafından başvuru dosyasının alındığı ve işleme koyulduğu MİTSO’ya bildirildi. MİTSO Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer, “Milas zeytinyağımıza AB coğrafi işareti almıştık. Şimdi sırada Milas yağılı zeytini var. Gerekli incelemeler tamamlandı ve askı süreci başladı. Askı süreci 16 Ağustosta dolacak. Bir itiraz gelmemesi halinde Milas yağlı zeytini de AB coğrafi işareti alacak. Ayrıca Milas’a özgü sofralık zeytin çeşitlerimizden Milas çekişke zeytini için de yaptığımız başvuru AB’nin ilgili komisyonuna ulaştı. Bu konuda AB komisyonundan başvurumuzun kendilerine ulaştığının resmi teyit yazısı odamıza ulaştı. Çekişke zeytinimizin de AB coğrafi işareti alacağını umuyoruz. Sofralık iki zeytin ürünümüze AB coğrafi işareti almamız, yöremizin ve ülkemizin zeytinciliğinin gelişmesine katkıda bulunacak önemli bir gelişme olacaktır” diye konuştu.

Türk Patent ve Marka Kurumundan coğrafi işaret tescili alan Milas cekişke zeytini eylül, ekim aylarında hasat edilen tam olgunlaşmamış yeşil zeytin tanelerinin bir taşla çekirdeği ezilmeyecek şekilde kırıldıktan sonra tatlandırılmasıyla hazırlanıyor. Acı suyunu atan zeytin taneleri tabaklara alındıktan sonra üzerlerine Milas zeytinyağı dökülüp tuz serpilip limon sıkılarak yeniliyor. Sezonun ilk ürünü olan Milas çekişke zeytini yoğun aroması ve lezzetiyle Milas’ın kahvaltı sofralarının baş köşesinde yer alıyor.

REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.
POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

Araç çubuğuna atla