Milas Çizgi Gazetesi

Milas Çam Balı Birincilik Ödülü Aldı

Milas Çam Balı Birincilik Ödülü Aldı
Süt Birliği
Okundu
16 Kasım 2022 - 14:09
Süt Birliği

Arıcılık sektörünü uluslararası düzeyde tüm paydaşları ile buluşturan 7. Uluslararası Muğla Arıcılık ve Çam Balı Kongresi Marmaris ilçesinde başladı. 7.Uluslararası Muğla Arıcılık ve Çam Balı Kongresi’nde Türkiye Arıcılık Ödülleri gecesinde 1. Çam ve diğer salgı bal kategorisinde Milas’ı temsil eden Tuzabat Mahallesi’nden Süleyman Öner oldu…
Marmaris Grand Yazıcı Turban Otel’de 4 gün sürecek olan kongrede Türkiye ve dünya arıcılığının teknik ve ekonomik sorunları, konularında uzman ulusal ve uluslararası bilim insanlarının ve arıcıların katılımı ile ele alınıyor. Kongre öncesinde düzenlenen basın toplantısında Türkiye Arıcılar Birliği Başkanı ve aynı zamanda Kongre Başkanı Ziya Şahin, Kongre Sponsor Firması olan BEE’O’nun Kurucu Ortaklarından Dr. Aslı Elif Tanuğur Samancı ve Muğla Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Veli Türk kongrenin içeriği hakkında bilgi verdi.
Programın 2. bölümü, Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Ebubekir Gizligider, Orman Genel Müdürü Bekir Karacabeyli, Muğla Valisi Orhan Tavlı, il ve ilçe protokolü, 12 ülkeden araştırma görevlileri, bal üreticileri ve sektör temsilcilerinin katılımıyla gerçekleşen kongrenin açılış töreni ile devam etti.
7.Uluslararası Muğla Arıcılık ve Çam Balı Kongresi’nde Türkiye Arıcılık Ödülleri gecesi düzenlendi. Türkiye’nin birçok bölgesinde bal üretimi yapan üretici ve sektöre firma olarak katkıda bulunanlara ödülleri verildi. Çam ve diğer salgı bal kategorisinde Milas’ı temsil eden Tuzabat Mahallesi’nden Süleyman Öner birincilik ödülü ile Milas’a döndü.
Marmaris’te arıcılık sektörünü uluslararası düzeyde tüm paydaşları ile buluşturan 7. Uluslararası Muğla Arıcılık ve Çam Balı Kongresi gerçekleştirildi.
Marmaris Grand Yazıcı Turban Otel’de 4 gün süren kongrede Türkiye ve Dünya arıcılığının teknik ve ekonomik sorunları, konularında uzman ulusal ve uluslararası bilim insanlarının ve arıcıların katılımı ile ele alınırken, Türkiye arıcılığına önemli katkıları bulunan üretici ve firmalara yönelik Türkiye Arıcılık Ödülleri Gecesi düzenlendi.
ÇAM BALINDA MİLAS’A ÖDÜL
Monofloral bal yarışmasının birincisi olan Muğla Ula’dan Sabahatdin Yaraşlıoğlu’na, ikinci olan Muğla Menteşe’den Tamer Topal’a ve üçüncü olan Bitlis’ten Kurtuluş Çardak’a
Polifloral bal yarışmasında birinci olan Muğla Köyceğiz’den Abdulmuttalip Aydın’a, ikinci olan Karaman’dan Gürsel Yasan’a ve üçüncü olan Bitlis’ten Çağlar Çardak’a
Çam ve diğer salgı bal yarışmasında birinci olan Muğla Milas’tan Süleyman Öner’e, ikinci olan Kırklareli’nden Arzu Tulin Efe’ye ve üçüncü olan Muğla Marmaris’ten Hasan Karyiğit’e
En güzel tasarım ve jüri özel ödülü Muğla Köyceğiz’den Abdulmuttalip Aydın’a ödülleri Orman Genel Müdürü Bekir Karacabeyli, Türkiye Arıcılar Birliği Başkanı Ziya Şahin, Muğla Orman Bölge Müdürü Yasin Yaprak, Muğla Arıcılar Birliği Başkanı Veli Türk, yönetim kurulu üyeleri, geceye katılan birlik başkanları ve akademisyenler tarafından verildi.
FİRMALAR DA ÖDÜLLENDİRİLDİ
Ayrıca, arıcılık kategorisinde; Yasaeng Arı Sütü Seti ile Apimaye birinci, Demonte Kovan ile Mustafa Kösoğlu ikinci, Sır Alma Kutusu ile Apimaye üçüncü oldu.
Yöntem geliştirme kategorisinde, Arı İpeği Üretimi ile Prof. Dr. Oktay Yıldız birinci, Oğul Yakalama Aparatı ile Apimaye ikinci, Yaban Arısı Yakalama Düzeneği ile Apimaye üçüncü oldu.
Arı ürünleri kategorisinde; Beeo firması Kolajen Shot Propolis ile birincilik, Yoğun Bakım Kremi ile ikincilik ve D3+k2 Vitaminli Propolis ile üçüncülük ödülünü aldı.
BAŞARILI ARICILAR VE AKADEMİSYENLERE DE ÖDÜL
Prof. Dr. Ahmet Güler, Prof. Dr. Kadriye Sorkun, Prof. Dr. Nevzat Artık, Ahmet İnci, Alim Tutar’a arıcılık sektörüne katkılarından dolayı;
Emekli birlik başkanları olan; Trabzon Birlik Başkanı Zekeriya Aydın, Zonguldak Birlik Başkanı Selahattin Güney, Rize Birlik Başkanı Fevzi Civaoğlu’na,
Arıcılığa yapmış oldukları hizmetlerden dolayı; Halit Çelebi, Alper Kuyucu, Mücdettin Çakan, Bitlis Arı Yetiştiricileri Birliği’ne
Başarılı arıcılar ödülleri; Sibel Utlu (Kadın Arıcı), Murat Mutlu (Deneyimli Arıcı), Ramazan Aydoğan (Engelli Arıcı), Cerit Koçyiğit’e (Engelli Arıcı)
Medya Sektörü Ödülleri; Kovan Filmi Senarist ve Yönetmeni Eylem Kaftan’a, Medya Çalışmaları ve Arıcılığın Tanınmasına Sunduğu Katkılardan İsmail Uğural’a ve de Celal Toprak’a
Yayınları ile arıcılığın tanınmasına sunduğu katkılardan dolayı TRT Genel Müdürlüğü’ne Bu Toprağın Sesi Programına Kamu Kurumu ödülü verildi.
Sektöre emek ve hizmet vermiş, kişi ve kuruluşlara ödül verilmesinin bundan sonraki kongrelerde yerleşmesi ve devamının getirilmesi arıcılık sektörünün gelişmesine de ivme katacağı ifade edildi.
Kongre Dünya Konuşuyor Paneli, Üretici Konuşuyor Paneli, Sektör Konuşuyor Paneli,Yarışmalar, Ödül Töreni, 4. Ormanlarımız ve Arıcılık Çalıştayı,Teknik Gezi ile devam edecek.

REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.
POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

Araç çubuğuna atla