Milas’ta Boğa Güreşleri Nefes Kesti…

Milas’ta Boğa Güreşleri Nefes Kesti…

Muğla Boğacılar Derneği tarafından boğa güreşi organizasyonu gerçekleştirildi. Milas Boğa Güreşleri Tertip Komitesi Başkanı Kahraman Akar’ın organizasyonunda namlı 50 boğanın mücadele ettiği güreşler nefes kesti… Milas Arena’da gerçekleşen ve yoğun ilgi gören organizasyonda davul zurna dinleyen boğa ise etkinliğe ayrı bir renk kattı.

Muğla Boğacılar Derneği tarafından Milas Yörük Obaları Kültür Derneği’nin katkılarıyla Milas Arena Sahası’nda boğa güreşleri düzenlendi.

Tertip Komitesi’ni Kahraman Akar, Hüseyin Tahta, Levent Demir, Kemal Karabulut’un oluşturduğu, Hakan Demirtaş’ın cazgırlığını yaptığı güreşler Baş, Başüstü, Başaltı ve Deste gruplarında gerçekleşti.

Güreşler hakkında bilgi aktaran Milas Boğa Güreşleri Tertip Komitesi Başkanı Kahraman Akar, bu yıl altıncı güreş etkinliğini gerçekleştirdiklerini belirterek, “Daha önce Mumcular’da, Ören’de, Bafa’da güreşlerimiz oldu. Bu etkinliklere biz aslında boğa güreşi değil, boğa barıştırma etkinliği diyoruz. Boğalar yaylaya salınmadan önce bu tür organizasyonlarla biraraya getirilir barıştırılır. Biz bunu festival havasına çevirdik. Yaptığımız etkinliklerle de inşaat çalışmaları devam eden okullara, camilere yardımda bulunmaya çalışıyoruz. Bugün burada 50 boğa güreşti. Güreşler dörtlü gruplar halinde yapıldı. Yani bir boğa 4 farklı boğa ile güreşti. Toplam 14 ayrı grup yaptık. Kaymakamlık başta olmak üzere birçok kurum, kuruluş, sivil toplum örgütü adına hazırlanmış kupamız var. Bu kupalar güreş şampiyonlarına verildi. Her yıl artan ilgiyle bölgede ses getiren organizasyonlarımız da inşallah seneye daha güzellerini yapacağız” dedi.