Milas Çizgi Gazetesi

KAVAKLIDERE CEVİZİ İÇİN ÖNEMLİ DESTEK

KAVAKLIDERE CEVİZİ İÇİN ÖNEMLİ DESTEK
Süt Birliği
Okundu
09 Ağustos 2023 - 12:01
Süt Birliği

Muğla Büyükşehir Belediyesi ile S.S. Kavaklıdere Tarımsal Kalkınma Kooperatifi arasında Kavaklıdere’de ceviz üretim kapasitesinin ve pazarlanabilir ürün niteliğinin arttırılması projesi için imzalar atıldı. Proje kapsamında Büyükşehir Belediyesi tarafından kooperatife ceviz kırma, boylama, taşıma bandı, çuval ağzı dikme makineleri verilecek.

 

Muğla’da tarıma ve kooperatiflere verdiği destekle adından söz ettiren, Muğla Tarım Güçbirliği İşletme Kooperatifi’nin kurulmasına öncülük eden Büyükşehir Belediyesi Muğla’da tarımsal üretime destek olmak için bir projeyi daha hayata geçirdi. 535 ortaklı S.S. Kavaklıdere Tarımsal Kalkınma Kooperatifi ile ceviz üretim kapasitesi ve pazarlanabilir ürün niteliğinin artması için imzaları Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün ve kooperatif başkanı Yasin Gürler attı.

Muğla Büyükşehir Belediyesi, Muğla Tarım Güçbirliği İşletme Kooperatifi ve S.S. Kavaklıdere Tarımsal Kalkınma Kooperatifi arasında imzalanan protokol ve hazırlanan proje ile Büyükşehir belediyesi tarafından ceviz kırma, boylama, taşıma bandı, çuval ağzı dikme makineleri kooperatifin kullanımına sunulacak. Büyükşehir Belediyesi personeli kooperatif ortaklarına teknik destek sağlayacak ve Muğla Tarım Güçbirliği İşletme Kooperatifi ürünlerin pazarlanmasında aktif rol alacak.

S.S. Kavaklıdere Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Yasin Gürler; “Coğrafi işaretli ürünümüz ceviz için Büyükşehrimizle imzaları attık”

Protokol imza töreninde konuşan S.S. Kavaklıdere Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Yasin Gürler coğrafi işaretli Kavaklıdere cevizi gibi bir ürüne sahip olduklarını, Büyükşehir desteği ile bu ürünün üretimini arttırıp pazarlanmasıyla üreticilerin emeğinin karşılığını fazlasıyla almasını sağlayacaklarını söyledi. Yasin Gürler; “Kooperatifimiz Kavaklıdere bölgesinde mermer üretimi fazla olduğu için bu sektörde daha fazla faaliyet göstermiş. Biz göreve geldiğimiz 2021 yılından itibaren tarımsal olarak faaliyette bulunmak için çalışmalara başladık. Kavaklıdere’miz coğrafi işaretli cevize sahip. İlçemizde Büyükşehir ve diğer kurumların desteği ile yaklaşık 200 bin ceviz fidanı dağıtımı yapıldı. Herkesin ceviz bahçeleri oluştu. Fakat sonrasında ceviz üretimi ve sonrası pazarlamasında sıkıntılar yaşadık. Bugün Büyükşehir Belediye’miz ile imzaladığımız protokolle üretimi arttırmak, sürekliliği sağlamak ve pazarlamasında da yanımızda olmanızdan dolayı çok mutluyuz. Büyükşehir Belediyemize makine desteği başta olmak üzere her şey için teşekkür ediyoruz.” dedi.

Muğla Tarım Güçbirliği İşletme Kooperatifi Başkanı Fatih Öztürk kooperatifler güç birliğini kurduklarından bu yana Muğla’ın tarımı için çok önemli imzalar attıklarını, Büyükşehir destekleri ile Muğla’nın kırsalda üretip kıyısal başta olmak üzere tüm dünyaya ürün pazarlayacağını belirtti.

Başkan Gürün; “Muğla’da tarımın gelişmesi için planlı adımlar atıyoruz”

Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün protokol töreninde yaptığı konuşmada Muğla’nın tarımı için attıkları her adımın planlı, programlı olduğunu, kooperatifler ve üreticilerle birlikte tarım kenti Muğla’da birlikte ürettiklerini söyledi.

Başkan Gürün; “Bugün Kavaklıdere kooperatifimizle imzaladığımız protokol sadece bir işbirliği protokolü değil aynı zamanda Muğla’nın tarımı için ortaya konmuş bir vizyonun, öngörünün bir parçası. Tarımın altyapısı için göreve geldiğimizden beri oluşturduğumuz planların, diktiğimiz çınarın bir meyvesi. Güven duygusu ile ilk baştan beri üreticilerimizle birlikte Muğla’mızın bereketli topraklarında neler yapabiliriz, nasıl üreticilerimizin daha fazla emeğinin karşılığını almasını sağlayabiliriz diye çalıştık. Kuruluşuna öncülük ettiğimiz güç birliği ile de kooperatiflerimizi tek çatı altında topladık. Bugün cevizle ilgili imzaları attık. Kavaklıdere’mizin coğrafi işaretli ürünü cevizi için kooperatifimize makine, personelimizle de teknik destek vereceğiz. Birlikte üreteceğiz. Ürettiğimiz ürünlerin değerinde satılmasıyla üreticimizin emeğinin karşılığını fazlasıyla almasını sağlayacağız” dedi.

REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.
POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

Araç çubuğuna atla