Milas Çizgi Gazetesi

Köy Enstitüsü Gibi Zeytincilik Okulu Projesi MİTSO’da…

Köy Enstitüsü Gibi Zeytincilik Okulu Projesi MİTSO’da…
Süt Birliği
Okundu
04 Mayıs 2022 - 22:52
Süt Birliği

Proje okulda öğrenim görecek öğrencilerin aynı zamanda üretim yapmalarını da öngörürken okulun yüzde 70’e varan oranda elektrik enerjisi tasarrufu yapacak şekilde planlandığı, kullanacağı elektrik enerjisini güneşten ve biyogazdan kendisinin üreteceği, müzesi ve restoranlarıyla kendi giderlerini kendisinin karşılayacağı bir proje olduğu bildirildi.

Milas Ticaret ve Sanayi Odası’na Milas’ta “Köy Enstitüsü” gibi öğretim verecek “Zeytincilik Okulu” projesi sunuldu. Proje okulda öğrenim görecek öğrencilerin aynı zamanda üretim yapmalarını da öngörürken okulun yüzde 70’e varan oranda elektrik enerjisi tasarrufu yapacak şekilde planlandığı, kullanacağı elektrik enerjisini güneşten ve biyogazdan kendisinin üreteceği, müzesi ve restoranlarıyla kendi giderlerini kendisinin karşılayacağı bir proje olduğu bildirildi.

İ.T.Ü Mimarlık Fakültesi Bina Bilgisi Anabilim Dalı bünyesinde öğretim üyesi yardımcısı olarak görev yapan ve özel mimarlık ofisi de bulunan Y. Mimar Cem Erözü tarafından Urla için hazırlanan, Milas’ta da uygulanabileceği düşünülen ve Köy Enstitülerinin öğretim ilkelerine uygun olarak öğretim verecek teknik lise düzeyindeki “Zeytincilik Okulu” projesinin tanıtımı yapıldı.

Milas’ta Akarca Çiftliğinin Kimya Mühendisi İzzet Ezber’in daveti üzerine Milas’a gelen Y. Mimar Cem Erözü, özgün ve ilginç projesini MİTSO Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer’e anlattı. Milli Eğitim Bakanlığı ile uyumlu şekilde yapılması tasarlanan Zeytincilik Okulu için AB’den de hibe desteği sağlanabileceğini belirten Y. Mimar Cem Erözü, okulun en temel özelliğinin öğrencilerin üretimin içinde olacağı Köy Enstitüleri gibi bir sisteme uygun olarak planlandığını anlattı.

Projenin mimarlık ve mühendislik özelliklerini de anlatan Cem Eörzü, projeye göre yapılacak Zeytincilik Okulu’nda sınıfların, salonların, ortak kullanım alanlarının çok amaçlı kullanıma uygun olması ve deprem riskini ortadan kaldırması amacıyla altıgen şekilde tasarlandığını ifade etti.

Okul binalarının çatılarının da yeşil bitki örtüsüyle kaplanacağını belirten Erözü, yüzde 70 enerji tasarrufuyla faaliyet gösterecek okulda elektrik enerjisinin güneşten ve okulun atıklarının değerlendirildiği biyogazdan sağlanacağını da sözlerine ekledi. Okulun öğrencileri tarafından işletilecek restoranları, spor ve konferans salonları, kütüphanesi ile de dışarıya açık bir yapı olduğunu belirten Cem Erözü, projenin zeytincilik alanında son yıllarda çok önemli gelişmeler gösteren Milas’ta da uygulanabileceğini söyledi.

MİTSO Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer, Milas’a gelerek ilginç ve çok kapsamlı okul projesini tanıtan Y. Mimar Cem Eröz‘e ve kendisini Milas’a davet eden Kimya Mühendisi İzzet Ezber‘e teşekkür etti. Projenin tanıtımından çok etkilendiğini belirten Reşit Özer, “Bu çok ilginç bir proje. Yapılaşma biçimiyle, çevreci özellikleriyle, en önemlisi de okulda öğrenim görecek öğrencilerin üretime katılmasını sağlamayı amaçlayan bir okul olmasıyla çok özel bir çalışma. Bu önerinizi Milas’ta yapabilir miyiz, bunu araştıracağız. Yapılacak araziyi buluruz. Okulun yapımı için gereken bütçenin oluşturulabilmesi için Belediye, Kaymakamlık ve Valilikle görüşeceğim. Milletvekillerimize anlatacağım. Projenizi TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu’na da anlatacağım. Bu projenin gerçekleşmesini çok isterim” diye konuştu.

REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.
POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

Araç çubuğuna atla