Milas Çizgi Gazetesi

KOBİ’LERE 100 BİN LİRAYA KADAR DESTEK VAR!

KOBİ’LERE 100 BİN LİRAYA KADAR DESTEK VAR!
Süt Birliği
194 okundu Okundu
06 Kasım 2020 - 18:30
Süt Birliği

*KOBİ’lerin başta maaş ve kira ödemeleri olmak üzere temel maliyetlerinin karşılanması için nakit ihtiyaçlarını karşılamak üzere 48 ay vadeyle ve yüzde 11.5 faiz oranıyla 100 bin TL’le kadar nakit desteği sağlanacak.

Küçük ve orta boy işletmelere (KOBİ) 48 aya kadar vadeli,, yıllık yüzde 11.5 faizli, 100 bin liraya kadar nakit desteği sağlayan paket açıklandı. Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank tarafından yapılan ortak açıklamayla duyurulan destek paketi ile KOBİ’lerin başta maaş ve kira ödemeleri olmak üzere, temel maliyetlerinin giderilmesi için nakit ihtiyaçları karşılanacak.

Kredi Garanti Fonu (KGF) teminatlı olarak 48 aya kadar vadeyle yıllık yüzde 11.5 faiz oranıyla kullandırılacak krediden cirosu 3 milyon TL’ye kadar olan firmalar yararlanabilecek. 1 milyon TL’nin altında cirosu olan işletmelere 50 bin TL’ye kadar kredi verilebilecek. Cirosu 1 milyon TL ile 3 milyon TL arasında olan işletmelere ise en çok 100 bin TL kredi verilebilecek.

Söz konusu krediden yararlanan işletmeler, kredi limitlerinin en çok yüzde 10’unu nakit olarak serbest kullanımda tutabilecekler. Kredinin yüzde 90’lık kısmını ise işletme giderlerinin finansmanı amacıyla üçüncü kişilere ve satıcılara havale-EFT ve kurumsal kart üzerinden ödemeleri gerekecek.

Mikro İşletmeler Destek Paketi kapsamında Nakit İşletme Kredisi‘nin yanısıra firmalar, kurumsal kart, doğrudan borçlandırma sistemi (DBS), tedarik zinciri finansmanı mal alımına yönelik teminat mektubu (TZF), güvenceli çek, nakit çekimine kapalı kurumsal kredili mevduat hesabı ürünleri üzerinden Nakit İşletme Kredisi kullanabilecekler.

ODA VE BORSALAR İSTEDİ, TOBB İLETTİ, DESTEK ÇIKTI

MİTSO Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer, pandemi sürecinde KOBİ’lerin başta maaş ve kira ödemelerini karşılamak için acil nakit desteğine ihtiyaç duyduğunu belirterek “Üyelerimizden odamıza ve TOBB üyesi diğer oda ve borsalara gelen talepler, internet ortamında yapılan toplantılarda üst kuruluşumuz olan TOBB’a iletilmişti. TOBB Başkanımız sayın Rifat Hisarcıklıoğlu bu talebi ilgili Bakanlıklara iletmiş ve bu doğrultuda görüşmeler yapmıştı. Sonuçta KOBİ’lerin başta maaş ve kira ödemeleriyle ilgili acil olarak duydukları nakit desteğini sağlamak amacıyla, 48 ay vadeli, yüzde 11.5 faizli kredi desteği sağlandı. Bu desteğin sağlanmasındaki çabası nedeniyle TOBB Başkanımız sayın Hisarcıklıoğlu‘na ve Hazine ve Maliye Bakanımız sayın Berat Albayrak‘a teşekkür ediyoruz” dedi.

REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.
POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

Araç çubuğuna atla