Milas Çizgi Gazetesi

KILIÇDAROĞLU’NUN MİLAS SEÇİM BÜROSU AÇILDI

KILIÇDAROĞLU’NUN MİLAS SEÇİM BÜROSU AÇILDI
Süt Birliği
60 okundu Okundu
20 Nisan 2023 - 0:30
Süt Birliği

Millet İttifakı’nı oluşturan 6 siyasi partinin ortak Cumhurbaşkanı Adayı Kemal Kılıçdaroğlu’nun seçim bürosu, Selimiye Mahallesi’nin ardından Milas’ta da açıldı. İttifakı oluşturan partilerin ilçe başkanları, mevcut milletvekilleri, milletvekili adayları, eski dönem Muğla Milletvekilleri, Oda, Birlik ve diğer sivil toplum kuruluşlarının temsilcilerinin yanı sıra partiler ve seçim bürosunun açıldığı Hayıtlı Mahallesi sakinlerinin katıldığı açılışta, 14 Mayıs’ta yapılacak seçimin, bir seçimden öte Türkiye’nin 2’nci yüzyıl vizyonunun ve ülkenin geleceğinin oylanacağına vurgu yapıldı.

CHP, İYİ Parti, DEVA Partisi, Gelecek Partisi, Demokrat Parti ve Saadet Partisi’nin oluşturduğu Millet İttifakı’nın ortak cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu’nun seçim ofisi, Selimiye Mahallesi’nin ardından Milas ilçe merkezinde de açıldı.

Seçim ofisinin açılışı için düzenlenen törene; CHP Muğla Milletvekilleri Suat Özcan, Mürsel Alban, Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat, Milas Belediye Başkan Yardımcıları Ali Kurt ve Harun Reşit Çavuşoğlu, 28. dönem milletvekili adayları Gizem Sayar Özcan, Fatma Gebeş Çimen ve Salih Büyükdöver, CHP Milas İlçe Başkanı Tüze Çetinkaya, İYİ Parti Milas İlçe Başkanı Gürsel İnce, Gelecek Partisi Milas İlçe Başkanı Murat Sodra, Demokrat Parti Milas İlçe Başkanı Azmi Peker, DEVA Partisi kurucu İlçe Başkanı Süleyman Demirtaş, belediye meclis üyeleri, mahalle muhtarları, gaziler, sivil toplum örgütü temsilcileri ile partililer katıldı.

“SARAY DEĞİL HALK KAZANACAK”

Saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın okunmasının ardından programın açılış konuşmasını CHP Milas İlçe Başkanı Av. Tüze Çetinkaya yaptı. Çetinkaya; “Bilindiği üzere 14 Mayıs’ta önümüzde çok önemli bir seçim var. Her şeyin güzel olacağı, aydınlık bir Türkiye’ye uyanacağımız günlere az kaldı. Üreticisinden çiftçisine, esnafından emeklisine herkesin hakkını alacağı ve insanca yaşayacağı bir Türkiye’yi inşa etmemize son 26 gün kaldı. 15 Mayıs’tan itibaren hiçbir vatandaşımız endişe etmesin. Adaletten sağlık sistemine, eğitimden ekonomisine iktidarımızda, dostlarımızla birlikte çöken bu kurumları yeniden ayağa kaldırarak herkesin mutlu olduğu, yüzünün güldüğü bir Türkiye’yi inşa edeceğiz.

Yolsuzluklarla mücadele komisyonu kurarak iktidarın halkımızdan çaldıklarını halkımıza geri vereceğiz. 418 milyar doların hesabını soracağız. Şoför esnafımızın yüzünü güldürecek, 10 yaşın üzerinde araç yenilemesinde ÖTV’yi kaldıracağız. Köylerimizde sosyal yaşam alanları kurarak, okulları ve sağlık ocaklarını yeniden açacağız. Muhtarlarımıza hak ettikleri özlük haklarını geri vereceğiz. Az kaldı. Güzel, mutlu, umutlu ve güneşli günler göreceğiz.

Dostlarımız, halkımızla birlikte 15 Mayıs’ta Cumhurbaşkanı adayımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun Çankaya’ya uğurlayacağız. İradeyi saraydan alıp yeniden halkımıza vereceğiz. Saray değil halk kazanacak.”

“BU SEÇİM, İYİ İLE KÖTÜNÜN SEÇİMİDİR”

İlçe Başkanı Çetinkaya’nın ardından bu kez ittifak ortağı İYİ Parti Milas İlçe Başkanı Av. Gürsel İnce kürsüye geldi ve şöyle konuştu: “Millet İttifakı’nı oluşturan partilerin tek bir amacı var. Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının büyük bir mücadele ile düşman işgalinden kurtardığı ve cumhuriyeti kurarak bizlere emanet ettiği bu ülkeyi, bu devleti ve bu cumhuriyeti 2’nci yüzyılında yeniden yaşatabilmek, yeniden ayağa kaldırabilmek için yola çıktılar. Gerçekten ülke olarak, millet olarak bir dönüm noktasındayız. Bu seçim, iyi ile kötünün seçimidir. Bu seçim cehaletle aydınlığın seçimidir. Bu seçim, bize emanet edilen cumhuriyete sahip çıkma seçimidir. Bu nedenle millet ittifakını oluşturan tüm partiler ve milletimizle beraber bu vatana ve bu cumhuriyete hep beraber sahip çıkacağız. Ve inanıyoruz ki 15 Mayıs sabahında Türkiye’ye yeni bir güneş doğacak. Türkiye, 2’nci yüzyılına yeni bir başlangıç yapacak. Genel başkanımızın dediği gibi; birlikte başaracağız. Türkiye tarih yazacak.”

“14 MAYIS SON ŞANSIMIZ VE LÜTFEN ISKALAMAYALIM”

İYİ Parti Milas İlçe Başkanı İnce’nin ardından bir diğer ittifak ortağı Gelecek Partisi Milas İlçe Başkanı Murat Sodra da, yaptığı konuşmada, özellikle Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın önümüzdeki dönemde mülakatla ilgili söylemine atıfta bulunarak; “Şimdiye kadar aklınız neredeydi? diye sordu. İlçe Başkanı Sodra şunları söyledi: “Birlik ve beraberliğimizi göstereceğimiz bu ofisler bizim için çok önemlidir. Uzun yıllar AK Parti’de siyaset yaptık. O dönemler kendi aramızda ‘acaba verir miyiz, veremez miyiz’ diye konuşurduk. Ancak bu kadar kötü yönetilmeyi hak etmedik. O partinin tabanından gelen bir kardeşiniz olarak tüm AK partili vatandaşlarımıza sesleniyorum: Evlatlarımız için, çocuklarımızın geleceği için artık yeter diyelim. Bir an önce doğruyu, hakkaniyeti savunacağımız günlere kavuşalım. Muğla’dan alabileceğimiz en yüksek oyu alarak TBMM’nde Muğla’yı en güzel şekilde temsil edecek vekillerimizi birlikte belirleyelim. Bu son şansımız ve lütfen ıskalamayalım. Aklımıza bile getirmek istemiyoruz ama bu ülkede bir daha seçim göremeyebiliriz. Bu son viraj ve biz bu virajı kaçırmayalım. Sayın Genel Başkanımız Davutoğlu AK Parti’den ayrıldığında parti kuramaz dediler, kurduk. İlçelerde başkan bulamaz dediler, bulduk. Demek ki dürüst ve liyakat olduğu zaman bulunuyor. Çünkü onlar aramadı. Çünkü hırsızlarla ortak olmak istediler. Bu nedenle AK partili kardeşlerime diyorum ki artık yolunuza dürüst adamlarla yürüyün.”

“DÜNÜMÜZÜ ÇALANLARA, YARINLARIMIZI ÇALDIRMAYACAĞIZ”

İlçe Başkanı Sodra’nın ardından bir diğer ittifak ortağı Demokrat Parti Milas İlçe Başkanı Azmi Peker kürsüye gelerek; “Çok zor bir seçim… Kolay bir seçim değil ancak bu seçim doğru ile iyinin buluşması… Öncelikle bir şeye karar vereceğiz. Ya demokrasi diyeceğiz. Ya da tek adam düzeni devam etsin, bunun ilerisinde de monarşi olsun diyeceğiz. Ya hak diyeceğiz, hukuk diyeceğiz, bireysel hak ve özgürlükler diyeceğiz, hukukun üstünlüğü diyeceğiz. Ya da üstünlerin hukuku diyeceğiz. Ya üretim diyeceğiz. Büyük Türkiye, kalkınan Türkiye, konuşan Türkiye diyeceğiz veya üretmeyen, bir soğana bile muhtaç olan bir Türkiye’de yaşamaya devam edeceğiz. Burada olmaktan partim adına da, şahsım adına onur, gurur ve şeref duyuyorum. Çünkü cumhuriyet değerlerine sahip çıkmak zorundayız. 6’lı masayı oluşturan partiler olarak kurulduğu günden bugüne dağılmaması için herkes üzerine düşeni yaptı. Dağılması için çok uğraştılar ancak başaramadılar. Sayın Kılıçdaroğlu bu masayı bir araya getirdi. Dağılmaması için dik durdu. Farklı görüşleri bir araya getirmeyi başardı. Bizler milletimize cesaret vermek zorundayız. İradesini ne yönde kullanması gerektiğini anlatmalıyız. Dünümüzü çalanlara, yarınlarımızı çaldırmayacağız” dedi.

“YOLUMUZ AÇIK OLSUN, BİRLİKTE OLSUN”

İlçe Başkanı Peker’in ardından kürsüye bu kez, CHP milletvekili adayı Gizem Sayar Özcan geldi. Özcan; Ülkemiz için son derece önem arzeden bir seçim sürecinin içindeyiz. Hukuka, adalete inananlarla bunun karşında duranlar arasında geçecek bir seçim olacak. Şüphesiz ki bu süreçte bizim üzerimize düşen, Ulu Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün bizlere hedeflediği, ülkemizi çağdaş medeniyetler seviyesinin üzerine çıkarmaktır. Bu geçtiğimiz 21 yıl içinde çiftçiden emekçiye, kadınlardan gençlere toplumun tüm kesimleri bu tek adam sisteminden en büyük zararı görenler oldu. Bugün çıkmışlar sanki 21 yıldır başkası yönetiyormuş gibi yeni vaatlerde bulunuyorlar. Bir kez daha Milas’tan ifade edelim. Kimseyi kandıramazsınız. Yeni sloganınız bugüne kadar hiçbir şeyi doğru yapmadığınızın açık itirafıdır. Bizim ruhumuzda Kuvay-ı Milliye var. Bugüne kadar önümüze çıkan hiçbir zorluğa boyun eğmedik, bundan sonra da eğmeyeceğiz. Aydınlık, güzel günler yakın. Bugün Milas’tan meşaleyi elimize aldık. 15 Mayıs sabahında farklı bir güne uyanacağız. Bizleri, hayallerine hedefi yapan Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nu Çankaya’ya göndereceğimiz bu seçim ofisimiz hayırlı, uğurlu olsun. Kadınlar, gençler hakkını alacak. Milas hakkını alacak. Ve inanıyorum ki sizlerle birlikte güzel ülkem hakkını alacak” dedi.

“20 YILDIR RUHUMUZA UYMAYAN BİR DİLLE KARŞI KARŞIYAYIZ”

Özcan’ın ardından bir diğer milletvekili adayı Fatma Gebeş Çimen kürsüye geldi. Çimen şunları söyledi: “Bu topraklar, kim olursan ol yine gel diyen Mevlana’nın, biz kimseye kin tutmayız. Adımız miskindir bizim. Düşmanımız kindir bizim diyen Yunus Emre’nin toprağıdır. Yine bu topraklar; ‘beni hor görme kardeşim sen altınsın, ben tunç muyum. Aynı vardan var olmuşuz. En gümüşsün ben saç mıyım’ diyen Aşın Veysel’in toprağıdır.

Bizler, bu sevgi ve hoşgörü ile yoğrulmuş millet olarak son 21 yıldır bambaşka bir anlayışla ve ruhumuza uygun olmayan bambaşka bir dille karşı karşıyayız. Doktorlarımıza, hukukçularımıza, profesörlerimize, öğretmen ve öğrencilerimize ‘siz kimsiniz? İşinize bakın’ diyen bir hakaret dili ile karşı karşıyayız. Şehitlerimiz için ‘askerlik yan gelip yatma yeri değildir’ diyen bir dille karşı karşıyayız. Açılışlarda kurdeleyi kendisinden önce kesen çocuğun başına mikrofonla vuran bir kafa ile karşı karşıyayız. Soma’da canlarını kaybeden insanlarımızın yakınlarını tekmeletecek kadar acımasız bir vicdanla karşı karşıyayız. Derdini anlatmaya çalışan, ‘anamız ağladı’ diyen çiftçimize, ‘ananı da al git’ diyen bir dille karşı karşıyayız. Oysa biz, ‘Köylü milletin efendisidir’ diyen Mustafa Kemal’in çocuklarıyız. Biz bu dillere alışkın değiliz. Artık bundan bıktık, usandık. Yeter artık demek için buradayız. Yeter ki özümüzü hatırlayalım, bir olalım.”

“BİRLEŞE BİRLEŞE ÇOĞALIP, ÇOĞALARAK KAZANACAĞIZ”

Açılışa katılan Muğla Milletvekili adayı Salih Büyükdöver ise, özgeçmişini anlatarak konuşmasına başladı şöyle devam etti: “Biz bu dönem 56 aday adayı arkadaşımızla birlikte bu podyuma çıktık ama 6 kişi listede yer aldı. Ben listenin 7’nci sırasındayım. Bugün listenin kritiğini yapmak gibi bir lüksümüz olamaz. Çünkü önümüzde tamam mı, devam mı diyeceğimiz, referandum niteliğindeki bir seçime gidiyoruz. Başkalarının, ‘altı benzemez’ dediği, zaten birbirimize benzeseydik tek parti çatı altında olurduk, demokrasi kültürüne katkıda bulunan, tıpkı 1975’te kurulan CHP-MSP koalisyonu ile Amerikan emperyalizmine ‘dur’ diyebilen bir ulusal hükümet kurulduysa, şimdi de aynısını 6’lı millet ittifakı olarak tam bağımsız Türkiye olmak için çabalıyoruz. Bu nedenle lütfen listeyi irdelemeyelim. Önemli olan benim seçilip seçilmemem değil. Mühim olan millet ittifakını oluşturan partilerin Muğla’mızda 7-0 yapmaktır.”

“KAHROLSUN İSTİBDAT. YAŞASIN HÜRRİYET”

Büyükdöver’in ardından açılışa katılan İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Muğla Milletvekili Prof. Dr. Metin Ergun kürsüye geldi. Bodrum’daki bir programa geçeceğini belirten Ergun; “Bizler bu seçimde sadece kişileri seçmeyeceğiz. Bu seçimde esas itibariyle bir sistem, bir düzen devam edecek mi, etmeyecek mi onun oylamasını yapacağız. Yani 2017’deki referandum ile kabul edilen, 2018 seçimleriyle uygulanmaya başlanan partili cumhurbaşkanlığı sistemi devam etsin mi, etmesin mi? Aynı şekilde hukuksuzluğu ortaya koyan, hukukun üstünlüğünü ortadan kaldıran, demokratik teamülleri ortadan kaldıran, adeta sivil toplumu etkisizleştiren, basın özgürlüğünü büyük ölçüde ortadan kaldıran, topyekûn hürriyeti ortadan kaldıran bir istibdat düzeni devam etsin mi, etmesin mi diye oylama yapacağız. Dolayısıyla biz İYİ Parti olarak, millet ittifakı olarak diyoruz ki ‘Kahrolsun istibdat. Yaşasın hürriyet’ diyoruz. Bu bakış açısıyla bir araya geldik. Tekrar hukukun üstünlüğü için, adalet dağıtan bir hukuk mekanizması oluşturabilmek için, 150 yılı bulan demokrasi kültürümüzü, 70 yılı bulan parlamenter kültürümüzü tekrar oluşturmak, sivil toplumu tekrar canlandırabilmek için daha önemlisi bu sistem, kurumsuzluk ve kuralsızlık üreten bu sistemde yeniden kurumlarımızı ayağa kaldırabilmek, yetkilerini arttırabilmek için millet ittifakı olarak sizlerden destek bekliyoruz. Ayırım yapmadan, sen şusun, busun demeden millet ittifakını iktidara getirmeye, 13’ncü cumhurbaşkanı seçmeye ve parlamentoda çoğunluğu elde etmeye hazır mıyız” diye sordu.

“İLK GÜNKÜ HEYECANLA ÇALIŞMAYA DEVAM EDECEĞİM”

Ergun’un ardından Muğla Milletvekili Suat Özcan kürsüye gelerek bir konuşma yaptı. Milletvekili Özcan; “Aktif olarak siyasette 17’nci yılımı yaşıyorum. İlk günkü heyecanım artarak devam etmekte ve bugün de bu heyecanı aynı şekilde yaşıyorum. Çünkü hedefim hep iktidar olmaktı. Bu ülkede eşitliği, adaleti, hak ve hukuku, demokrasiyi daha iyi noktalara getirip müreffeh, refah içinde yaşayan bir toplum olma hayaliydi bu iktidar olma hevesi. Cumhuriyetimizin kurucusu Büyük Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün kurduğu cumhuriyet 100’ncü yılında. 100’ncü yılında nasıl bir cumhuriyetteyiz? Kuruluş ilkelerinden ve hedeflerinden saptırılmış, demokrasisi daraltılmış, dayatmacı, ekonomisi yandaşlık üzerine kurulmuş, kuru soğana muhtaç bırakılmış, onu bile bulmakta zorlanan, yakın bir zamanda 4 lira olan dolar bugün 20 lirayı bulmuş, 7,5 lira olan yakıt bir ara 30 liraya çıktı ancak sonradan düşürüldü. Gübreyi, yemi, hatta kurbanlık hayvanı dahi ithal eden bir konuma gelmişiz. Tüm değerlerimizin en aşağı seviyeye indirildiği bir dönemde seçime gidiyoruz. Kimin hangi makamda, hangi mevkide olduğu düşünülmeden, ben de aynı duygularla 14 Mayıs akşamına kadar sizlerle birlikte, adaylarımızla birlikte çalışacağım” diyerek tüm Muğlalılardan millet ittifakına destek istedi.

“SİZDEN ALDIĞIMIZ GÜÇLE İKTİDARA SAHALARI DAR ETTİK”

Özcan’ın ardından kürsüye gelen bir diğer Muğla Milletvekili Mürsel Alban ise son birkaç yılda bölgemizde ve ülkemizde yaşanan çeşitli felaketlere değinerek; “Pandemi döneminde, orman yangınlarında ve son olarak depremde ne yazık ki bu iktidar, yurttaşlarımıza sahip çıkamadı. Depremin üçüncü günü bölgeye geldiler. İnsanlarımız enkazın altında kalarak ölmedi, soğuktan donarak öldü. Bir ay boyunca ben deprem bölgesindeydim. Hayatını kaybeden vatandaşlarımızın kefensiz, duasız defnedildiğini gördüm. Her şeyi teslim ettikleri AFAD ortalıkta yokken, burada bir Muğlalı olarak kendisine teşekkür ediyorum. Milas Belediye Başkanımız Sayın Muhammet Tokat, tüm imkanları seferber ederek, depremzedelerimizin yaralarını sarmaya çalıştı, çalışmaya da devam ediyor. 5 yıllığına bize verdiğiniz yetki ile iktidarı koltuklarında rahat bırakmadık. Senin yerin saray değil, halkın yanı dedik. Sizden aldığımız güçle iktidara sahaları dar ettik. İstanbul seçimlerinde oy torbalarının üzerinde uyduk ve oylara sahip çıktık. Sonuç, İstanbul’u kazandık. 14 Mayıs’ta da oylarımıza sahip çıkacak ve seçimlerden zaferle çıkacağız” dedi.

“MİLLETİ, YİNE MİLLETİN AZİM VE KARARI KURTARACAKTIR”

Açılışta son konuşmayı Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat yaptı. Başkan Tokat, 2 saat 4’ncü hizmet yılı değerlendirme toplantısında sunum yaptığını, bir saate yakın da burada konuşmaları dinlediğini ve daha fazla insanları bekletmek istemediğini belirterek; “Size iki farklı konuda duyuru yapmak istiyorum. Birincisi, bu ofisin dışında çarşı içinde de bir irtibat bürosu hazırlığı içindeyiz. İkincisi ise açılışın ardından hep birlikte İş Bankası’na giderek, Cumhurbaşkanı adayımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun kampanyasına bağışta bulunacağız. Bildiğiniz gibi adaylar, seçim kampanyalarında parti paralarını kullanamıyorlar. Bu anlamda herkesin katkıda bulunmasını bekliyoruz. Milleti, yine milletin azim ve kararı kurtaracaktır anlayışı ile girdiğimiz bu 14 Mayıs seçimlerinde bu kararlığı ortaya koyarak burada toplanan tüm dostlarımıza hoş geldiniz diyor, bu seçim bürosunun hazırlanmasında emeği geçen bütün arkadaşlarıma da yürekten teşekkür ediyorum” dedi.

Yapılan konuşmaların ardından seçim ofisinin açılış kurdelası kesildi ve kalabalığın büyük bir bölümü, Kemal Kılıçdaroğlu’nun seçim kampanyasına bağışta bulunmak üzere İş Bankası Milas Şubesi’ne hareket etti.

REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.
POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

Araç çubuğuna atla