Milas Çizgi Gazetesi

KESK VE BAĞLI SENDİKALARDAN GREV KARARI

KESK VE BAĞLI SENDİKALARDAN GREV KARARI
Süt Birliği
Okundu
17 Ağustos 2023 - 9:44
Süt Birliği

KESK ve bağlı sendikaların Milas temsilcileri, Milas Belediyesi önünde toplanarak son günlerde yapılan zamlara tepki gösterdiler. Tüm Bel-Sen Muğla Şube idari Sekreteri Özgür Esat Tan tarafından yapılan açıklamada adeta yağmur gibi yağan zamlara karşılık hükümetin maaşlara yapacağı zammın yetersiz kaldığına dikkat çekilerek; “Kamu Emekçileri Konfederasyonuna bağlı sendikalar olarak alanlardayız ve grevdeyiz” denildi.

 

Tüm Bel-Sen Muğla Şube idari Sekreteri Özgür Esat Tan tarafından yapılan açıklama şöyle: “Kamu emekçisi ve emeklisi ile toplamda 6 milyonu aşkın bir kitle, kamu işverenin yani hükümetin zam teklifiyle bir kez daha mağdur oldu.

Hükümet kendi enflasyon hedefinin bile altında kaldı!

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı tarafından açıklanan teklifle, aileleri ile birlikte 20 milyonu aşan devasa bir kitle ile açıkça dalga geçilmiştir. Çünkü hükümet kamu emekçilerine ve emeklilere altışar aylık dilimler halinde, 2024 yılı için %14+ %9 maaş artışı, 2025 yılı içinse %6+ %5 maaş artışı teklif etmiştir.

Açıklanan teklifte, tüm kamu emekçilerinin ortak talebi olan; kira yardımı, ikramiye, kreş yardımı, seçim öncesi söz verilen 3600 ek gösterge ve mülakatın kaldırılması, konularına ilişkin, tek cümle dahi edilmemiştir. Yine teklifte önceden vaat edilmiş onlarca konuya ilişkin ‘müzakereler devam ediyor’ denilerek geçiştirilmiştir.

Kamu işveren; tutarlılığı olmayan enflasyon hedeflerine, çocukların dahi inanmadığı TÜİK enflasyon rakamlarına, dayalı, bir maaş artışı teklifinde bulunduğu için, Kamu Emekçileri Konfederasyonuna bağlı sendikalar olarak alanlardayız ve grevdeyiz.

Hükümet açıkladığı teklifle, durduramadıkları, iğneden ipliğe gelen zamların faturasını açıkça bir kez daha, emekçilere, emeklilere, halkın omuzlarına yüklemiştir.

Bilindiği üzere bugüne kadar, 12 yıl içinde 6 kez yapılan toplu sözleşmelerde, hükümet teklif diye masaya hep kendi hedeflediği enflasyon rakamlarına dayalı, maaş artışlarını koymuştur. Ancak hükümetin orta vadeli planlarla, bütçelerle açıkladığı bu hedefler ile gerçeklesen enflasyon arasındaki uçurum her yıl daha fazla derinleşmiştir.

Gerçeklesen enflasyon rakamları; toplum nezdinde hiçbir karşılığı kalmayan, çarsıda, pazarda, mutfakta yaşadığımız gerçek enflasyonu en az yarı yarıya yutan, sahte TÜİK rakamlarıdır. Yıllardır önümüze konulan bu tutmayan hedeflerle, suni TÜİK rakamlarına dayalı yüzdelik artışlarla, reel maaşlarımız adeta buharlaştırılmıştır.

Son bir ayda akaryakıt ve doğalgazda ÖTV artışı hemen her şevin KDV oranlarının artırılması, Türk Lirasının döviz karşısında değer yitirmesi ile hızlanan zam kasırgası, zincirleme bir şekilde tüm ürünlere yansımaya devam etmektedir.

Merkez Bankası’nın 2023 yılı için %22’den %58’e çıkardığı enflasyon hedef bile, sadece son bir ayda yaşanan zam kasırgası karşısında, şimdiden kağıt üzerinde kalmıştır. Tüm bunlara rağmen hükümet önümüzdeki iki yıl için açıkladığı rakamlar ile kamu emekçilerine, çalışırken daha fazla yoksulluk ve güvencesizlik, emeklilere ise daha fazla sefalet teklif etmiştir.

Dolayısıyla hükümetin açıkladığı teklif bizim açımızdan yok hükmündedir. KESK bileşenleri olarak sorumluları bir kez daha uyarıyoruz; tüm kamu emekçilerini ve emeklileri sefalet-yoksulluk ve güvencesizlik teklifine zorlamaktan derhal vazgeçilmelidir!

Tarihte işçi sınıfının en büyük savunma aracı olan grev ve işçi sınıfının, yaşam koşullarını iyileştirebilmek için kullandığı toplu sözleşmenin ülkemizde anayasal bir hak olması için KESK’e bağlı sendikalar olarak 90’lı yıllardan beri kararlılıkla mücadele etmekteyiz.

Emekçileri, Hakem Kurulunun iki dudağı arasından çıkacak kararlara mahkum eden bu sisteme karşı, Yoksulluk Sınırı üzerinde insanca yaşamaya yetecek bir ücret, güvenceli istihdam ve demokratik bir çalışma yaşamı için omuz omuza mücadele etmeye devam edeceğiz.

Maddi kaygıların eşiğinde saplanıp kalmak yerine, iş, ekmek ve özgürlük mücadelesini genişletmeye gayret edeceğiz. Aslında kelebek etkisi gibi, her şey birbiriyle bağlantılı durumda… Ormanı yok edilen yaban hayatı da, suyu yok edilen vadi de bizim hayatimizin içinde… Hiçbir şey hiçbir kimsenin kâr aracına dönüşmemeli… Fakat görüyoruz ki, son ağaca kadar, suyun son damlasına kadar almaya, yok etmeye kararlılar. İnsan, dağa ve denize uyanmak istiyor ama olmuyor. Bir sabah uyanıyoruz ki tüp 500 lira olmuş, mazot ise 40 lira. Bir sabah uyanıyoruz ki simit 10 lira olmuş… Bir sabah uyanıyoruz ki ekmek pahal dedik diye kanun hükmünde kararname ile ekmeğimizden olmuşuz… Bir sabah uyanıyoruz ki doktorumuzu dövmüşüz, öğretmenimizi yaralamışız, karımızı öldürmüşüz, açlıktan utanıp intihar etmişiz… Bir sabah uyanamamışız göçük altında kalmışız.”

REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.
POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

Araç çubuğuna atla