Milas Çizgi Gazetesi

MİLAS ÖKSÜZ KALDI

MİLAS ÖKSÜZ KALDI
Süt Birliği
143 okundu Okundu
22 Mayıs 2023 - 4:05
Süt Birliği

Ölümü ile sevenlerini yasa boğan Milas’ın Gazipaşa – Firuzpaşa Mahalleleri Muhtarı Recep Panay kalabalık bir katılımla gözyaşları ile toprağa verildi.

 

Ziyaret için gittiği İstanbul’da rahatsızlanarak hastaneye kaldırılan, kalp krizi geçirdiği belirlenen ve yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamayan Gazipaşa – Firuzpaşa Mahalle Muhtarı Recep Panay için tören düzenlendi.

75 yaşında aramızdan ayrılan Panay’ın cenazesi ilk önce Gazipaşa – Firuzpaşa Mahallesindeki evinin önüne getirildi. Evinin önünden omuzlarda yaklaşık 30 yıl hizmet verdiği muhtarlık binası önüne getirilen Panay’ın cenazesi düzenlenen duygu dolu törenle sonsuzluğa uğurlandı.

Gazipaşa Firuzpaşa Mahalleleri Muhtarlık hizmet binası önüne toplanan yüzlerce kişi Panay için düzenlenen törende duygu dolu anlar yaşadı. Burada Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat, Milas Mahalle Muhtarları Derneği Başkanı Mehmet Çoban ve manevi oğlum dediği Mehmet Sert birer konuşma yaptılar.

İlk olarak konuşan manevi oğlu, arkadaşı Mehmet Sert oldu. Sert konuşmasında; “Evet bugün kelimeler kifayetsiz, sözcükler öksüz, yüreklerimiz hüzünlü!

Bizler muhtarımın ailesi olarak, onun manevi evlatları olarak, onun sevenleri olarak, onun mahalle sakinleri olarak hayatımızın en acı süreçlerinden birini yaşıyoruz ama bir o kadar da ona duyulan sevgi selini görünce bir nebze olsun kendimizi toparlamaya, acımızı hafifletmeye çalışıyoruz,

Bugün hayatı hep mücadeleler le geçmiş, geldiği yeri asla unutmayan, işçilikten sendika yöneticiliği görevlerinde bulunmuş , muhtarlar derneğinin kurucu başkanlığını yapmış, çeşitli sivil toplum kuruluşlarının yönetimlerinde yer almış, kendini topluma adamış, kendi kendine en iyi şekilde yetiştirmiş, insanların gönlünde kalıcı bir  yer edinmiş, bir toplum bilimciyi, bir Milas sevdalısını, yeri doldurulamayacak Recep ustayı, ilçemizin ve bölgemizin sanatçı ruhlu efsane muhtarını ebediyete uğurluyoruz.

O şahsına münhasır söylemleriyle, davranışlarıyla hep haklı çıktı ve her söylediğini de yaptı. Dik durdu, eğilmedi, bildiği tüm doğruları savundu. Milas aşığı, insan ve dost vefalısı, Cumhuriyet ve Atatürk sevdalısıydı. Onun için Milas’ın ayrı bir yeri vardı, başka şiirlerde bilmesine rağmen ilk önce Milas şiirini okur, Milas’ın her yerde tanıtılmasına çok büyük katkı yapardı.

Davet edilen neresi olursa olsun siyasi görüş, kişi kurum ve kuruluş ayrımı yapmaksızın katılır ve cemiyetleri onurlandırır, bulunduğu yeri neşelendirirdi.

Siz yokken ben vardım derdi haklıydı çünkü o son yüz yılımızı yaşayan canlı bir tarihti ve muhtarlık binasını adeta bir tarih müzesine çevirdi, onun değerleri, eserleri, hatıraları bizlerle ve gelecekte hep yaşamaya devam edecektir.

30 yıla yakın sürdürdüğü muhtarlık görevinde, ben muhtar olarak öleceğim derdi ve muhtar olarak ta ebedi dünyaya intikal etti. Bugün onun bize vasiyet ettiği gibi Osmanlı döneminden kalan ve kendisine intikal ettirilen muhtarlık mührü ile birlikte sonsuzluğa uğurlayacağız.

Kendi söylemiyle ifade ettiği gibi, başın düşerse dara Recep Panay’ı ara diyerek garibanların babasıydı, çocukların muhtar dedesi, mahalle sakinlerinin dert ortağı, şiirleriyle ve oyunlarıyla etkinliklerin, toplantıların ve törenlerin vazgeçilmez ismiydi.

Onun insan ve halkla ilişkileri bilimsel olarak araştırılıp tez konusu yapılacak kadar değerli, kitaplaştırılacak kadar kıymetlidir.

Şahadetnamem yok derdi ama o üç beş üniversite bitiren insanlar kadar bilgili, müthiş bir ön görüye ve dehaya sahipti.

Sanki içine doğmuştu bu ayrılık, muhtar arkadaşlarıyla helalleşerek İstanbul’a gitmesi, bir şiir okuyacağı için ilk defa telefonla eşini arayarak izin istemesi, sanki bu ayrılığın sinyalleriydi. Yine son şiirini en güzel şekilde okudu ve tüm salon onu ayakta alkışladı.

Her dışarı gittiği yerde bir ülke lideri gibi karşılanır, sevilir, değer görürdü, bazen yakın arkadaşlarına sizin yanınızda teneke kadar değerim yok diye takılır, dışarı illerde ona gösterilen sevgiyi ve verilen değeri belirtmek isterdi. Siyasiler ve iş insanları gelir ona akıl danışır görüş ve fikirlerini alırlar, oda bundan fazlaca memnuniyet duyardı.

Ve bu acı olay yaşanır yaşanmaz İstanbul’daki o büyük etkinlikteki tüm iş insanları bulunduğu hastaneye akın ettiler, saatlerce onu beklediler, ama maalesef onu yaşatamadık, kurtaramadık. Az yaşa çok yaşa akıbet gelecek başa derdi. Ölüme; güle oynaya gitti ve bu dünyadan bu şekilde göç etti gitti.

Muhtarımın sevenleri olarak bizler, mülki ve idari, yerel yöneticilerimizden özellikle kaymakamımız ve belediye başkanımızdan muhtarımın adının bir tesise, bir caddeye veya ona yakışacak bir yere adının verilerek ölümsüzleştirilmesini istiyoruz. Bu konuda şimdiden takdirlerinize saygıyla arz ediyoruz.

Değerli büyüğümüz, efsane muhtarımız bizlere insan sevgisini ve vefayı aşıladığın için, bizlere yol gösterip rehber olduğun için, karşılıksız sevginin ne kadar yüce olduğunu öğrettiğin için sana minnettarız, ruhun şad mekânın cennet olsun, güle güle büyük usta hakkını helal et bizlere”

Muhtarlar Derneği Başkanı Mehmet Çoban ise hüzünle ve zorlukla yaptığı konuşmasında “o bizim ağabeyimizdi. Bizlere emanet ettiği bir Milas var. Biz buradayız şimdi sen yosun abi mekânın cennet olsun, seni çok özleyeceğiz” dedi…

Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat ise “bugün kelimeler kifayetsiz, Milas öksüz kaldı” dedi.

Başkanın konuşurken zorlandığı konuşmasının ardından oğlu Mehmet Panay babasının seslendirdiği Cahit Sıkkı Tarancı’nın Abbas şiirine vurgu yaparak “HAYDİ ABBAS VAKİT TAMAM” diyerek göz yaşları ile tabutunu yeniden omuzlayarak cami avlusuna sevenlerinin omuzlarında getirildi.

Panay’ın sözlerinin ve bazı anılarının paylaşıldığı konuşmaların ardından Kurşunlu Cami’de cenaze namazı düzenlendi.

Yüzlerce kişinin adeta sığmadığı cami avlusunda yakınları taziyeleri kabul ederken, Milas Kaymakamı Mustafa Ünver Böke ve Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat başta olmak üzere sevenleri Panay’ın tabutuna çiçek bırakarak ona veda etti.

Muğla Valisi Orhan Tavlı, Milas Kaymakamı Mustafa Ünver Böke, Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat, CHP Muğla Milletvekili Süreyya Öneş Derici, önceki dönem Muğla Milletvekilleri Yavuz Demir, Burak Erbay, Fevzi Topuz, Suat Özcan, kurum amirleri, oda ve dernek başkanları, mahalle muhtarları ile çok sayıda vatandaşın katılımı ile gerçekleştirilen cenaze namazını Milas İlçe Müftüsü Yusuf Yaşar kıldırdı.

Sevenlerinden “Helallik” alınmasının ardından Panay, gözyaşları ile Milas Şehir Mezarlığı’nda toprağa verildi.

Renkli bir kişiliğe sahip olan Panay, 27 Mart 1994’den yılından buyana Firuzpaşa – Gazipaşa Mahalleleri Paşalar Muhtarı olarak görev yapmaktaydı.

REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.
POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

Araç çubuğuna atla